Kartal Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kartal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kartal’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,0
2024 katılım
%81,3
yerel seçim
Seçmen
365.155
2024
Sandık
1.072
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kartal sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKartal, İstanbul · katılım %81,3KartalİstanbulCHP%54,98%47,16AK Parti%35,74%39,68Zafer Partisi%2,73%2,68İYİ Parti%2,24%1,20Yeniden Refah%1,98%3,41TKP%0,63%0,53Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKartal, İstanbul · katılım %91,7KartalİstanbulKılıçdaroğlu%54,39%48,55Erdoğan%40,71%46,69Sinan Oğan%4,65%4,50Muharrem İnce%0,25%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKartal, İstanbul · katılım %89,0KartalİstanbulKılıçdaroğlu%57,84%51,78Erdoğan%42,16%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKartal, İstanbul · katılım %91,7KartalİstanbulCHP%34,81%28,31AK Parti%31,22%35,48İYİ Parti%8,73%8,15Yeşil Sol Parti%5,65%8,11MHP%5,53%6,03TİP%5,00%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kartal’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kartal’da oyların %11,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,1 puan.

0 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,9
AK Parti%42,8
MHP%6,0
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,1
Muharrem İnce%44,0
Meral Akşener%5,1
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,6
CHP%32,1
HDP%11,0
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%46,3
Saadet%1,5
Katılım %85,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,4
Recep Tayyip Erdoğan%40,7
Sinan Oğan%4,7
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
CHP%34,8
AK Parti%31,2
İYİ Parti%8,7
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,8
Recep Tayyip Erdoğan%42,2
Katılım %89,0
2024 YerelYerel
CHP%55,0
AK Parti%35,7
Zafer Partisi%2,7
Katılım %81,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kartal’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atalar Mah.CHP %53,8%81,5
Cevizli Mah.AK Parti %49,0%79,5
Cumhuriyet Mah.CHP %65,1%81,8
Esentepe Mah.CHP %49,0%82,0
Gümüşpınar Mah.CHP %50,2%81,2
Hürriyet Mah.CHP %49,5%79,1
Karlıktepe Mah.CHP %66,2%83,1
Kordonboyu Mah.CHP %71,4%76,9
Orhantepe Mah.CHP %52,0%81,2
Orta Mah.CHP %46,3%82,5
Petrol İş Mah.CHP %66,8%82,9
Soğanlık Yeni Mah.CHP %50,4%81,3
Topselvi Mah.CHP %48,7%79,3
Uğur Mumcu Mah.CHP %60,9%82,6
Yakacık Yeni Mah.CHP %49,8%80,4
Yakacık Çarşı Mah.CHP %57,3%82,0
Yalı Mah.CHP %48,7%79,5
Yukarı Mah.CHP %65,2%81,5
Yunus Mah.CHP %51,5%80,8
Çavuşoğlu Mah.CHP %58,8%83,7

Altın sandık

Kartal’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kartal’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kordonboyu Mah.%71,4
Petrol İş Mah.%66,8
Karlıktepe Mah.%66,2
En zayıf
Cevizli Mah.%40,4
Orta Mah.%46,3
Yalı Mah.%48,7
AK Parti
En güçlü
Cevizli Mah.%49,0
Orta Mah.%42,7
Topselvi Mah.%41,8
En zayıf
Kordonboyu Mah.%20,1
Petrol İş Mah.%24,8
Yukarı Mah.%25,6

Seçime katılım

2024 Yerel%81,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,0 / TR %84,1
2019 Yerel%85,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çavuşoğlu Mah.%83,7
Karlıktepe Mah.%83,1
Petrol İş Mah.%82,9
Uğur Mumcu Mah.%82,6
Orta Mah.%82,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kordonboyu Mah.%76,9
Hürriyet Mah.%79,1
Topselvi Mah.%79,3
Yalı Mah.%79,5
Cevizli Mah.%79,5

Kartal seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kartal’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kartal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,7 ile ikinci oldu.

Kartal’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kartal’da 365.155 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.072 sandıkta kullanıldı.

Kartal’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,4, Recep Tayyip Erdoğan %40,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,8 ile önde çıktı.

Kartal’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,8, AK Parti %31,2, İYİ Parti %8,7, Yeşil Sol Parti %5,7, MHP %5,5.

Kartal’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kartal’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kartal’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kartal’da oyların %11,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,1 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Kartal’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Kartal’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Kartal’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kartal’da etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 19,2 puan.

Kartal’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kartal’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kartal’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kartal’da geçersiz oy oranı %2,43 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Kartal’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kartal’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kartal hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kartal’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Kartal’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kartal’daki 20 mahallenin 19 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kartal’ın altın sandığı hangisi?

Kartal’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kartal, Atalar Mah., 1022 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,46 puan saptı.

Kartal’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kordonboyu (%71,3) mahallesinde, en düşük oyu Cevizli (%40,4) mahallesinde aldı.

Kartal’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cevizli (%49,0) mahallesinde, en düşük oyu Kordonboyu (%20,1) mahallesinde aldı.

Kartal’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çavuşoğlu Mah. (%83,7), en düşük katılım Kordonboyu Mah. (%76,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.