Silivri Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Silivri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,6 oyla CHP kazandı. MHP %40,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Silivri’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,6
2024 katılım
%80,1
yerel seçim
Seçmen
153.907
2024
Sandık
481
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Silivri sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSilivri, İstanbul · katılım %80,1SilivriİstanbulCHP%53,57%47,16MHP%40,11%0,68İYİ Parti%1,52%1,20Yeniden Refah%1,41%3,41Zafer Partisi%0,92%2,68Saadet%0,40%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSilivri, İstanbul · katılım %90,5SilivriİstanbulKılıçdaroğlu%54,97%48,55Erdoğan%40,04%46,69Sinan Oğan%4,65%4,50Muharrem İnce%0,34%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSilivri, İstanbul · katılım %87,7SilivriİstanbulKılıçdaroğlu%58,28%51,78Erdoğan%41,72%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSilivri, İstanbul · katılım %90,4SilivriİstanbulCHP%34,44%28,31AK Parti%27,96%35,48İYİ Parti%10,90%8,15MHP%7,72%6,03Yeşil Sol Parti%6,43%8,11TİP%3,28%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Silivri’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Silivri’de oyların %14,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,1 puan.

5 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti38 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çeltik Mah.MHP → CHP34,417,1
Kavaklı Hürriyet Mah.MHP → CHP27,223,6
Yolçatı Mah.MHP → CHP22,49,4
Kavaklı İstiklal Mah.MHP → CHP20,425,7
Fatih Mah.MHP → CHP18,819,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%48,0
AK Parti%42,3
MHP%4,4
Katılım %90,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%45,1
Recep Tayyip Erdoğan%40,6
Meral Akşener%7,2
Katılım %88,7
2018 MVMilletvekili
CHP%34,6
AK Parti%33,0
İYİ Parti%10,7
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
MHP%46,8
CHP%44,0
DSP%6,7
Katılım %82,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,0
Recep Tayyip Erdoğan%40,0
Sinan Oğan%4,7
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
CHP%34,4
AK Parti%28,0
İYİ Parti%10,9
Katılım %90,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,3
Recep Tayyip Erdoğan%41,7
Katılım %87,7
2024 YerelYerel
CHP%53,6
MHP%40,1
İYİ Parti%1,5
Katılım %80,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Silivri’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akören Mah.CHP %63,8%90,4
Alibey Mah.CHP %56,3%82,3
Alipaşa Mah.CHP %55,8%91,0
Bekirli Mah.CHP %69,9%92,7
Beyciler Mah.CHP %66,3%90,7
Büyük Kılıçlı Mah.CHP %55,1%89,6
Büyük Sinekli Mah.CHP %63,9%95,2
Büyük Çavuşlu Mah.CHP %62,6%85,5
Cumhuriyet Mah.CHP %52,5%80,6
Danamandıra Mah.CHP %63,1%94,9
Değirmenköy Fevzipaşa Mah.CHP %54,8%85,8
Değirmenköy İsmetpaşa Mah.CHP %56,9%87,2
Fatih Mah.CHP %56,9%82,2
Fener Mah.CHP %58,4%86,5
Gazitepe Mah.CHP %70,5%88,6
Gümüşyaka Mah.CHP %51,1%80,4
Kadıköy Mah.CHP %62,1%92,7
Kavaklı Hürriyet Mah.CHP %58,6%85,1
Kavaklı İstiklal Mah.CHP %59,8%88,2
Kurfallı Mah.CHP %50,8%95,0

Altın sandık

Silivri’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Silivri’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çayırdere Mah.%74,8
Sayalar Mah.%70,5
Gazitepe Mah.%70,5
En zayıf
Marmara 3 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%34,5
Marmara 8 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%36,6
Marmara 2 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%41,8
MHP
En güçlü
Marmara 3 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%55,2
Marmara 8 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%51,2
Marmara 6 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%50,0
En zayıf
Çayırdere Mah.%19,7
Gazitepe Mah.%25,3
Sayalar Mah.%26,4

Seçime katılım

2024 Yerel%80,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,7 / TR %84,1
2019 Yerel%82,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Büyük Sinekli Mah.%95,2
Kurfallı Mah.%95,0
Danamandıra Mah.%94,9
Kadıköy Mah.%92,7
Sayalar Mah.%92,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Marmara 6 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%3,9
Marmara 8 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%4,7
Marmara 3 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%5,6
Marmara 7 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%5,7
Marmara 2 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%20,6

Silivri seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Silivri’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Silivri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,6 oyla CHP kazandı. MHP %40,1 ile ikinci oldu.

Silivri’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Silivri’de 153.907 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 481 sandıkta kullanıldı.

Silivri’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,0, Recep Tayyip Erdoğan %40,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 ile önde çıktı.

Silivri’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,4, AK Parti %28,0, İYİ Parti %10,9, MHP %7,7, Yeşil Sol Parti %6,4.

Silivri’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Silivri’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Silivri’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Silivri’de oyların %14,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Silivri’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Çeltik Mah., Kavaklı Hürriyet Mah., Yolçatı Mah..

Silivri’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Silivri’de etkin parti sayısı 2,23; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 13,5 puan.

Silivri’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Silivri’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Silivri’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Silivri’de geçersiz oy oranı %3,81 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Silivri’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Silivri’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Silivri hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Silivri’de CHP 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Silivri’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Silivri’deki 46 mahallenin 37 tanesinde CHP, 9 tanesinde MHP birinci çıktı.

Silivri’nin altın sandığı hangisi?

Silivri’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Silivri, Gümüşyaka Mah., 1163 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,33 puan saptı.

Silivri’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çayırdere (%74,8) mahallesinde, en düşük oyu Marmara 3 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu (%34,5) mahallesinde aldı.

Silivri’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Marmara 3 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu (%55,2) mahallesinde, en düşük oyu Çayırdere (%19,7) mahallesinde aldı.

Silivri’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Büyük Sinekli Mah. (%95,2), en düşük katılım Marmara 6 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%3,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.