Tuzla Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tuzla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tuzla’da Kemal Kılıçdaroğlu %51,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,1
2024 katılım
%81,3
yerel seçim
Seçmen
208.680
2024
Sandık
606
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tuzla sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTuzla, İstanbul · katılım %81,3TuzlaİstanbulCHP%51,15%47,16AK Parti%39,25%39,68Yeniden Refah%3,50%3,41Zafer Partisi%2,79%2,68İYİ Parti%0,94%1,20Saadet%0,93%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTuzla, İstanbul · katılım %91,8TuzlaİstanbulKılıçdaroğlu%47,45%48,55Erdoğan%46,67%46,69Sinan Oğan%5,64%4,50Muharrem İnce%0,24%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTuzla, İstanbul · katılım %89,0TuzlaİstanbulKılıçdaroğlu%51,20%51,78Erdoğan%48,80%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTuzla, İstanbul · katılım %91,8TuzlaİstanbulAK Parti%34,58%35,48CHP%28,64%28,31İYİ Parti%8,41%8,15MHP%7,31%6,03Yeşil Sol Parti%6,45%8,11TİP%4,00%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tuzla’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tuzla’da oyların %13,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,1 puan.

1 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti17 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Şifa Mah.AK Parti (aynı)18,64,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,1
CHP%39,5
MHP%5,1
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,7
Muharrem İnce%36,1
Meral Akşener%5,6
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,8
CHP%25,2
HDP%10,9
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
AK Parti%50,5
CHP%46,2
Saadet%1,6
Katılım %85,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%47,5
Recep Tayyip Erdoğan%46,7
Sinan Oğan%5,6
Katılım %91,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,6
CHP%28,6
İYİ Parti%8,4
Katılım %91,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,2
Recep Tayyip Erdoğan%48,8
Katılım %89,0
2024 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%39,3
Yeniden Refah%3,5
Katılım %81,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tuzla’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akfırat Mah.AK Parti %84,1%84,7
Anadolu Mah.CHP %42,6%87,6
Aydınlı Mah.CHP %51,7%80,4
Aydıntepe Mah.CHP %46,5%79,1
Cami Mah.CHP %67,2%82,1
Evliya Çelebi Mah.CHP %50,6%81,6
Fatih Mah.CHP %62,4%81,9
Mescit Mah.AK Parti %46,4%81,2
Mimar Sinan Mah.AK Parti %45,2%80,3
Orhanlı Mah.AK Parti %44,9%86,9
Orta Mah.AK Parti %46,2%81,7
Postane Mah.CHP %68,2%82,3
Tepeören Mah.CHP %57,4%82,6
Yayla Mah.CHP %56,3%82,7
İstasyon Mah.CHP %60,6%82,5
İçmeler Mah.AK Parti %46,8%83,1
Şifa Mah.AK Parti %46,7%81,3

Altın sandık

Tuzla’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tuzla’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Postane Mah.%68,2
Cami Mah.%67,2
Fatih Mah.%62,4
En zayıf
Akfırat Mah.%8,8
Mescit Mah.%40,5
Orta Mah.%42,1
AK Parti
En güçlü
Akfırat Mah.%84,1
İçmeler Mah.%46,8
Şifa Mah.%46,7
En zayıf
Postane Mah.%24,4
Cami Mah.%25,5
Fatih Mah.%29,9

Seçime katılım

2024 Yerel%81,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,0 / TR %84,1
2019 Yerel%85,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Anadolu Mah.%87,6
Orhanlı Mah.%86,9
Akfırat Mah.%84,7
İçmeler Mah.%83,1
Yayla Mah.%82,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Aydıntepe Mah.%79,1
Mimar Sinan Mah.%80,3
Aydınlı Mah.%80,4
Mescit Mah.%81,2
Şifa Mah.%81,3

Tuzla seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tuzla’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tuzla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,2 ile ikinci oldu.

Tuzla’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tuzla’da 208.680 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 606 sandıkta kullanıldı.

Tuzla’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,5, Recep Tayyip Erdoğan %46,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,2 ile önde çıktı.

Tuzla’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,6, CHP %28,6, İYİ Parti %8,4, MHP %7,3, Yeşil Sol Parti %6,5.

Tuzla’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tuzla’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Tuzla’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tuzla’da oyların %13,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,1 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Tuzla’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Şifa Mah..

Tuzla’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tuzla’da etkin parti sayısı 2,39; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,9 puan.

Tuzla’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Tuzla’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Tuzla’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tuzla’da geçersiz oy oranı %2,69 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Tuzla’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tuzla’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tuzla hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tuzla’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Tuzla’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tuzla’daki 17 mahallenin 10 tanesinde CHP, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tuzla’nın altın sandığı hangisi?

Tuzla’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tuzla, Aydınlı Mah., 1099 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Tuzla’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Postane (%68,2) mahallesinde, en düşük oyu Akfırat (%8,8) mahallesinde aldı.

Tuzla’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akfırat (%84,1) mahallesinde, en düşük oyu Postane (%24,4) mahallesinde aldı.

Tuzla’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Anadolu Mah. (%87,6), en düşük katılım Aydıntepe Mah. (%79,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.