Kiraz Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kiraz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kiraz’da Recep Tayyip Erdoğan %54,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,1
2024 katılım
%91,7
yerel seçim
Seçmen
34.087
2024
Sandık
126
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kiraz sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKiraz, İzmir · katılım %91,7KirazİzmirCHP%55,15%49,36AK Parti%41,29%32,66İYİ Parti%0,87%3,74Yeniden Refah%0,43%1,05DEVA%0,39%0,29BTP%0,33%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKiraz, İzmir · katılım %88,8KirazİzmirErdoğan%52,28%31,52Kılıçdaroğlu%41,43%63,28Sinan Oğan%4,91%4,75Muharrem İnce%1,38%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKiraz, İzmir · katılım %86,0KirazİzmirErdoğan%54,80%32,89Kılıçdaroğlu%45,20%67,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKiraz, İzmir · katılım %88,8KirazİzmirAK Parti%38,63%24,40CHP%29,13%41,11MHP%10,94%5,13İYİ Parti%7,92%11,53TİP%4,04%2,81Zafer Partisi%1,58%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kiraz’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kiraz’da oyların %48,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 26,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

41 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti52 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tekbıçaklar Mah.DSP → Millet İttifakı74,457,1
Yeniköy Mah.DSP → Millet İttifakı69,258,6
Karabulu Mah.DSP → Millet İttifakı68,947,6
Bahçearası Mah.AK Parti → Millet İttifakı65,749,6
Sırımlı Mah.DSP → Millet İttifakı65,544,5
Olgunlar Mah.AK Parti → Millet İttifakı62,252,5
Kibar Mah.AK Parti → Millet İttifakı60,439,4
Haliller Mah.DSP → Millet İttifakı58,535,2
Mersinlidere Mah.AK Parti → Millet İttifakı58,140,9
Doğancılar Mah.AK Parti → Millet İttifakı58,120,9
Sarıkaya Mah.DSP → Millet İttifakı58,123,5
Cevizli Mah.AK Parti → Millet İttifakı56,329,4
Solaklar Mah.AK Parti → Millet İttifakı55,825,0
Örencik Mah.AK Parti → Millet İttifakı55,323,4
Cumhuriyet Mah.DSP → Millet İttifakı55,228,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%42,5
AK Parti%29,3
CHP%25,5
Katılım %95,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Muharrem İnce%37,5
Meral Akşener%10,8
Katılım %87,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,4
CHP%32,6
İYİ Parti%11,7
Katılım %87,5
2019 YerelYerel
AK Parti%47,3
DSP%41,0
İYİ Parti%9,0
Katılım %93,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,3
Kemal Kılıçdaroğlu%41,4
Sinan Oğan%4,9
Katılım %88,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,6
CHP%29,1
MHP%10,9
Katılım %88,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,8
Kemal Kılıçdaroğlu%45,2
Katılım %86,0
2024 YerelYerel
CHP%55,2
AK Parti%41,3
İYİ Parti%0,9
Katılım %91,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kiraz’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetler Mah.AK Parti %59,2%90,7
Akpınar Mah.CHP %55,1%95,7
Altınoluk Mah.CHP %49,5%94,1
Arkacılar Mah.CHP %58,2%92,2
Avunduruk Mah.CHP %80,0%93,0
Aydoğdu Mah.AK Parti %57,4%94,8
Bahçearası Mah.CHP %70,7%94,1
Başaran Mah.AK Parti %49,6%95,0
Ceritler Mah.CHP %55,6%95,3
Cevizli Mah.CHP %62,1%92,9
Cumhuriyet Mah.CHP %62,2%84,1
Dokuzlar Mah.AK Parti %77,6%98,0
Doğancılar Mah.CHP %57,4%88,8
Emenler Mah.AK Parti %50,0%94,4
Gedik Mah.AK Parti %57,4%95,5
Haliller Mah.CHP %65,7%95,8
Hisar Mah.AK Parti %49,4%91,4
Kaleköy Mah.CHP %50,5%90,5
Karabağ Mah.AK Parti %57,5%98,4
Karabulu Mah.CHP %71,4%95,0

Altın sandık

Kiraz’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kiraz’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeniköy Mah.%78,0
Tekbıçaklar Mah.%76,7
Olgunlar Mah.%73,7
En zayıf
Dokuzlar Mah.%19,6
Karaburç Mah.%40,3
Sarısu Mah.%42,2
AK Parti
En güçlü
Dokuzlar Mah.%77,6
Karaburç Mah.%57,2
Sarısu Mah.%55,2
En zayıf
Tekbıçaklar Mah.%19,9
Yeniköy Mah.%19,9
Olgunlar Mah.%21,9

Seçime katılım

2024 Yerel%91,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,0 / TR %84,1
2019 Yerel%93,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dokuzlar Mah.%98,0
Uzunköy Mah.%97,5
Örencik Mah.%97,5
Ovacık Mah.%97,3
Yenişehir Mah.%97,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeniköy Mah.%83,2
Yeni Mah.%83,3
Cumhuriyet Mah.%84,1
İstiklal Mah.%86,2
Doğancılar Mah.%88,8

Kiraz seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kiraz’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kiraz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,3 ile ikinci oldu.

Kiraz’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kiraz’da 34.087 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 126 sandıkta kullanıldı.

Kiraz’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,3, Kemal Kılıçdaroğlu %41,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,8 ile önde çıktı.

Kiraz’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,6, CHP %29,1, MHP %10,9, İYİ Parti %7,9, TİP %4,0.

Kiraz’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kiraz’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kiraz’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kiraz’da oyların %48,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 26,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Kiraz’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 41 salıncak mahalle var; en oynakları Tekbıçaklar Mah., Yeniköy Mah., Karabulu Mah..

Kiraz’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kiraz’da etkin parti sayısı 2,11; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,9 puan.

Kiraz’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kiraz’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kiraz’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kiraz’da geçersiz oy oranı %7,89 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kiraz’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kiraz’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kiraz hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kiraz’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kiraz’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kiraz’daki 56 mahallenin 37 tanesinde CHP, 19 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kiraz’ın altın sandığı hangisi?

Kiraz’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kiraz, Çayağzı Mah., 1030 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,16 puan saptı.

Kiraz’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeniköy (%78,0) mahallesinde, en düşük oyu Dokuzlar (%19,6) mahallesinde aldı.

Kiraz’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dokuzlar (%77,6) mahallesinde, en düşük oyu Tekbıçaklar (%19,9) mahallesinde aldı.

Kiraz’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dokuzlar Mah. (%98,0), en düşük katılım Yeniköy Mah. (%83,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.