Bayraklı Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bayraklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bayraklı’da Kemal Kılıçdaroğlu %64,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%47,2
2024 katılım
%77,9
yerel seçim
Seçmen
233.538
2024
Sandık
692
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bayraklı sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBayraklı, İzmir · katılım %77,9BayraklıİzmirCHP%47,23%49,36AK Parti%38,34%32,66DEM Parti%4,55%3,99Zafer Partisi%3,02%2,52İYİ Parti%2,57%3,74Yeniden Refah%1,31%1,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBayraklı, İzmir · katılım %90,7BayraklıİzmirKılıçdaroğlu%60,06%63,28Erdoğan%34,56%31,52Sinan Oğan%5,02%4,75Muharrem İnce%0,35%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBayraklı, İzmir · katılım %87,4BayraklıİzmirKılıçdaroğlu%64,11%67,11Erdoğan%35,89%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBayraklı, İzmir · katılım %90,7BayraklıİzmirCHP%36,54%41,11AK Parti%27,03%24,40İYİ Parti%10,13%11,53Yeşil Sol Parti%7,98%7,45TİP%5,35%2,81MHP%5,30%5,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bayraklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bayraklı’da oyların %13,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 2,6 puan.

2 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti23 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Onur Mah.CHP (aynı)22,84,1
Yamanlar Mah.CHP (aynı)19,80,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,1
AK Parti%37,8
MHP%8,4
Katılım %90,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%50,6
Recep Tayyip Erdoğan%36,0
Selahattin Demirtaş%6,8
Katılım %89,3
2018 MVMilletvekili
CHP%38,0
AK Parti%29,7
HDP%12,9
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
CHP%55,3
AK Parti%41,2
Saadet%1,5
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,1
Recep Tayyip Erdoğan%34,6
Sinan Oğan%5,0
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
CHP%36,5
AK Parti%27,0
İYİ Parti%10,1
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,1
Recep Tayyip Erdoğan%35,9
Katılım %87,4
2024 YerelYerel
CHP%47,2
AK Parti%38,3
DEM Parti%4,6
Katılım %77,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bayraklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
75. Yıl Mah.CHP %48,6%78,2
Adalet Mah.CHP %46,1%77,0
Alpaslan Mah.AK Parti %54,0%75,5
Bayraklı Mah.CHP %50,9%79,3
Cengizhan Mah.AK Parti %59,3%77,7
Doğançay Mah.CHP %61,2%83,9
Emek Mah.AK Parti %45,2%75,1
Fuat Edip Baksı Mah.CHP %48,3%77,8
Gümüşpala Mah.AK Parti %50,7%76,1
Körfez Mah.CHP %66,7%75,3
Manavkuyu Mah.CHP %66,5%82,1
Mansuroğlu Mah.CHP %65,6%79,0
Muhittin Erener Mah.AK Parti %50,1%77,2
Onur Mah.CHP %40,3%76,2
Org. Nafiz Gurman Mah.AK Parti %47,7%75,5
Osmangazi Mah.CHP %50,5%81,2
Postacılar Mah.CHP %50,0%78,1
R. Sevket Ince Mah.AK Parti %49,3%76,9
Soğukkuyu Mah.CHP %61,9%78,1
Tepekule Mah.CHP %47,5%78,2

Altın sandık

Bayraklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bayraklı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Körfez Mah.%66,7
Manavkuyu Mah.%66,5
Mansuroğlu Mah.%65,6
En zayıf
Cengizhan Mah.%28,8
Org. Nafiz Gurman Mah.%32,3
Alpaslan Mah.%34,2
AK Parti
En güçlü
Cengizhan Mah.%59,3
Alpaslan Mah.%54,0
Gümüşpala Mah.%50,7
En zayıf
Körfez Mah.%19,0
Mansuroğlu Mah.%22,2
Manavkuyu Mah.%23,0

Seçime katılım

2024 Yerel%77,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,4 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Doğançay Mah.%83,9
Manavkuyu Mah.%82,1
Osmangazi Mah.%81,2
Bayraklı Mah.%79,3
Mansuroğlu Mah.%79,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çiçek Mah.%75,0
Emek Mah.%75,1
Körfez Mah.%75,3
Alpaslan Mah.%75,5
Org. Nafiz Gurman Mah.%75,5

Bayraklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bayraklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bayraklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,3 ile ikinci oldu.

Bayraklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bayraklı’da 233.538 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 692 sandıkta kullanıldı.

Bayraklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,1, Recep Tayyip Erdoğan %34,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,1 ile önde çıktı.

Bayraklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,5, AK Parti %27,0, İYİ Parti %10,1, Yeşil Sol Parti %8,0, TİP %5,3.

Bayraklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bayraklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bayraklı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bayraklı’da oyların %13,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,6 puan.

Bayraklı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Onur Mah., Yamanlar Mah..

Bayraklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bayraklı’da etkin parti sayısı 2,67; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,9 puan.

Bayraklı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bayraklı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bayraklı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bayraklı’da geçersiz oy oranı %4,07 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Bayraklı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bayraklı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bayraklı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bayraklı’da CHP 5 kez birinci oldu.

Bayraklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bayraklı’daki 24 mahallenin 15 tanesinde CHP, 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Bayraklı’nın altın sandığı hangisi?

Bayraklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bayraklı, 75. Yıl Mah., 2008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,5 puan saptı.

Bayraklı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Körfez (%66,7) mahallesinde, en düşük oyu Cengizhan (%28,8) mahallesinde aldı.

Bayraklı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cengizhan (%59,2) mahallesinde, en düşük oyu Körfez (%19,0) mahallesinde aldı.

Bayraklı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Doğançay Mah. (%83,9), en düşük katılım Çiçek Mah. (%75,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.