Arnavutköy Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Arnavutköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Arnavutköy’de Recep Tayyip Erdoğan %63,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Arnavutköy sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Arnavutköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Arnavutköy’de oyların %31,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 20,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yunus Emre Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 42,3 | 13,8 |
| Merkez Ataturk Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 42,0 | 10,7 |
| İmrahor Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 39,6 | 8,6 |
| Hicret Mah. | AK Parti (aynı) | 37,7 | 1,1 |
| Adnan Menderes Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,1 | 6,9 |
| Anadolu Mah. | AK Parti (aynı) | 35,3 | 1,2 |
| Mavigöl Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 35,1 | 3,9 |
| Yavuz Selim Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,7 | 1,7 |
| Boğazköy İstiklal Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,2 | 0,3 |
| Sazlıbosna Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 32,5 | 29,7 |
| İslambey Mah. | AK Parti (aynı) | 31,8 | 3,5 |
| Haraççı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,5 | 7,7 |
| Deliklikaya Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,2 | 5,5 |
| Dursunköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,5 | 6,8 |
| Arnavutköy Merkez Mah. | AK Parti (aynı) | 28,3 | 0,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Arnavutköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adnan Menderes Mah. | CHP %44,8 | %82,0 |
| Anadolu Mah. | AK Parti %41,4 | %75,5 |
| Arnavutköy Merkez Mah. | AK Parti %43,8 | %79,7 |
| Baklalı Mah. | AK Parti %47,2 | %91,7 |
| Balaban Mah. | CHP %63,3 | %93,7 |
| Bolluca Mah. | AK Parti %47,1 | %82,3 |
| Boyalık Mah. | CHP %51,5 | %88,1 |
| Boğazköy İstiklal Mah. | AK Parti %41,7 | %79,7 |
| Deliklikaya Mah. | CHP %36,3 | %76,3 |
| Dursunköy Mah. | CHP %50,2 | %93,4 |
| Durusu Mah. | CHP %70,2 | %96,6 |
| Fatih Mah. | AK Parti %48,6 | %77,2 |
| Hacımaşlı Mah. | CHP %42,3 | %91,5 |
| Hadımköy Mah. | AK Parti %46,6 | %78,5 |
| Haraççı Mah. | CHP %40,8 | %80,4 |
| Hastane Mah. | CHP %47,1 | %80,4 |
| Hicret Mah. | AK Parti %41,1 | %83,2 |
| Karaburun Mah. | AK Parti %48,5 | %85,5 |
| Karlıbayır Mah. | AK Parti %46,5 | %79,4 |
| Mareşal Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti %50,5 | %82,2 |
Altın sandık
Arnavutköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Arnavutköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Arnavutköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Arnavutköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Arnavutköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,6 ile ikinci oldu.
Arnavutköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Arnavutköy’de 225.240 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 670 sandıkta kullanıldı.
Arnavutköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,6, Kemal Kılıçdaroğlu %33,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,7 ile önde çıktı.
Arnavutköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %43,9, Yeşil Sol Parti %14,7, CHP %12,6, MHP %9,1, Yeniden Refah %5,9.
Arnavutköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Arnavutköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Arnavutköy’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Arnavutköy’de oyların %31,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 20,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Arnavutköy’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 25 salıncak mahalle var; en oynakları Yunus Emre Mah., Merkez Ataturk Mah., İmrahor Mah..
Arnavutköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Arnavutköy’de etkin parti sayısı 3,01; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 3,4 puan.
Arnavutköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Arnavutköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Arnavutköy’ün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Arnavutköy’de geçersiz oy oranı %4,05 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.
Arnavutköy’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Arnavutköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Arnavutköy hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Arnavutköy’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Arnavutköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Arnavutköy’deki 38 mahallenin 20 tanesinde AK Parti, 18 tanesinde CHP birinci çıktı.
Arnavutköy’ün altın sandığı hangisi?
Arnavutköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Arnavutköy, İslambey Mah., 1400 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,3 puan saptı.
Arnavutköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Mehmet Akif Ersoy (%51,2) mahallesinde, en düşük oyu Durusu (%24,6) mahallesinde aldı.
Arnavutköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Durusu (%70,2) mahallesinde, en düşük oyu Mehmet Akif Ersoy (%27,0) mahallesinde aldı.
Arnavutköy’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Durusu Mah. (%96,6), en düşük katılım Anadolu Mah. (%75,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.