Foça Seçim Sonuçları
2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Foça’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla CHP kazandı. MHP %40,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Foça’da Kemal Kılıçdaroğlu %74,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Foça sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Foça’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Foça’da oyların %9,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 2,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Mustafa Kemal Atatürk Mah. | MHP → CHP | 21,1 | 21,3 |
| Ilıpınar Mah. | CHP → MHP | 20,9 | 9,6 |
| Kazım Dirik Mah. | CHP → MHP | 19,8 | 8,9 |
| Kozbeyli Mah. | CHP → MHP | 19,7 | 4,9 |
| Yenibağarası Mah. | CHP → MHP | 19,2 | 16,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Foça’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atatürk Mah. | CHP %54,4 | %74,6 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %58,6 | %79,4 |
| Fatih Mah. | CHP %68,9 | %76,8 |
| Fevzi Çakmak Mah. | CHP %58,6 | %79,0 |
| Fevzipaşa Mah. | MHP %48,9 | %82,0 |
| Hacıveli Mah. | MHP %45,3 | %80,8 |
| Ilıpınar Mah. | MHP %45,3 | %84,2 |
| Kazım Dirik Mah. | MHP %47,2 | %74,8 |
| Kemal Atatürk Mah. | MHP %58,5 | %92,0 |
| Koca Mehmetler Mah. | CHP %64,8 | %89,1 |
| Kozbeyli Mah. | MHP %48,6 | %84,8 |
| Mareşal Fevzi Çakmak Mah. | MHP %52,8 | %94,6 |
| Mustafa Kemal Atatürk Mah. | CHP %56,2 | %70,1 |
| Yenibağarası Mah. | MHP %53,6 | %80,4 |
| Yeniköy Mah. | CHP %45,5 | %88,1 |
| İsmetpaşa Mah. | CHP %59,4 | %69,5 |
Altın sandık
Foça’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Foça’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Foça seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Foça’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Foça’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla CHP kazandı. MHP %40,0 ile ikinci oldu.
Foça’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Foça’da 27.892 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 89 sandıkta kullanıldı.
Foça’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,7, Recep Tayyip Erdoğan %24,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,2 ile önde çıktı.
Foça’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %46,9, AK Parti %16,7, İYİ Parti %10,8, TİP %6,8, MHP %5,6.
Foça’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Foça’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Foça’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Foça’da oyların %9,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 2,0 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.
Foça’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Mustafa Kemal Atatürk Mah., Ilıpınar Mah., Kazım Dirik Mah..
Foça’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Foça’da etkin parti sayısı 2,42; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 10,2 puan.
Foça’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Foça’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Foça’da geçersiz oy oranı %3,81 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Foça’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Foça’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Foça hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Foça’da CHP 5 kez birinci oldu.
Foça’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Foça’daki 16 mahallenin 8 tanesinde CHP, 8 tanesinde MHP birinci çıktı.
Foça’nın altın sandığı hangisi?
Foça’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Foça, Hacıveli Mah., 1035 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,77 puan saptı.
Foça’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fatih (%68,9) mahallesinde, en düşük oyu Ilıpınar (%35,8) mahallesinde aldı.
Foça’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kemal Atatürk (%58,5) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%23,7) mahallesinde aldı.
Foça’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %76,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mareşal Fevzi Çakmak Mah. (%94,6), en düşük katılım İsmetpaşa Mah. (%69,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.