Beykoz Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Beykoz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Beykoz’da Recep Tayyip Erdoğan %54,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Beykoz sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Beykoz’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Beykoz’da oyların %14,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Alibahadır Mah. | AK Parti → CHP | 29,8 | 5,6 |
| Tokatköy Mah. | AK Parti → CHP | 24,6 | 0,8 |
| Riva Mah. | AK Parti → CHP | 21,5 | 24,1 |
| Ortaçeşme Mah. | AK Parti (aynı) | 20,2 | 3,2 |
| Bozhane Mah. | AK Parti → CHP | 19,8 | 8,9 |
| Yeni Mahalle Mah. | AK Parti (aynı) | 19,0 | 4,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Beykoz’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acarlar Mah. | CHP %77,4 | %76,9 |
| Akbaba Mah. | AK Parti %53,8 | %84,5 |
| Alibahadır Mah. | CHP %49,2 | %86,7 |
| Anadolu Hisarı Mah. | CHP %64,9 | %80,9 |
| Anadolu Kavağı Mah. | CHP %50,2 | %81,7 |
| Anadolufeneri Mah. | AK Parti %54,1 | %87,8 |
| Baklacı Mah. | AK Parti %64,3 | %84,5 |
| Bozhane Mah. | CHP %50,8 | %88,8 |
| Cavusbasi Ciftlik Mah. | AK Parti %66,8 | %83,1 |
| Cumhuriyetkoy Mah. | AK Parti %44,8 | %88,4 |
| Dereseki Mah. | AK Parti %45,9 | %88,9 |
| Elmalı Mah. | AK Parti %59,3 | %86,1 |
| Fatih Mah. | AK Parti %57,5 | %86,1 |
| Göksu Mah. | CHP %50,9 | %84,1 |
| Göllü Mah. | CHP %55,3 | %93,8 |
| Görele Mah. | CHP %50,8 | %87,0 |
| Göztepe Mah. | CHP %66,8 | %83,2 |
| Gümüşsuyu Mah. | AK Parti %51,2 | %82,7 |
| Kanlıca Mah. | CHP %68,3 | %81,9 |
| Kavacık Mah. | CHP %46,8 | %82,8 |
Altın sandık
Beykoz’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Beykoz’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Beykoz seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Beykoz’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Beykoz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,0 ile ikinci oldu.
Beykoz’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Beykoz’da 186.911 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 564 sandıkta kullanıldı.
Beykoz’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,1, Kemal Kılıçdaroğlu %42,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,2 ile önde çıktı.
Beykoz’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %39,9, CHP %27,8, İYİ Parti %8,6, MHP %6,7, Yeniden Refah %3,5.
Beykoz’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Beykoz’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Beykoz’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Beykoz’da oyların %14,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,7 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.
Beykoz’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Alibahadır Mah., Tokatköy Mah., Riva Mah..
Beykoz’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Beykoz’da etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,9 puan.
Beykoz’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Beykoz’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Beykoz’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Beykoz’da geçersiz oy oranı %3,33 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.
Beykoz’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Beykoz’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Beykoz hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Beykoz’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Beykoz’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Beykoz’daki 45 mahallenin 23 tanesinde AK Parti, 22 tanesinde CHP birinci çıktı.
Beykoz’un altın sandığı hangisi?
Beykoz’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Beykoz, Çubuklu Mah., 1148 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,26 puan saptı.
Beykoz’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Acarlar (%77,4) mahallesinde, en düşük oyu Poyrazköy (%21,3) mahallesinde aldı.
Beykoz’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Poyrazköy (%69,4) mahallesinde, en düşük oyu Acarlar (%17,2) mahallesinde aldı.
Beykoz’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Zerzavatçı Mah. (%96,0), en düşük katılım Acarlar Mah. (%76,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.