Şişli Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şişli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %66,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %23,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 18,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şişli’de Kemal Kılıçdaroğlu %71,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%66,6
2024 katılım
%76,4
yerel seçim
Seçmen
201.665
2024
Sandık
596
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şişli sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞişli, İstanbul · katılım %76,4ŞişliİstanbulCHP%66,62%47,16AK Parti%23,63%39,68Zafer Partisi%3,02%2,68TİP%1,54%0,23İYİ Parti%1,53%1,20Yeniden Refah%1,17%3,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞişli, İstanbul · katılım %87,8ŞişliİstanbulKılıçdaroğlu%68,67%48,55Erdoğan%28,02%46,69Sinan Oğan%3,07%4,50Muharrem İnce%0,24%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞişli, İstanbul · katılım %85,5ŞişliİstanbulKılıçdaroğlu%71,27%51,78Erdoğan%28,73%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞişli, İstanbul · katılım %87,8ŞişliİstanbulCHP%43,78%28,31AK Parti%21,32%35,48İYİ Parti%9,75%8,15TİP%7,66%4,08Yeşil Sol Parti%6,84%8,11MHP%3,76%6,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şişli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şişli’de oyların %29,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 7,7 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yayla Mah.DSP → CHP38,914,9
Kuştepe Mah.DSP → CHP38,915,6
Paşa Mah.DSP → CHP36,319,6
İzzet Paşa Mah.DSP → CHP34,715,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%61,6
AK Parti%27,5
HDP%4,1
Katılım %87,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%59,9
Recep Tayyip Erdoğan%30,0
Selahattin Demirtaş%5,5
Katılım %85,6
2018 MVMilletvekili
CHP%41,4
AK Parti%24,9
HDP%18,2
Katılım %85,6
2019 YerelYerel
CHP%48,5
DSP%28,9
AK Parti%20,9
Katılım %80,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,7
Recep Tayyip Erdoğan%28,0
Sinan Oğan%3,1
Katılım %87,8
2023 MVMilletvekili
CHP%43,8
AK Parti%21,3
İYİ Parti%9,8
Katılım %87,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,3
Recep Tayyip Erdoğan%28,7
Katılım %85,5
2024 YerelYerel
CHP%66,6
AK Parti%23,6
Zafer Partisi%3,0
Katılım %76,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şişli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
19 Mayıs Mah.CHP %72,1%73,7
Bozkurt Mah.CHP %81,2%74,8
Cumhuriyet Mah.CHP %81,9%68,1
Duatepe Mah.CHP %75,6%78,6
Ergenekon Mah.CHP %75,3%73,0
Esentepe Mah.CHP %69,5%78,8
Eskişehir Mah.CHP %65,5%73,7
Feriköy Mah.CHP %73,3%78,1
Fulya Mah.CHP %73,3%77,8
Gülbahar Mah.CHP %58,0%75,2
Halaskargazi Mah.CHP %77,6%73,7
Halide Edip Adıvar Mah.CHP %53,6%79,7
Halil Rıfat Paşa Mah.CHP %68,7%83,4
Harbiye Mah.CHP %79,3%75,8
Kaptanpaşa Mah.CHP %75,3%84,3
Kuştepe Mah.CHP %52,9%68,3
Mahmut Şevket Paşa Mah.CHP %71,3%80,4
Mecidiyeköy Mah.CHP %57,8%75,1
Merkez Mah.CHP %80,9%74,4
Meşrutiyet Mah.CHP %73,3%76,2

Altın sandık

Şişli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şişli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Teşvikiye Mah.%84,5
Cumhuriyet Mah.%81,9
Bozkurt Mah.%81,2
En zayıf
Yayla Mah.%51,9
İzzet Paşa Mah.%52,1
Kuştepe Mah.%52,9
AK Parti
En güçlü
Kuştepe Mah.%37,4
İzzet Paşa Mah.%37,0
Yayla Mah.%36,9
En zayıf
Teşvikiye Mah.%8,2
Cumhuriyet Mah.%10,4
Merkez Mah.%11,0

Seçime katılım

2024 Yerel%76,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,5 / TR %84,1
2019 Yerel%80,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kaptanpaşa Mah.%84,3
Halil Rıfat Paşa Mah.%83,4
Mahmut Şevket Paşa Mah.%80,4
Halide Edip Adıvar Mah.%79,7
Esentepe Mah.%78,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%68,1
Kuştepe Mah.%68,3
İnönü Mah.%72,6
Ergenekon Mah.%73,0
Halaskargazi Mah.%73,7

Şişli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şişli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şişli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %66,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %23,6 ile ikinci oldu.

Şişli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şişli’de 201.665 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 596 sandıkta kullanıldı.

Şişli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,7, Recep Tayyip Erdoğan %28,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,3 ile önde çıktı.

Şişli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %43,8, AK Parti %21,3, İYİ Parti %9,8, TİP %7,7, Yeşil Sol Parti %6,8.

Şişli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şişli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şişli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şişli’de oyların %29,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Şişli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Yayla Mah., Kuştepe Mah., Paşa Mah..

Şişli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şişli’de etkin parti sayısı 1,99; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 43,0 puan.

Şişli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Şişli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Şişli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şişli’de geçersiz oy oranı %2,59 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Şişli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şişli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şişli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şişli’de CHP 5 kez birinci oldu.

Şişli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şişli’deki 25 mahallenin 25 tanesinde CHP birinci çıktı.

Şişli’nin altın sandığı hangisi?

Şişli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şişli, İnönü Mah., 1158 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,87 puan saptı.

Şişli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Teşvikiye (%84,5) mahallesinde, en düşük oyu Yayla (%51,9) mahallesinde aldı.

Şişli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kuştepe (%37,4) mahallesinde, en düşük oyu Teşvikiye (%8,2) mahallesinde aldı.

Şişli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kaptanpaşa Mah. (%84,3), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%68,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.