Dikili Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Dikili’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,2 oyla CHP kazandı. MHP %24,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dikili’de Kemal Kılıçdaroğlu %75,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%61,2
2024 katılım
%79,0
yerel seçim
Seçmen
40.714
2024
Sandık
135
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Dikili sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDikili, İzmir · katılım %79,0DikiliİzmirCHP%61,21%49,36MHP%24,46%2,51DEM Parti%3,83%3,99BTP%3,30%0,28İYİ Parti%2,41%3,74Yeniden Refah%1,05%1,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDikili, İzmir · katılım %89,8DikiliİzmirKılıçdaroğlu%73,43%63,28Erdoğan%23,26%31,52Sinan Oğan%2,86%4,75Muharrem İnce%0,45%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDikili, İzmir · katılım %87,6DikiliİzmirKılıçdaroğlu%75,61%67,11Erdoğan%24,39%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDikili, İzmir · katılım %89,8DikiliİzmirCHP%48,98%41,11AK Parti%16,62%24,40İYİ Parti%11,12%11,53TİP%6,31%2,81Yeşil Sol Parti%6,03%7,45MHP%4,98%5,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Dikili’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Dikili’de oyların %16,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,2 puan.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yahşibey Mah.MHP → CHP41,247,0
Bahçeli Mah.MHP → CHP34,719,0
Denizköy Mah.MHP → CHP26,314,1
İslamlar Mah.MHP → CHP24,223,2
Demirtaş Mah.MHP → CHP24,115,5
Gökçeağıl Mah.MHP → CHP22,20,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%51,6
AK Parti%24,0
MHP%16,6
Katılım %89,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%65,7
Recep Tayyip Erdoğan%22,4
Meral Akşener%6,8
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
CHP%53,2
AK Parti%18,5
İYİ Parti%10,9
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
CHP%57,7
MHP%39,3
Saadet%1,0
Katılım %82,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%73,4
Recep Tayyip Erdoğan%23,3
Sinan Oğan%2,9
Katılım %89,8
2023 MVMilletvekili
CHP%49,0
AK Parti%16,6
İYİ Parti%11,1
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%75,6
Recep Tayyip Erdoğan%24,4
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
CHP%61,2
MHP%24,5
DEM Parti%3,8
Katılım %79,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Dikili’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bademli Mah.CHP %66,5%81,7
Bahçeli Mah.CHP %42,8%93,9
Cumhuriyet Mah.CHP %72,5%71,0
Deliktaş Mah.CHP %80,8%97,0
Demirtaş Mah.CHP %47,9%86,7
Denizköy Mah.CHP %51,5%91,0
Esentepe Mah.CHP %66,0%94,5
Gazipaşa Mah.CHP %67,1%78,2
Gökçeağıl Mah.CHP %39,8%94,1
Kabakum Mah.CHP %67,4%74,4
Katıralanı Mah.CHP %52,2%98,5
Kocaoba Mah.CHP %60,6%93,0
Kıratlı Mah.CHP %63,5%94,9
Kıroba Mah.MHP %47,1%100,0
Kızılçukur Mah.MHP %47,9%100,0
Mazılı Mah.CHP %61,9%96,3
Merdivenli Mah.MHP %50,0%99,5
Nebiler Mah.CHP %53,1%98,0
Salihler Mah.CHP %67,9%64,9
Salimbey Mah.CHP %57,1%78,2

Altın sandık

Dikili’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Dikili’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Deliktaş Mah.%80,8
Yaylayurt Mah.%73,2
Cumhuriyet Mah.%72,5
En zayıf
Bahçeli Mah.%42,8
Denizköy Mah.%51,5
Çandarlı Mah.%56,3
MHP
En güçlü
Denizköy Mah.%37,4
Çandarlı Mah.%31,4
İsmetpaşa Mah.%28,0
En zayıf
Deliktaş Mah.%12,2
Salihler Mah.%14,0
Cumhuriyet Mah.%15,5

Seçime katılım

2024 Yerel%79,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%82,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yaylayurt Mah.%98,5
Deliktaş Mah.%97,0
Kıratlı Mah.%94,9
Bahçeli Mah.%93,9
Denizköy Mah.%91,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Salihler Mah.%64,9
Cumhuriyet Mah.%71,0
Kabakum Mah.%74,4
Çandarlı Mah.%75,2
Salimbey Mah.%78,2

Dikili seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Dikili’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Dikili’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,2 oyla CHP kazandı. MHP %24,5 ile ikinci oldu.

Dikili’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Dikili’de 40.714 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 135 sandıkta kullanıldı.

Dikili’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %73,4, Recep Tayyip Erdoğan %23,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %75,6 ile önde çıktı.

Dikili’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %49,0, AK Parti %16,6, İYİ Parti %11,1, TİP %6,3, Yeşil Sol Parti %6,0.

Dikili’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Dikili’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Dikili’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Dikili’de oyların %16,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,2 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Dikili’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Yahşibey Mah., Bahçeli Mah., Denizköy Mah..

Dikili’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Dikili’de etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 36,8 puan.

Dikili’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,5 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 3,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Dikili’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Dikili’de geçersiz oy oranı %4,81 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Dikili’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dikili’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Dikili hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dikili’de CHP 5 kez birinci oldu.

Dikili’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Dikili’deki 30 mahallenin 24 tanesinde CHP, 6 tanesinde MHP birinci çıktı.

Dikili’nin altın sandığı hangisi?

Dikili’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dikili, Salimbey Mah., 1115 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.

Dikili’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Deliktaş (%80,8) mahallesinde, en düşük oyu Bahçeli (%42,8) mahallesinde aldı.

Dikili’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Denizköy (%37,4) mahallesinde, en düşük oyu Deliktaş (%12,2) mahallesinde aldı.

Dikili’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yaylayurt Mah. (%98,5), en düşük katılım Salihler Mah. (%64,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.