Büyükçekmece Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Büyükçekmece’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Büyükçekmece’de Kemal Kılıçdaroğlu %55,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Büyükçekmece sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Büyükçekmece’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Büyükçekmece’de oyların %8,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 1,5 puan.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Büyükçekmece’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 19 Mayıs Mah. | CHP %47,6 | %82,1 |
| Ahmediye Mah. | CHP %48,1 | %84,7 |
| Alkent 2000 Mah. | CHP %55,4 | %75,0 |
| Atatürk Mah. | CHP %61,4 | %78,0 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %54,5 | %79,3 |
| Celaliye Mah. | CHP %47,3 | %79,2 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %53,4 | %78,2 |
| Dizdariye Mah. | AK Parti %48,8 | %82,1 |
| Ekinoba Mah. | CHP %56,6 | %80,7 |
| Fatih Mah. | CHP %57,5 | %80,5 |
| Güzelce Mah. | CHP %55,4 | %81,0 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %62,0 | %81,2 |
| Kamiloba Mah. | CHP %52,5 | %73,9 |
| Karaağaç Mah. | CHP %46,7 | %82,0 |
| Kumburgaz Mah. | CHP %47,6 | %79,9 |
| Mimaroba Mah. | CHP %63,7 | %81,9 |
| Mimarsinan Mah. | AK Parti %49,0 | %81,7 |
| Murat Çesme Mah. | AK Parti %57,3 | %82,0 |
| Pınartepe Mah. | CHP %48,3 | %73,9 |
| Sinanoba Mah. | CHP %68,9 | %83,9 |
Altın sandık
Büyükçekmece’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Büyükçekmece’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Büyükçekmece seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Büyükçekmece’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Büyükçekmece’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,2 ile ikinci oldu.
Büyükçekmece’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Büyükçekmece’de 198.947 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 588 sandıkta kullanıldı.
Büyükçekmece’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,9, Recep Tayyip Erdoğan %43,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,3 ile önde çıktı.
Büyükçekmece’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %32,4, AK Parti %32,3, İYİ Parti %9,8, MHP %6,6, Yeşil Sol Parti %5,2.
Büyükçekmece’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Büyükçekmece’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Büyükçekmece’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Büyükçekmece’de oyların %8,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Büyükçekmece’de salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Büyükçekmece’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Büyükçekmece’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Büyükçekmece’de etkin parti sayısı 2,43; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,9 puan.
Büyükçekmece’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Büyükçekmece’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Büyükçekmece’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Büyükçekmece’de geçersiz oy oranı %2,32 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.
Büyükçekmece’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Büyükçekmece’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Büyükçekmece hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Büyükçekmece’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Büyükçekmece’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Büyükçekmece’deki 24 mahallenin 16 tanesinde CHP, 8 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Büyükçekmece’nin altın sandığı hangisi?
Büyükçekmece’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Büyükçekmece, Karaağaç Mah., 1315 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,72 puan saptı.
Büyükçekmece’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sinanoba (%68,9) mahallesinde, en düşük oyu Hürriyet (%28,5) mahallesinde aldı.
Büyükçekmece’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hürriyet (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Sinanoba (%23,4) mahallesinde aldı.
Büyükçekmece’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ahmediye Mah. (%84,7), en düşük katılım Pınartepe Mah. (%73,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.