Maltepe Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Maltepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Maltepe’de Kemal Kılıçdaroğlu %62,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Maltepe sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Maltepe’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Maltepe’de oyların %13,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Maltepe 2 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 23,9 | 14,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Maltepe’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Altayçeşme Mah. | CHP %63,2 | %83,4 |
| Altıntepe Mah. | CHP %73,6 | %81,1 |
| Aydınevler Mah. | CHP %56,7 | %81,1 |
| Bağlarbaşı Mah. | CHP %60,8 | %80,6 |
| Başıbüyük Mah. | AK Parti %46,5 | %80,8 |
| Büyükbakkalköy Mah. | AK Parti %48,3 | %74,2 |
| Cevizli Mah. | CHP %54,7 | %79,2 |
| Esenkent Mah. | CHP %53,6 | %80,4 |
| Feyzullah Mah. | CHP %71,4 | %81,2 |
| Fındıklı Mah. | AK Parti %47,2 | %74,7 |
| Girne Mah. | CHP %57,6 | %82,9 |
| Gülensu Mah. | CHP %78,0 | %82,3 |
| Gülsuyu Mah. | CHP %55,3 | %79,2 |
| Küçükyalı Merkez Mah. | CHP %68,3 | %81,3 |
| Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %52,5 | %9,0 |
| Maltepe 2 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %49,0 | %40,9 |
| Yalı Mah. | CHP %69,6 | %80,3 |
| Zümrütevler Mah. | CHP %53,8 | %79,6 |
| Çınar Mah. | CHP %71,0 | %81,9 |
| İdealtepe Mah. | CHP %73,5 | %83,2 |
Altın sandık
Maltepe’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Maltepe’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Maltepe seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Maltepe’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Maltepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,7 ile ikinci oldu.
Maltepe’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Maltepe’de 397.810 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.170 sandıkta kullanıldı.
Maltepe’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,4, Recep Tayyip Erdoğan %36,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,5 ile önde çıktı.
Maltepe’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %39,0, AK Parti %27,8, İYİ Parti %9,4, TİP %6,2, MHP %5,0.
Maltepe’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Maltepe’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Maltepe’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Maltepe’de oyların %13,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Maltepe’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Maltepe 2 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah..
Maltepe’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Maltepe’de etkin parti sayısı 2,16; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 26,9 puan.
Maltepe’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Maltepe’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Maltepe’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Maltepe’de geçersiz oy oranı %2,46 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Maltepe’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Maltepe’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Maltepe hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Maltepe’de CHP 5 kez birinci oldu.
Maltepe’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Maltepe’deki 20 mahallenin 17 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Maltepe’nin altın sandığı hangisi?
Maltepe’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Maltepe, Altayçeşme Mah., 1074 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.
Maltepe’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gülensu (%78,0) mahallesinde, en düşük oyu Fındıklı (%42,7) mahallesinde aldı.
Maltepe’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Büyükbakkalköy (%48,3) mahallesinde, en düşük oyu Gülensu (%18,3) mahallesinde aldı.
Maltepe’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Altayçeşme Mah. (%83,4), en düşük katılım Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%9,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.