Bakırköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bakırköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %67,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %22,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bakırköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %76,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%67,9
2024 katılım
%79,3
yerel seçim
Seçmen
168.277
2024
Sandık
499
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bakırköy sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBakırköy, İstanbul · katılım %79,3BakırköyİstanbulCHP%67,86%47,16AK Parti%22,11%39,68Zafer Partisi%3,18%2,68İYİ Parti%1,41%1,20DEM Parti%1,35%1,47TİP%1,08%0,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBakırköy, İstanbul · katılım %89,6BakırköyİstanbulKılıçdaroğlu%73,52%48,55Erdoğan%23,14%46,69Sinan Oğan%3,11%4,50Muharrem İnce%0,22%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBakırköy, İstanbul · katılım %87,5BakırköyİstanbulKılıçdaroğlu%76,20%51,78Erdoğan%23,80%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBakırköy, İstanbul · katılım %89,6BakırköyİstanbulCHP%49,59%28,31AK Parti%17,51%35,48İYİ Parti%11,97%8,15TİP%7,63%4,08Yeşil Sol Parti%4,22%8,11MHP%3,13%6,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bakırköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bakırköy’de oyların %18,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,8 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%68,8
AK Parti%22,0
MHP%5,3
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%66,6
Recep Tayyip Erdoğan%23,9
Meral Akşener%5,7
Katılım %87,5
2018 MVMilletvekili
CHP%47,7
AK Parti%19,8
HDP%13,9
Katılım %87,5
2019 YerelYerel
CHP%57,2
AK Parti%24,9
İYİ Parti%9,3
Katılım %82,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%73,5
Recep Tayyip Erdoğan%23,1
Sinan Oğan%3,1
Katılım %89,6
2023 MVMilletvekili
CHP%49,6
AK Parti%17,5
İYİ Parti%12,0
Katılım %89,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%76,2
Recep Tayyip Erdoğan%23,8
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
CHP%67,9
AK Parti%22,1
Zafer Partisi%3,2
Katılım %79,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bakırköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ataköy 1. Kısım Mah.CHP %72,8%82,8
Ataköy 2-5-6. Kısım Mah.CHP %69,5%81,9
Ataköy 3-4-11. Kısım Mah.CHP %75,7%84,4
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah.CHP %75,5%82,3
Bakirkoy Kadin Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.CHP %50,0%2,8
Basınköy Mah.CHP %54,3%79,0
Cevizlik Mah.CHP %70,9%73,9
Kartaltepe Mah.CHP %67,8%81,5
Osmaniye Mah.CHP %56,4%80,3
Sakızağacı Mah.CHP %74,1%73,3
Yenimahalle Mah.CHP %72,0%76,4
Yeşilköy Mah.CHP %76,5%75,1
Yeşilyurt Mah.CHP %72,5%82,2
Zeytinlik Mah.CHP %74,9%75,9
Zuhuratbaba Mah.CHP %69,8%80,5
Şenlikköy Mah.CHP %54,1%77,1

Altın sandık

Bakırköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bakırköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeşilköy Mah.%76,5
Ataköy 3-4-11. Kısım Mah.%75,7
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah.%75,5
En zayıf
Bakirkoy Kadin Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%50,0
Şenlikköy Mah.%54,1
Basınköy Mah.%54,3
AK Parti
En güçlü
Basınköy Mah.%36,2
Şenlikköy Mah.%35,4
Osmaniye Mah.%32,5
En zayıf
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah.%13,9
Ataköy 3-4-11. Kısım Mah.%14,6
Yeşilköy Mah.%15,4

Seçime katılım

2024 Yerel%79,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%82,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ataköy 3-4-11. Kısım Mah.%84,4
Ataköy 1. Kısım Mah.%82,8
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah.%82,3
Yeşilyurt Mah.%82,2
Ataköy 2-5-6. Kısım Mah.%81,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bakirkoy Kadin Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%2,8
Sakızağacı Mah.%73,3
Cevizlik Mah.%73,9
Yeşilköy Mah.%75,1
Zeytinlik Mah.%75,9

Bakırköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bakırköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bakırköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %67,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %22,1 ile ikinci oldu.

Bakırköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bakırköy’de 168.277 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 499 sandıkta kullanıldı.

Bakırköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %73,5, Recep Tayyip Erdoğan %23,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %76,2 ile önde çıktı.

Bakırköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %49,6, AK Parti %17,5, İYİ Parti %12,0, TİP %7,6, Yeşil Sol Parti %4,2.

Bakırköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bakırköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bakırköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bakırköy’de oyların %18,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,8 puan.

Bakırköy’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Bakırköy’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Bakırköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bakırköy’de etkin parti sayısı 1,96; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 45,8 puan.

Bakırköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bakırköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bakırköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bakırköy’de geçersiz oy oranı %1,99 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Bakırköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bakırköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bakırköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bakırköy’de CHP 5 kez birinci oldu.

Bakırköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bakırköy’deki 16 mahallenin 16 tanesinde CHP birinci çıktı.

Bakırköy’ün altın sandığı hangisi?

Bakırköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bakırköy, Kartaltepe Mah., 1169 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.

Bakırköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeşilköy (%76,5) mahallesinde, en düşük oyu Bakirkoy Kadin Kapali Ceza Infaz Kurumu (%50,0) mahallesinde aldı.

Bakırköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Basınköy (%36,1) mahallesinde, en düşük oyu Ataköy 7-8-9-10. Kısım (%13,9) mahallesinde aldı.

Bakırköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ataköy 3-4-11. Kısım Mah. (%84,4), en düşük katılım Bakirkoy Kadin Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%2,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.