Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Iğdır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %42,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %68,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Iğdır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %8,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma DEM Parti lehine 0,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 14 Kasım Mah. | DEM Parti %48,4 | %76,0 |
| Ali Kamerli Mah. | DEM Parti %48,4 | %78,1 |
| Atatürk Mah. | AK Parti %75,0 | %82,3 |
| Bağlar Mah. | AK Parti %64,3 | %76,3 |
| Cumhuriyet Mah. | DEM Parti %74,0 | %74,1 |
| Emek Mah. | DEM Parti %46,4 | %74,8 |
| Hakveyis Mah. | DEM Parti %47,3 | %76,3 |
| Karaağaç Mah. | DEM Parti %84,6 | %75,4 |
| Konaklı Mah. | DEM Parti %62,2 | %76,6 |
| Pir Sultan Abdal Mah. | AK Parti %60,5 | %73,3 |
| Söğütlü Mah. | DEM Parti %56,0 | %74,2 |
| Topçular Mah. | AK Parti %61,1 | %76,1 |
| Yeni Mah. | DEM Parti %95,1 | %89,8 |
| Özgür Mah. | DEM Parti %87,6 | %73,7 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %42,3 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 69.954 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 211 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,4, Recep Tayyip Erdoğan %23,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,3 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %45,6, AK Parti %35,2, İYİ Parti %6,7, CHP %5,6, MHP %4,0.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %8,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 0,5 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,49; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,5 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %6,23 (Iğdır: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 14 mahallenin 10 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Emek Mah., 1086 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.
Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yeni (%95,1) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%7,1) mahallesinde aldı.
Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Atatürk (%75,0) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%3,5) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %75,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%89,8), en düşük katılım Pir Sultan Abdal Mah. (%73,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.