Karabağlar Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karabağlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karabağlar’da Kemal Kılıçdaroğlu %63,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,3
2024 katılım
%76,3
yerel seçim
Seçmen
370.142
2024
Sandık
1.096
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karabağlar sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKarabağlar, İzmir · katılım %76,3KarabağlarİzmirCHP%46,32%49,36AK Parti%38,92%32,66DEM Parti%5,62%3,99Zafer Partisi%2,95%2,52İYİ Parti%2,16%3,74Yeniden Refah%1,27%1,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKarabağlar, İzmir · katılım %89,8KarabağlarİzmirKılıçdaroğlu%59,86%63,28Erdoğan%35,00%31,52Sinan Oğan%4,74%4,75Muharrem İnce%0,40%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKarabağlar, İzmir · katılım %86,3KarabağlarİzmirKılıçdaroğlu%63,62%67,11Erdoğan%36,38%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKarabağlar, İzmir · katılım %89,8KarabağlarİzmirCHP%38,20%41,11AK Parti%27,93%24,40İYİ Parti%11,20%11,53Yeşil Sol Parti%9,80%7,45MHP%4,68%5,13Zafer Partisi%2,46%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karabağlar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karabağlar’da oyların %13,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 2,0 puan.

2 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti57 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ali Fuat Erden Mah.CHP → AK Parti37,56,2
Kavacık Mah.AK Parti (aynı)23,12,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%42,9
AK Parti%39,0
MHP%10,3
Katılım %89,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%49,0
Recep Tayyip Erdoğan%37,0
Selahattin Demirtaş%7,9
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
CHP%37,6
AK Parti%31,1
HDP%12,6
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
CHP%54,0
AK Parti%42,6
Saadet%1,6
Katılım %82,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,9
Recep Tayyip Erdoğan%35,0
Sinan Oğan%4,7
Katılım %89,8
2023 MVMilletvekili
CHP%38,2
AK Parti%27,9
İYİ Parti%11,2
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,6
Recep Tayyip Erdoğan%36,4
Katılım %86,3
2024 YerelYerel
CHP%46,3
AK Parti%38,9
DEM Parti%5,6
Katılım %76,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karabağlar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdi İpekçi Mah.AK Parti %47,5%74,1
Adnan Süvari Mah.CHP %65,4%79,3
Ali Fuat Cebesoy Mah.AK Parti %46,2%75,9
Ali Fuat Erden Mah.AK Parti %35,1%79,9
Arap Hasan Mah.CHP %70,0%76,9
Aydın Mah.AK Parti %51,7%77,6
Aşık Veysel Mah.CHP %42,9%73,6
Bahar Mah.CHP %50,2%75,6
Bahriye Üçok Mah.AK Parti %53,0%78,2
Bahçelievler Mah.CHP %64,4%77,7
Barış Mah.AK Parti %51,5%77,4
Basın Sitesi Mah.CHP %70,2%78,6
Bozyaka Mah.AK Parti %51,0%72,6
Cennetoğlu Mah.AK Parti %43,7%74,8
Cennetçeşme Mah.AK Parti %46,5%80,2
Devrim Mah.AK Parti %55,3%79,7
Doğanay Mah.CHP %58,5%76,0
Esenlik Mah.CHP %57,2%76,2
Esentepe Mah.CHP %76,6%80,2
Esenyalı Mah.CHP %75,8%80,3

Altın sandık

Karabağlar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karabağlar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Esentepe Mah.%76,6
Esenyalı Mah.%75,8
Poligon Mah.%75,6
En zayıf
Abdi İpekçi Mah.%18,0
İhsan Alyanak Mah.%19,4
Peker Mah.%20,7
AK Parti
En güçlü
Özgür Mah.%64,1
Peker Mah.%58,3
Kibar Mah.%56,0
En zayıf
Esentepe Mah.%14,8
Poligon Mah.%15,6
Muammer Akar Mah.%15,6
DEM Parti
En güçlü
Ali Fuat Erden Mah.%28,7
İhsan Alyanak Mah.%27,5
Abdi İpekçi Mah.%26,8
En zayıf
Muammer Akar Mah.%0,6
Fahrettin Altay Mah.%0,6
Esenyalı Mah.%0,8

Seçime katılım

2024 Yerel%76,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,3 / TR %84,1
2019 Yerel%82,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kavacık Mah.%86,1
Osman Aksüner Mah.%81,6
Poligon Mah.%80,6
Fahrettin Altay Mah.%80,5
Limontepe Mah.%80,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İhsan Alyanak Mah.%70,1
General Asım Gündüz Mah.%71,5
Bozyaka Mah.%72,6
Çalıkuşu Mah.%72,7
Peker Mah.%72,8

Karabağlar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karabağlar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karabağlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu.

Karabağlar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karabağlar’da 370.142 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.096 sandıkta kullanıldı.

Karabağlar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,9, Recep Tayyip Erdoğan %35,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,6 ile önde çıktı.

Karabağlar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,2, AK Parti %27,9, İYİ Parti %11,2, Yeşil Sol Parti %9,8, MHP %4,7.

Karabağlar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karabağlar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Karabağlar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karabağlar’da oyların %13,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,0 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Karabağlar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Ali Fuat Erden Mah., Kavacık Mah..

Karabağlar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karabağlar’da etkin parti sayısı 2,7; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,4 puan.

Karabağlar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Karabağlar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Karabağlar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karabağlar’da geçersiz oy oranı %3,79 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 14 sandık var.

Karabağlar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karabağlar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karabağlar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karabağlar’da CHP 5 kez birinci oldu.

Karabağlar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karabağlar’daki 58 mahallenin 33 tanesinde AK Parti, 25 tanesinde CHP birinci çıktı.

Karabağlar’ın altın sandığı hangisi?

Karabağlar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karabağlar, Kazım Karabekir Mah., 1276 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Karabağlar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Esentepe (%76,6) mahallesinde, en düşük oyu Abdi İpekçi (%18,0) mahallesinde aldı.

Karabağlar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Özgür (%64,1) mahallesinde, en düşük oyu Esentepe (%14,8) mahallesinde aldı.

Karabağlar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kavacık Mah. (%86,1), en düşük katılım İhsan Alyanak Mah. (%70,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.