Balçova Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Balçova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %22,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Balçova’da Kemal Kılıçdaroğlu %77,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%61,2
2024 katılım
%77,8
yerel seçim
Seçmen
60.745
2024
Sandık
185
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Balçova sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBalçova, İzmir · katılım %77,8BalçovaİzmirCHP%61,19%49,36AK Parti%22,52%32,66İYİ Parti%5,03%3,74Zafer Partisi%3,08%2,52TİP%2,81%0,74DEM Parti%2,71%3,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBalçova, İzmir · katılım %90,9BalçovaİzmirKılıçdaroğlu%74,59%63,28Erdoğan%21,36%31,52Sinan Oğan%3,73%4,75Muharrem İnce%0,33%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBalçova, İzmir · katılım %88,6BalçovaİzmirKılıçdaroğlu%77,73%67,11Erdoğan%22,27%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBalçova, İzmir · katılım %90,9BalçovaİzmirCHP%52,61%41,11AK Parti%16,52%24,40İYİ Parti%14,85%11,53Yeşil Sol Parti%6,22%7,45MHP%3,44%5,13Zafer Partisi%2,13%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Balçova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Balçova’da oyların %10,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 1,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%60,6
AK Parti%22,6
MHP%6,3
Katılım %89,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%67,4
Recep Tayyip Erdoğan%22,9
Meral Akşener%5,2
Katılım %89,3
2018 MVMilletvekili
CHP%52,5
AK Parti%19,4
HDP%11,1
Katılım %89,3
2019 YerelYerel
CHP%67,2
AK Parti%26,9
TKP%1,7
Katılım %83,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%74,6
Recep Tayyip Erdoğan%21,4
Sinan Oğan%3,7
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
CHP%52,6
AK Parti%16,5
İYİ Parti%14,9
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%77,7
Recep Tayyip Erdoğan%22,3
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%61,2
AK Parti%22,5
İYİ Parti%5,0
Katılım %77,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Balçova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelerarası Mah.CHP %61,1%88,6
Eğitim Mah.CHP %57,3%77,6
Fevzi Çakmak Mah.CHP %63,3%77,9
Korutürk Mah.CHP %67,7%76,4
Onur Mah.CHP %61,5%76,9
Teleferik Mah.CHP %58,3%79,5
Çetin Emeç Mah.CHP %59,5%79,9
İnciraltı Mah.CHP %56,0%64,1

Altın sandık

Balçova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Balçova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Korutürk Mah.%67,7
Fevzi Çakmak Mah.%63,3
Onur Mah.%61,5
En zayıf
İnciraltı Mah.%56,0
Eğitim Mah.%57,3
Teleferik Mah.%58,3
AK Parti
En güçlü
Bahçelerarası Mah.%24,9
Eğitim Mah.%24,8
Teleferik Mah.%24,6
En zayıf
Korutürk Mah.%16,7
Fevzi Çakmak Mah.%22,4
Onur Mah.%22,7
İYİ Parti
En güçlü
Teleferik Mah.%5,9
Eğitim Mah.%5,6
Onur Mah.%5,4
En zayıf
İnciraltı Mah.%2,8
Bahçelerarası Mah.%2,9
Korutürk Mah.%4,2

Seçime katılım

2024 Yerel%77,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%83,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelerarası Mah.%88,6
Çetin Emeç Mah.%79,9
Teleferik Mah.%79,5
Fevzi Çakmak Mah.%77,9
Eğitim Mah.%77,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İnciraltı Mah.%64,1
Korutürk Mah.%76,4
Onur Mah.%76,9
Eğitim Mah.%77,6
Fevzi Çakmak Mah.%77,9

Balçova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Balçova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Balçova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %22,5 ile ikinci oldu.

Balçova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Balçova’da 60.745 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 185 sandıkta kullanıldı.

Balçova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,6, Recep Tayyip Erdoğan %21,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %77,7 ile önde çıktı.

Balçova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %52,6, AK Parti %16,5, İYİ Parti %14,8, Yeşil Sol Parti %6,2, MHP %3,4.

Balçova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Balçova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Balçova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Balçova’da oyların %10,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 1,7 puan.

Balçova’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Balçova’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Balçova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Balçova’da etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 38,7 puan.

Balçova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Balçova’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Balçova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Balçova’da geçersiz oy oranı %2,53 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Balçova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Balçova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Balçova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Balçova’da CHP 5 kez birinci oldu.

Balçova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Balçova’daki 8 mahallenin 8 tanesinde CHP birinci çıktı.

Balçova’nın altın sandığı hangisi?

Balçova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Balçova, Onur Mah., 1139 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,33 puan saptı.

Balçova’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Korutürk (%67,7) mahallesinde, en düşük oyu İnciraltı (%56,0) mahallesinde aldı.

Balçova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bahçelerarası (%24,9) mahallesinde, en düşük oyu Korutürk (%16,7) mahallesinde aldı.

Balçova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçelerarası Mah. (%88,6), en düşük katılım İnciraltı Mah. (%64,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.