Ümraniye Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ümraniye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %40,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ümraniye’de Recep Tayyip Erdoğan %53,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,5
2024 katılım
%80,0
yerel seçim
Seçmen
529.867
2024
Sandık
1.546
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ümraniye sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÜmraniye, İstanbul · katılım %80,0ÜmraniyeİstanbulAK Parti%42,47%39,68CHP%40,18%47,16Yeniden Refah%7,80%3,41Zafer Partisi%3,56%2,68DEM Parti%2,23%1,47Saadet%1,09%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÜmraniye, İstanbul · katılım %91,5ÜmraniyeİstanbulErdoğan%51,92%46,69Kılıçdaroğlu%42,93%48,55Sinan Oğan%4,91%4,50Muharrem İnce%0,24%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÜmraniye, İstanbul · katılım %88,7ÜmraniyeİstanbulErdoğan%53,74%48,22Kılıçdaroğlu%46,26%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÜmraniye, İstanbul · katılım %91,5ÜmraniyeİstanbulAK Parti%39,97%35,48CHP%26,31%28,31İYİ Parti%7,55%8,15MHP%6,24%6,03Yeşil Sol Parti%5,44%8,11TİP%3,71%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ümraniye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ümraniye’de oyların %16,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,4 puan.

0 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti35 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,5
CHP%29,8
MHP%10,3
Katılım %89,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,3
Muharrem İnce%32,0
Meral Akşener%5,5
Katılım %89,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,3
CHP%22,6
HDP%9,8
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
AK Parti%54,6
CHP%37,5
Saadet%3,1
Katılım %84,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,9
Kemal Kılıçdaroğlu%42,9
Sinan Oğan%4,9
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,0
CHP%26,3
İYİ Parti%7,6
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,7
Kemal Kılıçdaroğlu%46,3
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
AK Parti%42,5
CHP%40,2
Yeniden Refah%7,8
Katılım %80,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ümraniye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adem Yavuz Mah.AK Parti %53,3%79,7
Altınşehir Mah.AK Parti %50,5%79,1
Armağanevler Mah.CHP %44,3%76,9
Atakent Mah.CHP %50,5%81,5
Atatürk Mah.AK Parti %45,7%80,2
Aşağı Dudullu Mah.AK Parti %43,6%80,3
Cemil Meriç Mah.AK Parti %46,8%79,3
Dumlupınar Mah.AK Parti %46,1%81,1
Elmalıkent Mah.CHP %41,5%81,4
Esenevler Mah.CHP %42,4%81,4
Esenkent Mah.AK Parti %45,2%79,6
Esenşehir Mah.CHP %39,3%79,2
Fatih Sultan Mehmet Mah.AK Parti %50,6%81,1
Finanskent Mah.CHP %72,9%81,0
Hekimbaşı Mah.AK Parti %48,6%81,1
Huzur Mah.AK Parti %49,4%81,3
Ihlamurkuyu Mah.AK Parti %45,6%78,8
Kazım Karabekir Mah.AK Parti %51,0%82,9
Madenler Mah.CHP %48,0%81,9
Mehmet Akif Mah.CHP %50,5%81,0

Altın sandık

Ümraniye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ümraniye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Adem Yavuz Mah.%53,3
Yukarı Dudullu Mah.%52,8
Kazım Karabekir Mah.%51,0
En zayıf
Finanskent Mah.%16,0
Tatlısu Mah.%23,4
Site Mah.%25,3
CHP
En güçlü
Finanskent Mah.%72,9
Tatlısu Mah.%64,7
Site Mah.%62,7
En zayıf
Kazım Karabekir Mah.%22,8
Hekimbaşı Mah.%25,9
Adem Yavuz Mah.%26,3
Yeniden Refah
En güçlü
Kazım Karabekir Mah.%18,3
Hekimbaşı Mah.%17,6
Topağacı Mah.%16,7
En zayıf
Finanskent Mah.%2,5
Tatlısu Mah.%3,0
Site Mah.%3,3

Seçime katılım

2024 Yerel%80,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%84,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kazım Karabekir Mah.%82,9
Topağacı Mah.%82,2
Madenler Mah.%81,9
Atakent Mah.%81,5
Esenevler Mah.%81,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Armağanevler Mah.%76,9
Yamanevler Mah.%77,7
Çakmak Mah.%78,3
Tepeüstü Mah.%78,4
Yukarı Dudullu Mah.%78,7

Ümraniye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ümraniye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ümraniye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %40,2 ile ikinci oldu.

Ümraniye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ümraniye’de 529.867 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.546 sandıkta kullanıldı.

Ümraniye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,9, Kemal Kılıçdaroğlu %42,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,7 ile önde çıktı.

Ümraniye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,0, CHP %26,3, İYİ Parti %7,5, MHP %6,2, Yeşil Sol Parti %5,4.

Ümraniye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ümraniye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Ümraniye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ümraniye’de oyların %16,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,4 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Ümraniye’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ümraniye’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ümraniye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ümraniye’de etkin parti sayısı 2,86; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,3 puan.

Ümraniye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Ümraniye’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Ümraniye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ümraniye’de geçersiz oy oranı %2,98 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 27 sandık var.

Ümraniye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ümraniye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ümraniye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ümraniye’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Ümraniye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ümraniye’deki 36 mahallenin 22 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde CHP birinci çıktı.

Ümraniye’nin altın sandığı hangisi?

Ümraniye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ümraniye, Esenevler Mah., 1161 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.

Ümraniye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Adem Yavuz (%53,3) mahallesinde, en düşük oyu Finanskent (%16,0) mahallesinde aldı.

Ümraniye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Finanskent (%72,9) mahallesinde, en düşük oyu Kazım Karabekir (%22,8) mahallesinde aldı.

Ümraniye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kazım Karabekir Mah. (%82,9), en düşük katılım Armağanevler Mah. (%76,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.