Beşiktaş Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Beşiktaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %76,3 oyla CHP kazandı. MHP %13,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Beşiktaş’ta Kemal Kılıçdaroğlu %82,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Beşiktaş sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Beşiktaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Beşiktaş’ta oyların %10,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 2,8 puan.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Beşiktaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Abbasağa Mah. | CHP %72,4 | %75,9 |
| Akat Mah. | CHP %84,5 | %81,4 |
| Arnavutköy Mah. | CHP %65,3 | %76,0 |
| Balmumcu Mah. | CHP %77,1 | %82,1 |
| Bebek Mah. | CHP %81,3 | %78,8 |
| Cihannüma Mah. | CHP %73,7 | %74,5 |
| Dikilitaş Mah. | CHP %67,3 | %79,9 |
| Etiler Mah. | CHP %84,3 | %80,9 |
| Gayrettepe Mah. | CHP %78,4 | %83,6 |
| Konaklar Mah. | CHP %74,7 | %83,2 |
| Kuruçeşme Mah. | CHP %65,9 | %78,2 |
| Kültür Mah. | CHP %80,3 | %81,4 |
| Levazım Mah. | CHP %82,6 | %82,9 |
| Levent Mah. | CHP %79,0 | %83,0 |
| Mecidiye Mah. | CHP %70,6 | %77,5 |
| Muradiye Mah. | CHP %77,5 | %77,8 |
| Nisbetiye Mah. | CHP %84,4 | %82,7 |
| Ortaköy Mah. | CHP %77,4 | %78,1 |
| Sinanpaşa Mah. | CHP %66,8 | %72,5 |
| Türkali Mah. | CHP %68,9 | %76,2 |
Altın sandık
Beşiktaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Beşiktaş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Beşiktaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Beşiktaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Beşiktaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %76,3 oyla CHP kazandı. MHP %13,6 ile ikinci oldu.
Beşiktaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Beşiktaş’ta 132.536 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 399 sandıkta kullanıldı.
Beşiktaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %80,5, Recep Tayyip Erdoğan %16,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %82,5 ile önde çıktı.
Beşiktaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %56,9, AK Parti %12,6, İYİ Parti %11,8, TİP %8,4, Yeşil Sol Parti %2,9.
Beşiktaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Beşiktaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Beşiktaş’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Beşiktaş’ta oyların %10,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,8 puan.
Beşiktaş’ta salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Beşiktaş’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Beşiktaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Beşiktaş’ta etkin parti sayısı 1,66; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 62,7 puan.
Beşiktaş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Beşiktaş’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Beşiktaş’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Beşiktaş’ta geçersiz oy oranı %2,86 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.
Beşiktaş’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Beşiktaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Beşiktaş hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Beşiktaş’ta CHP 5 kez birinci oldu.
Beşiktaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Beşiktaş’taki 23 mahallenin 23 tanesinde CHP birinci çıktı.
Beşiktaş’ın altın sandığı hangisi?
Beşiktaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Beşiktaş, Yıldız Mah., 1397 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,75 puan saptı.
Beşiktaş’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akat (%84,5) mahallesinde, en düşük oyu Arnavutköy (%65,2) mahallesinde aldı.
Beşiktaş’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kuruçeşme (%24,7) mahallesinde, en düşük oyu Etiler (%8,0) mahallesinde aldı.
Beşiktaş’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gayrettepe Mah. (%83,6), en düşük katılım Sinanpaşa Mah. (%72,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.