Sultangazi Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sultangazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sultangazi’de Recep Tayyip Erdoğan %59,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%46,9
2024 katılım
%79,3
yerel seçim
Seçmen
374.689
2024
Sandık
1.094
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sultangazi sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSultangazi, İstanbul · katılım %79,3SultangaziİstanbulAK Parti%46,85%39,68CHP%33,13%47,16Yeniden Refah%6,82%3,41DEM Parti%6,29%1,47Zafer Partisi%2,54%2,68Saadet%1,21%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSultangazi, İstanbul · katılım %91,7SultangaziİstanbulErdoğan%58,26%46,69Kılıçdaroğlu%37,72%48,55Sinan Oğan%3,79%4,50Muharrem İnce%0,23%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSultangazi, İstanbul · katılım %89,1SultangaziİstanbulErdoğan%59,68%48,22Kılıçdaroğlu%40,32%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSultangazi, İstanbul · katılım %91,7SultangaziİstanbulAK Parti%44,84%35,48CHP%19,00%28,31Yeşil Sol Parti%11,53%8,11MHP%5,65%6,03Yeniden Refah%5,64%3,28İYİ Parti%4,74%8,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sultangazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sultangazi’de oyların %15,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,5 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,5
CHP%23,2
HDP%7,3
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,5
Muharrem İnce%24,1
Selahattin Demirtaş%10,3
Katılım %89,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,9
CHP%16,4
HDP%15,6
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
AK Parti%58,6
CHP%29,9
HDP%6,5
Katılım %85,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,3
Kemal Kılıçdaroğlu%37,7
Sinan Oğan%3,8
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,8
CHP%19,0
Yeşil Sol Parti%11,5
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,7
Kemal Kılıçdaroğlu%40,3
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
AK Parti%46,9
CHP%33,1
Yeniden Refah%6,8
Katılım %79,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sultangazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
50. Yıl Mah.AK Parti %59,1%79,6
75. Yıl Mah.CHP %45,8%80,0
Cebeci Mah.AK Parti %52,2%78,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti %50,2%82,3
Esentepe Mah.AK Parti %49,8%77,2
Eski Habipler Mah.AK Parti %63,4%80,4
Gazi Mah.CHP %69,0%81,9
Habibler Mah.AK Parti %54,0%78,5
Malkoçoğlu Mah.AK Parti %67,5%82,3
Sultançiftliği Mah.AK Parti %54,9%80,6
Uğur Mumcu Mah.AK Parti %52,2%79,3
Yayla Mah.AK Parti %56,1%83,5
Yunus Emre Mah.CHP %48,5%78,5
Zübeyde Hanım Mah.CHP %54,1%79,4
İsmetpaşa Mah.AK Parti %57,8%77,7

Altın sandık

Sultangazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sultangazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Malkoçoğlu Mah.%67,5
Eski Habipler Mah.%63,4
50. Yıl Mah.%59,1
En zayıf
Gazi Mah.%15,4
Zübeyde Hanım Mah.%26,4
Yunus Emre Mah.%30,1
CHP
En güçlü
Gazi Mah.%69,0
Zübeyde Hanım Mah.%54,1
Yunus Emre Mah.%48,5
En zayıf
Malkoçoğlu Mah.%14,5
Eski Habipler Mah.%18,3
50. Yıl Mah.%20,2
Yeniden Refah
En güçlü
Yayla Mah.%13,1
Habibler Mah.%10,2
50. Yıl Mah.%9,1
En zayıf
Gazi Mah.%1,6
Zübeyde Hanım Mah.%2,8
Yunus Emre Mah.%3,4

Seçime katılım

2024 Yerel%79,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%85,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yayla Mah.%83,5
Cumhuriyet Mah.%82,3
Malkoçoğlu Mah.%82,3
Gazi Mah.%81,9
Sultançiftliği Mah.%80,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Esentepe Mah.%77,2
İsmetpaşa Mah.%77,7
Yunus Emre Mah.%78,5
Cebeci Mah.%78,5
Habibler Mah.%78,5

Sultangazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sultangazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sultangazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,1 ile ikinci oldu.

Sultangazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sultangazi’de 374.689 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.094 sandıkta kullanıldı.

Sultangazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,3, Kemal Kılıçdaroğlu %37,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,7 ile önde çıktı.

Sultangazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,8, CHP %19,0, Yeşil Sol Parti %11,5, MHP %5,7, Yeniden Refah %5,6.

Sultangazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sultangazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sultangazi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sultangazi’de oyların %15,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Sultangazi’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Sultangazi’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Sultangazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sultangazi’de etkin parti sayısı 2,95; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 13,7 puan.

Sultangazi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sultangazi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sultangazi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sultangazi’de geçersiz oy oranı %3,69 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Sultangazi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sultangazi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sultangazi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sultangazi’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Sultangazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sultangazi’deki 15 mahallenin 11 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Sultangazi’nin altın sandığı hangisi?

Sultangazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sultangazi, Cumhuriyet Mah., 2143 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,17 puan saptı.

Sultangazi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Malkoçoğlu (%67,5) mahallesinde, en düşük oyu Gazi (%15,4) mahallesinde aldı.

Sultangazi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gazi (%69,0) mahallesinde, en düşük oyu Malkoçoğlu (%14,5) mahallesinde aldı.

Sultangazi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yayla Mah. (%83,5), en düşük katılım Esentepe Mah. (%77,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.