Kadıköy Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kadıköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %69,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %13,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kadıköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %82,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kadıköy sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kadıköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kadıköy’de oyların %19,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Fikirtepe Mah. | AK Parti → CHP | 35,5 | 21,0 |
| Dumlupınar Mah. | AK Parti → CHP | 30,5 | 27,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kadıköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 19 Mayıs Mah. | CHP %72,2 | %84,5 |
| Acıbadem Mah. | CHP %66,4 | %82,1 |
| Bostancı Mah. | CHP %73,1 | %83,0 |
| Caddebostan Mah. | CHP %78,1 | %82,1 |
| Caferağa Mah. | CHP %67,0 | %79,4 |
| Dumlupınar Mah. | CHP %52,9 | %78,0 |
| Erenköy Mah. | CHP %68,7 | %82,9 |
| Eğitim Mah. | CHP %56,3 | %77,7 |
| Fenerbahçe Mah. | CHP %78,4 | %83,3 |
| Feneryolu Mah. | CHP %73,1 | %83,3 |
| Fikirtepe Mah. | CHP %49,3 | %72,1 |
| Göztepe Mah. | CHP %75,6 | %83,1 |
| Hasanpaşa Mah. | CHP %54,9 | %77,0 |
| Kozyatağı Mah. | CHP %73,2 | %84,3 |
| Koşuyolu Mah. | CHP %66,7 | %83,8 |
| Merdivenköy Mah. | CHP %63,1 | %82,2 |
| Osmanağa Mah. | CHP %61,3 | %74,4 |
| Rasimpaşa Mah. | CHP %56,5 | %75,1 |
| Sahrayıcedit Mah. | CHP %64,1 | %84,0 |
| Suadiye Mah. | CHP %77,1 | %81,8 |
Altın sandık
Kadıköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kadıköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kadıköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kadıköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kadıköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %69,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %13,1 ile ikinci oldu.
Kadıköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kadıköy’de 385.032 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.134 sandıkta kullanıldı.
Kadıköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %80,6, Recep Tayyip Erdoğan %16,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %82,4 ile önde çıktı.
Kadıköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %58,1, AK Parti %13,2, TİP %9,6, İYİ Parti %9,3, Yeşil Sol Parti %3,1.
Kadıköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kadıköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kadıköy’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kadıköy’de oyların %19,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,8 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Kadıköy’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Fikirtepe Mah., Dumlupınar Mah..
Kadıköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kadıköy’de etkin parti sayısı 1,98; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 56,0 puan.
Kadıköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Kadıköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Kadıköy’ün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kadıköy’de geçersiz oy oranı %1,77 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 15 sandık var.
Kadıköy’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kadıköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kadıköy hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kadıköy’de CHP 5 kez birinci oldu.
Kadıköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kadıköy’deki 21 mahallenin 21 tanesinde CHP birinci çıktı.
Kadıköy’ün altın sandığı hangisi?
Kadıköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kadıköy, Acıbadem Mah., 1036 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,79 puan saptı.
Kadıköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fenerbahçe (%78,4) mahallesinde, en düşük oyu Fikirtepe (%49,3) mahallesinde aldı.
Kadıköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fikirtepe (%28,4) mahallesinde, en düşük oyu Fenerbahçe (%7,4) mahallesinde aldı.
Kadıköy’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım 19 Mayıs Mah. (%84,5), en düşük katılım Fikirtepe Mah. (%72,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.