Yayladağı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yayladağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %36,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yayladağı’da Recep Tayyip Erdoğan %82,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%60,9
2024 katılım
%86,7
yerel seçim
Seçmen
28.127
2024
Sandık
105
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yayladağı sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYayladağı, Hatay · katılım %86,7YayladağıHatayAK Parti%60,87%32,68Yeniden Refah%36,23%5,74Saadet%1,26%1,66Zafer Partisi%0,92%1,16Hkp%0,26%0,06BTP%0,19%0,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYayladağı, Hatay · katılım %90,8YayladağıHatayErdoğan%79,48%48,17Kılıçdaroğlu%16,72%47,77Sinan Oğan%3,47%3,67Muharrem İnce%0,34%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYayladağı, Hatay · katılım %89,6YayladağıHatayErdoğan%82,14%50,38Kılıçdaroğlu%17,86%49,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYayladağı, Hatay · katılım %90,8YayladağıHatayAK Parti%58,53%33,29MHP%17,77%12,18CHP%9,54%28,21İYİ Parti%5,17%8,08Yeniden Refah%1,84%1,85TİP%1,40%8,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yayladağı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yayladağı’da oyların %37,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 36,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti29 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hisarcık Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah60,721,8
Aydınbahçe Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah58,316,7
Yayıkdamlar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah53,99,4
Bezge Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah53,17,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%60,1
MHP%38,8
Saadet%0,8
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,7
Muharrem İnce%19,1
Meral Akşener%5,9
Katılım %91,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,6
MHP%18,8
CHP%14,4
Katılım %91,3
2019 YerelYerel
AK Parti%55,7
BBP%41,6
Saadet%1,5
Katılım %91,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,5
Kemal Kılıçdaroğlu%16,7
Sinan Oğan%3,5
Katılım %90,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%58,5
MHP%17,8
CHP%9,5
Katılım %90,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,1
Kemal Kılıçdaroğlu%17,9
Katılım %89,6
2024 YerelYerel
AK Parti%60,9
Yeniden Refah%36,2
Saadet%1,3
Katılım %86,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yayladağı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arslanyazı Mah.AK Parti %53,2%87,8
Aydınbahçe Mah.Yeniden Refah %57,5%98,8
Ayışığı Mah.AK Parti %52,1%89,4
Aşağıpulluyazı Mah.AK Parti %72,7%82,8
Bezge Mah.Yeniden Refah %52,9%88,8
Bozlu Mah.AK Parti %57,7%88,3
Cakikoy Mah.AK Parti %57,0%91,1
Denizgören Mah.Yeniden Refah %64,9%97,5
Dusduru Mah.AK Parti %58,9%97,4
Eğerci Mah.AK Parti %57,9%92,2
Görentaş Mah.AK Parti %74,6%89,4
Gözlüce Mah.AK Parti %57,9%95,9
Gürışık Mah.AK Parti %54,6%90,8
Güveççi Mah.AK Parti %68,7%94,2
Güzelyurt Mah.AK Parti %53,6%91,5
Hisarcık Mah.Yeniden Refah %59,4%93,0
Karacurun Mah.AK Parti %57,1%95,6
Karaköse Mah.AK Parti %52,2%89,1
Kulaç Mah.AK Parti %73,0%90,9
Kurtuluş Mah.AK Parti %61,8%78,4

Altın sandık

Yayladağı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yayladağı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yoncakaya Mah.%82,4
Görentaş Mah.%74,6
Çatbaşı Mah.%74,0
En zayıf
Hisarcık Mah.%37,7
Aydınbahçe Mah.%40,8
Bezge Mah.%45,2
Yeniden Refah
En güçlü
Hisarcık Mah.%59,4
Aydınbahçe Mah.%57,5
Bezge Mah.%52,9
En zayıf
Yoncakaya Mah.%16,2
Çatbaşı Mah.%20,3
Kulaç Mah.%23,1

Seçime katılım

2024 Yerel%86,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,6 / TR %84,1
2019 Yerel%91,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aydınbahçe Mah.%98,8
Gözlüce Mah.%95,9
Yenicekoy Mah.%94,4
Güveççi Mah.%94,2
Hisarcık Mah.%93,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çamaltı Mah.%78,1
Kurtuluş Mah.%78,4
Tutlubahçe Mah.%81,6
Aşağıpulluyazı Mah.%82,8
Yukarıokçular Mah.%82,8

Yayladağı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yayladağı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yayladağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %36,2 ile ikinci oldu.

Yayladağı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yayladağı’da 28.127 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 105 sandıkta kullanıldı.

Yayladağı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,5, Kemal Kılıçdaroğlu %16,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,1 ile önde çıktı.

Yayladağı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %58,5, MHP %17,8, CHP %9,5, İYİ Parti %5,2, Yeniden Refah %1,8.

Yayladağı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yayladağı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yayladağı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yayladağı’da oyların %37,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 36,3 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Yayladağı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Hisarcık Mah., Aydınbahçe Mah., Yayıkdamlar Mah..

Yayladağı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yayladağı’da etkin parti sayısı 1,99; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 24,6 puan.

Yayladağı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yayladağı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yayladağı’da geçersiz oy oranı %5,55 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yayladağı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yayladağı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yayladağı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yayladağı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Yayladağı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yayladağı’daki 47 mahallenin 40 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Yayladağı’nın altın sandığı hangisi?

Yayladağı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yayladağı, Sürütme Mah., 1071 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.

Yayladağı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yoncakaya (%82,4) mahallesinde, en düşük oyu Hisarcık (%37,7) mahallesinde aldı.

Yayladağı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Hisarcık (%59,4) mahallesinde, en düşük oyu Yoncakaya (%16,1) mahallesinde aldı.

Yayladağı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aydınbahçe Mah. (%98,8), en düşük katılım Çamaltı Mah. (%78,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hatay il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.