Konak Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Konak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Konak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %71,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%52,8
2024 katılım
%74,6
yerel seçim
Seçmen
263.609
2024
Sandık
817
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Konak sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKonak, İzmir · katılım %74,6KonakİzmirCHP%52,83%49,36AK Parti%31,88%32,66DEM Parti%6,60%3,99Zafer Partisi%2,56%2,52İYİ Parti%2,38%3,74Yeniden Refah%0,73%1,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKonak, İzmir · katılım %87,4KonakİzmirKılıçdaroğlu%68,25%63,28Erdoğan%28,16%31,52Sinan Oğan%3,20%4,75Muharrem İnce%0,39%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKonak, İzmir · katılım %84,3KonakİzmirKılıçdaroğlu%71,40%67,11Erdoğan%28,60%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKonak, İzmir · katılım %87,4KonakİzmirCHP%45,49%41,11AK Parti%22,89%24,40İYİ Parti%11,51%11,53Yeşil Sol Parti%10,25%7,45MHP%3,17%5,13Zafer Partisi%1,69%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Konak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Konak’ta oyların %14,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 4,4 puan.

21 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti91 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
1. Kadriye Mah.CHP → DEM Parti50,520,2
Hasan Özdemir Mah.CHP → DEM Parti48,315,6
Kosova Mah.CHP → DEM Parti47,012,9
Altay Mah.CHP → DEM Parti45,23,4
Aziziye Mah.CHP → DEM Parti43,98,0
Kadifekale Mah.CHP → AK Parti38,92,2
Yeni Mah.CHP → AK Parti35,214,2
Çimentepe Mah.CHP (aynı)34,32,2
Ülkü Mah.CHP → AK Parti34,114,9
19 Mayıs Mah.CHP → AK Parti33,86,9
Ballıkuyu Mah.CHP → AK Parti32,920,2
Selçuk Mah.CHP → AK Parti32,45,5
Türkyılmaz Mah.CHP → AK Parti32,14,7
Duatepe Mah.CHP → AK Parti30,85,5
Dolaplıkuyu Mah.CHP → AK Parti30,014,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,0
AK Parti%31,0
DSP%7,9
Katılım %87,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%56,4
Recep Tayyip Erdoğan%29,4
Selahattin Demirtaş%8,9
Katılım %86,8
2018 MVMilletvekili
CHP%44,8
AK Parti%25,6
HDP%14,1
Katılım %86,8
2019 YerelYerel
CHP%63,3
AK Parti%33,5
Saadet%1,1
Katılım %80,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,3
Recep Tayyip Erdoğan%28,2
Sinan Oğan%3,2
Katılım %87,4
2023 MVMilletvekili
CHP%45,5
AK Parti%22,9
İYİ Parti%11,5
Katılım %87,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,4
Recep Tayyip Erdoğan%28,6
Katılım %84,3
2024 YerelYerel
CHP%52,8
AK Parti%31,9
DEM Parti%6,6
Katılım %74,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Konak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
1. Kadriye Mah.DEM Parti %45,2%71,9
19 Mayıs Mah.AK Parti %36,2%76,6
2. Kadriye Mah.AK Parti %40,2%72,8
26 Ağustos Mah.CHP %47,9%80,5
Akarcalı Mah.AK Parti %58,5%71,4
Akdeniz Mah.CHP %66,9%78,7
Akın Simav Mah.CHP %66,4%74,5
Akıncı Mah.AK Parti %44,8%43,9
Ali Reis Mah.AK Parti %45,1%71,9
Alsancak Mah.CHP %72,1%70,4
Altay Mah.DEM Parti %38,7%78,7
Altınordu Mah.AK Parti %58,8%78,2
Altıntaş Mah.CHP %60,4%73,4
Anadolu Mah.CHP %54,0%82,7
Atamer Mah.CHP %64,4%78,5
Atilla Mah.CHP %52,6%72,3
Aziziye Mah.DEM Parti %38,6%73,4
Ballıkuyu Mah.AK Parti %44,2%71,3
Barbaros Mah.CHP %62,8%70,8
Bozkurt Mah.AK Parti %44,7%81,8

Altın sandık

Konak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Konak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kültür Mah.%81,5
Mimar Sinan Mah.%77,4
Mehmet Ali Akman Mah.%76,9
En zayıf
Pazaryeri Mah.%14,6
Süvari Mah.%18,0
Altay Mah.%18,4
AK Parti
En güçlü
Pazaryeri Mah.%65,8
Etiler Mah.%64,3
Faik Paşa Mah.%63,6
En zayıf
Kültür Mah.%12,2
Mimar Sinan Mah.%12,5
Mehmet Ali Akman Mah.%13,5
DEM Parti
En güçlü
1. Kadriye Mah.%45,2
Hasan Özdemir Mah.%43,7
Kosova Mah.%42,6
En zayıf
Hilal Mah.%0,5
Kültür Mah.%0,6
Mehmet Ali Akman Mah.%0,6

Seçime katılım

2024 Yerel%74,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,3 / TR %84,1
2019 Yerel%80,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ege Mah.%83,1
Çınartepe Mah.%83,0
Anadolu Mah.%82,7
Trakya Mah.%81,9
Mehmet Akif Mah.%80,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Akıncı Mah.%43,9
Güney Mah.%60,9
Halkapınar Mah.%62,0
Yenişehir Mah.%62,4
İsmet Kaptan Mah.%63,6

Konak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Konak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Konak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu.

Konak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Konak’ta 263.609 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 817 sandıkta kullanıldı.

Konak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,2, Recep Tayyip Erdoğan %28,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,4 ile önde çıktı.

Konak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %45,5, AK Parti %22,9, İYİ Parti %11,5, Yeşil Sol Parti %10,2, MHP %3,2.

Konak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Konak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Konak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Konak’ta oyların %14,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Konak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 21 salıncak mahalle var; en oynakları 1. Kadriye Mah., Hasan Özdemir Mah., Kosova Mah..

Konak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Konak’ta etkin parti sayısı 2,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,0 puan.

Konak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Konak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Konak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Konak’ta geçersiz oy oranı %4,7 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.

Konak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Konak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Konak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Konak’ta CHP 5 kez birinci oldu.

Konak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Konak’taki 111 mahallenin 54 tanesinde CHP, 52 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Konak’ın altın sandığı hangisi?

Konak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Konak, Atilla Mah., 1067 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Konak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kültür (%81,5) mahallesinde, en düşük oyu Pazaryeri (%14,6) mahallesinde aldı.

Konak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pazaryeri (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Kültür (%12,2) mahallesinde aldı.

Konak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ege Mah. (%83,1), en düşük katılım Akıncı Mah. (%43,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.