Küçükçekmece Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Küçükçekmece’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Küçükçekmece’de Kemal Kılıçdaroğlu %56,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,5
2024 katılım
%78,9
yerel seçim
Seçmen
568.586
2024
Sandık
1.663
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Küçükçekmece sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKüçükçekmece, İstanbul · katılım %78,9KüçükçekmeceİstanbulCHP%50,50%47,16AK Parti%36,54%39,68DEM Parti%4,64%1,47Zafer Partisi%2,88%2,68Yeniden Refah%2,41%3,41İYİ Parti%0,90%1,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKüçükçekmece, İstanbul · katılım %90,3KüçükçekmeceİstanbulKılıçdaroğlu%51,83%48,55Erdoğan%42,37%46,69Sinan Oğan%5,53%4,50Muharrem İnce%0,27%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKüçükçekmece, İstanbul · katılım %87,2KüçükçekmeceİstanbulKılıçdaroğlu%56,02%51,78Erdoğan%43,98%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKüçükçekmece, İstanbul · katılım %90,3KüçükçekmeceİstanbulAK Parti%32,02%35,48CHP%28,71%28,31Yeşil Sol Parti%9,93%8,11İYİ Parti%9,35%8,15MHP%5,93%6,03TİP%4,11%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Küçükçekmece’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Küçükçekmece’de oyların %11,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,2 puan.

0 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti21 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,1
CHP%39,6
MHP%8,4
Katılım %88,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,1
Muharrem İnce%38,1
Selahattin Demirtaş%9,3
Katılım %87,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,9
CHP%27,7
HDP%13,3
Katılım %87,7
2019 YerelYerel
CHP%51,0
AK Parti%45,4
Saadet%1,6
Katılım %83,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,8
Recep Tayyip Erdoğan%42,4
Sinan Oğan%5,5
Katılım %90,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,0
CHP%28,7
Yeşil Sol Parti%9,9
Katılım %90,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,0
Recep Tayyip Erdoğan%44,0
Katılım %87,2
2024 YerelYerel
CHP%50,5
AK Parti%36,5
DEM Parti%4,6
Katılım %78,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Küçükçekmece’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atakent Mah.CHP %69,4%81,0
Atatürk Mah.CHP %47,4%77,4
Beşyol Mah.CHP %46,8%79,9
Cennet Mah.CHP %55,4%79,7
Cumhuriyet Mah.CHP %47,6%79,0
Fatih Mah.CHP %57,6%78,6
Fevzi Çakmak Mah.CHP %54,2%79,1
Gültepe Mah.CHP %52,6%80,2
Halkalı Merkez Mah.CHP %53,4%78,8
Kanarya Mah.CHP %40,1%74,0
Kartaltepe Mah.CHP %50,0%77,9
Kemalpaşa Mah.CHP %53,3%78,2
Mehmet Akif Mah.AK Parti %41,8%78,5
Sultan Murat Mah.CHP %46,9%79,0
Söğütlü Çeşme Mah.AK Parti %46,2%78,3
Tevfikbey Mah.CHP %48,2%79,2
Yarımburgaz Mah.AK Parti %48,8%80,5
Yeni Mahalle Mah.CHP %52,2%81,2
Yeşilova Mah.CHP %52,3%80,3
İnönü Mah.AK Parti %44,2%79,2

Altın sandık

Küçükçekmece’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Küçükçekmece’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Atakent Mah.%69,4
Fatih Mah.%57,6
Cennet Mah.%55,4
En zayıf
Yarımburgaz Mah.%37,1
Kanarya Mah.%40,1
Söğütlü Çeşme Mah.%40,1
AK Parti
En güçlü
Yarımburgaz Mah.%48,8
Söğütlü Çeşme Mah.%46,2
İnönü Mah.%44,2
En zayıf
Atakent Mah.%21,7
Kanarya Mah.%31,2
Fatih Mah.%33,1

Seçime katılım

2024 Yerel%78,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,2 / TR %84,1
2019 Yerel%83,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mahalle Mah.%81,2
Atakent Mah.%81,0
Yarımburgaz Mah.%80,5
Yeşilova Mah.%80,3
Gültepe Mah.%80,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kanarya Mah.%74,0
Atatürk Mah.%77,4
Kartaltepe Mah.%77,9
Kemalpaşa Mah.%78,2
Söğütlü Çeşme Mah.%78,3

Küçükçekmece seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Küçükçekmece’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Küçükçekmece’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,5 ile ikinci oldu.

Küçükçekmece’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Küçükçekmece’de 568.586 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.663 sandıkta kullanıldı.

Küçükçekmece’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,8, Recep Tayyip Erdoğan %42,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,0 ile önde çıktı.

Küçükçekmece’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,0, CHP %28,7, Yeşil Sol Parti %9,9, İYİ Parti %9,3, MHP %5,9.

Küçükçekmece’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Küçükçekmece’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Küçükçekmece’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Küçükçekmece’de oyların %11,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,2 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Küçükçekmece’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Küçükçekmece’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Küçükçekmece’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Küçükçekmece’de etkin parti sayısı 2,55; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,0 puan.

Küçükçekmece’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 5,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Küçükçekmece’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Küçükçekmece’de geçersiz oy oranı %2,6 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 24 sandık var.

Küçükçekmece’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Küçükçekmece’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Küçükçekmece hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Küçükçekmece’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Küçükçekmece’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Küçükçekmece’deki 21 mahallenin 17 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Küçükçekmece’nin altın sandığı hangisi?

Küçükçekmece’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Küçükçekmece, Atatürk Mah., 3221 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,34 puan saptı.

Küçükçekmece’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Atakent (%69,4) mahallesinde, en düşük oyu Yarımburgaz (%37,1) mahallesinde aldı.

Küçükçekmece’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yarımburgaz (%48,8) mahallesinde, en düşük oyu Atakent (%21,7) mahallesinde aldı.

Küçükçekmece’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mahalle Mah. (%81,2), en düşük katılım Kanarya Mah. (%74,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.