Kınık Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kınık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kınık’ta Kemal Kılıçdaroğlu %60,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,7
2024 katılım
%91,2
yerel seçim
Seçmen
21.969
2024
Sandık
86
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kınık sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKınık, İzmir · katılım %91,3KınıkİzmirCHP%55,74%49,36AK Parti%39,71%32,66İYİ Parti%0,92%3,74DEM Parti%0,90%3,99Yeniden Refah%0,82%1,05BTP%0,36%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKınık, İzmir · katılım %93,6KınıkİzmirKılıçdaroğlu%58,49%63,28Erdoğan%37,00%31,52Sinan Oğan%3,92%4,75Muharrem İnce%0,59%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKınık, İzmir · katılım %91,5KınıkİzmirKılıçdaroğlu%60,70%67,11Erdoğan%39,30%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKınık, İzmir · katılım %93,6KınıkİzmirCHP%40,06%41,11AK Parti%28,82%24,40İYİ Parti%9,83%11,53MHP%5,82%5,13Yeşil Sol Parti%5,38%7,45TİP%3,19%2,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kınık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kınık’ta oyların %14,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 11,9 puan.

3 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti23 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çanköy Mah.AK Parti (aynı)26,73,2
Yukarı Mah.AK Parti → CHP22,820,3
Türkcedit Mah.AK Parti → CHP21,822,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,6
CHP%33,1
DP%16,0
Katılım %95,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%49,3
Recep Tayyip Erdoğan%37,7
Meral Akşener%7,9
Katılım %93,8
2018 MVMilletvekili
CHP%38,5
AK Parti%33,6
İYİ Parti%10,5
Katılım %93,8
2019 YerelYerel
AK Parti%53,2
CHP%45,4
Saadet%0,4
Katılım %93,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,5
Recep Tayyip Erdoğan%37,0
Sinan Oğan%3,9
Katılım %93,6
2023 MVMilletvekili
CHP%40,1
AK Parti%28,8
İYİ Parti%9,8
Katılım %93,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,7
Recep Tayyip Erdoğan%39,3
Katılım %91,5
2024 YerelYerel
CHP%55,7
AK Parti%39,7
İYİ Parti%0,9
Katılım %91,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kınık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arpadere Mah.AK Parti %73,3%101,5
Arpaseki Mah.CHP %68,4%99,8
Aziziye Mah.CHP %68,2%97,8
Aşağı Mah.CHP %50,8%89,4
Bademalan Mah.AK Parti %54,2%100,5
Balaban Mah.AK Parti %65,0%99,1
Bağalan Mah.CHP %80,3%97,0
Büyükoba Mah.CHP %87,2%92,5
Cumalı Mah.AK Parti %49,8%95,6
Değirmencieli Mah.AK Parti %41,4%93,7
Dündarlı Mah.CHP %69,9%93,6
Elmadere Mah.CHP %89,4%90,4
Fatih Mah.CHP %76,4%90,5
Hamzahocalı Mah.AK Parti %54,3%93,3
Işıklar Mah.CHP %48,4%97,0
Kalemköy Mah.AK Parti %56,6%100,9
Karadere Mah.AK Parti %63,2%100,0
Karatekeli Mah.CHP %53,4%88,2
Kocaömer Mah.AK Parti %59,1%89,8
Kodukburun Mah.AK Parti %54,2%113,0

Altın sandık

Kınık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kınık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Taştepe Mah.%94,1
Elmadere Mah.%89,4
Bağalan Mah.%80,3
En zayıf
Örtülü Mah.%37,4
Osmaniye Mah.%41,5
Aşağı Mah.%50,8
AK Parti
En güçlü
Örtülü Mah.%59,7
Osmaniye Mah.%53,3
Aşağı Mah.%43,6
En zayıf
Taştepe Mah.%5,9
Elmadere Mah.%9,2
Bağalan Mah.%16,5

Seçime katılım

2024 Yerel%91,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,5 / TR %84,1
2019 Yerel%93,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Arpaseki Mah.%99,8
Örtülü Mah.%98,1
Bağalan Mah.%97,0
Taştepe Mah.%96,9
Fatih Mah.%90,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Türkcedit Mah.%87,8
Yeni Mah.%87,9
Osmaniye Mah.%88,0
Yayakent Mah.%88,5
Aşağı Mah.%89,4

Kınık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kınık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kınık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,7 ile ikinci oldu.

Kınık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kınık’ta 21.969 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 86 sandıkta kullanıldı.

Kınık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,5, Recep Tayyip Erdoğan %37,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,7 ile önde çıktı.

Kınık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %40,1, AK Parti %28,8, İYİ Parti %9,8, MHP %5,8, Yeşil Sol Parti %5,4.

Kınık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kınık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kınık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kınık’ta oyların %14,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 11,9 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Kınık’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Çanköy Mah., Yukarı Mah., Türkcedit Mah..

Kınık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kınık’ta etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,0 puan.

Kınık’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kınık’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kınık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kınık’ta geçersiz oy oranı %5,36 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kınık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kınık’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Kınık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kınık’ta CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Kınık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kınık’taki 37 mahallenin 20 tanesinde AK Parti, 17 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kınık’ın altın sandığı hangisi?

Kınık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kınık, Poyracık Mah., 1061 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,18 puan saptı.

Kınık’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Taştepe (%94,1) mahallesinde, en düşük oyu Örtülü (%37,4) mahallesinde aldı.

Kınık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Örtülü (%59,7) mahallesinde, en düşük oyu Taştepe (%5,9) mahallesinde aldı.

Kınık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Arpaseki Mah. (%99,8), en düşük katılım Türkcedit Mah. (%87,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.