Çekmeköy Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Çekmeköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 17,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çekmeköy’de Recep Tayyip Erdoğan %51,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çekmeköy sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çekmeköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çekmeköy’de oyların %26,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 10,3 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Alemdağ Mah. | DP → CHP | 39,8 | 11,4 |
| Güngören Mah. | AK Parti → CHP | 39,2 | 4,5 |
| Soğukpınar Mah. | AK Parti → CHP | 37,6 | 1,2 |
| Hüseyinli Mah. | AK Parti (aynı) | 36,7 | 4,3 |
| Çatalmeşe Mah. | AK Parti → CHP | 35,2 | 0,9 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → CHP | 33,4 | 11,0 |
| Sultançiftliği Mah. | AK Parti → CHP | 32,6 | 12,3 |
| Nişantepe Mah. | AK Parti → CHP | 31,8 | 16,6 |
| Taşdelen Mah. | AK Parti → CHP | 31,7 | 16,6 |
| Kirazlıdere Mah. | AK Parti → CHP | 30,0 | 13,7 |
| Sırapınar Mah. | AK Parti → CHP | 27,6 | 26,4 |
| Merkez Mah. | AK Parti → CHP | 25,5 | 6,7 |
| Mehmet Akif Mah. | AK Parti → CHP | 22,7 | 5,0 |
| Çamlık Mah. | AK Parti → CHP | 22,2 | 4,2 |
| Hamidiye Mah. | AK Parti → CHP | 20,9 | 10,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çekmeköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alemdağ Mah. | CHP %49,9 | %81,1 |
| Aydınlar Mah. | CHP %57,0 | %80,0 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %50,1 | %80,4 |
| Ekşioğlu Mah. | AK Parti %47,1 | %81,4 |
| Güngören Mah. | CHP %46,1 | %81,9 |
| Hamidiye Mah. | CHP %50,2 | %82,0 |
| Hüseyinli Mah. | AK Parti %46,7 | %95,1 |
| Kirazlıdere Mah. | CHP %51,0 | %81,9 |
| Koçullu Mah. | AK Parti %51,1 | %92,0 |
| Mehmet Akif Mah. | CHP %46,7 | %81,1 |
| Merkez Mah. | CHP %47,5 | %80,6 |
| Mimar Sinan Mah. | CHP %53,7 | %82,9 |
| Nişantepe Mah. | CHP %53,4 | %80,3 |
| Reşadiye Mah. | AK Parti %49,4 | %89,3 |
| Soğukpınar Mah. | CHP %44,9 | %79,9 |
| Sultançiftliği Mah. | CHP %50,7 | %81,9 |
| Sırapınar Mah. | CHP %59,8 | %92,6 |
| Taşdelen Mah. | CHP %52,9 | %80,5 |
| Çamlık Mah. | CHP %46,6 | %82,5 |
| Çatalmeşe Mah. | CHP %44,3 | %80,3 |
Altın sandık
Çekmeköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çekmeköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çekmeköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çekmeköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çekmeköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu.
Çekmeköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çekmeköy’de 213.259 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 629 sandıkta kullanıldı.
Çekmeköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,3, Kemal Kılıçdaroğlu %45,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,2 ile önde çıktı.
Çekmeköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %37,2, CHP %27,8, İYİ Parti %7,6, MHP %6,4, Yeşil Sol Parti %6,0.
Çekmeköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çekmeköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Çekmeköy’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çekmeköy’de oyların %26,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Çekmeköy’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Alemdağ Mah., Güngören Mah., Soğukpınar Mah..
Çekmeköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çekmeköy’de etkin parti sayısı 2,48; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,9 puan.
Çekmeköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Çekmeköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Çekmeköy’ün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çekmeköy’de geçersiz oy oranı %3,12 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.
Çekmeköy’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çekmeköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Çekmeköy hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çekmeköy’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Çekmeköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çekmeköy’deki 21 mahallenin 17 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Çekmeköy’ün altın sandığı hangisi?
Çekmeköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çekmeköy, Nişantepe Mah., 1518 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.
Çekmeköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ömerli (%69,4) mahallesinde, en düşük oyu Koçullu (%28,0) mahallesinde aldı.
Çekmeköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Koçullu (%51,1) mahallesinde, en düşük oyu Ömerli (%24,2) mahallesinde aldı.
Çekmeköy’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hüseyinli Mah. (%95,1), en düşük katılım Soğukpınar Mah. (%79,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.