Menderes Seçim Sonuçları
2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Menderes’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Menderes’te Kemal Kılıçdaroğlu %60,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Menderes sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Menderes’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Menderes’te oyların %6,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 1,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çamönü Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 24,4 | 7,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Menderes’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ahmetbeyli Mah. | CHP %68,3 | %77,0 |
| Akçaköy Mah. | AK Parti %55,7 | %94,5 |
| Altıntepe Mah. | AK Parti %56,1 | %81,5 |
| Ata Mah. | CHP %56,7 | %72,7 |
| Ataköy Mah. | CHP %51,8 | %92,8 |
| Barbaros Mah. | CHP %48,2 | %80,1 |
| Bulgurca Mah. | CHP %44,7 | %82,7 |
| Cüneytbey Mah. | CHP %52,0 | %79,1 |
| Dereköy Mah. | AK Parti %53,5 | %88,5 |
| Develi Mah. | AK Parti %56,7 | %89,8 |
| Değirmendere Mah. | CHP %49,6 | %84,5 |
| Efemçukuru Mah. | CHP %58,7 | %95,8 |
| Gazipaşa Mah. | CHP %54,6 | %75,7 |
| Gölcükler Mah. | CHP %41,3 | %80,3 |
| Gölova Mah. | AK Parti %53,2 | %92,0 |
| Görece Cumhuriyet Mah. | AK Parti %41,1 | %82,5 |
| Gümüldür Atatürk Mah. | CHP %57,9 | %78,5 |
| Gümüldür Cumhuriyet Mah. | CHP %55,9 | %75,7 |
| Gümüldür Fevzi Çakmak Mah. | CHP %44,9 | %78,8 |
| Gümüldür İnönü Mah. | CHP %66,8 | %71,9 |
Altın sandık
Menderes’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Menderes’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Menderes seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Menderes’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Menderes’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,8 ile ikinci oldu.
Menderes’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Menderes’te 83.952 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 261 sandıkta kullanıldı.
Menderes’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,3, Recep Tayyip Erdoğan %38,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,1 ile önde çıktı.
Menderes’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %38,5, AK Parti %30,1, İYİ Parti %11,8, MHP %6,0, Yeşil Sol Parti %5,6.
Menderes’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Menderes’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Menderes’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Menderes’te oyların %6,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,7 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.
Menderes’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Çamönü Mah..
Menderes’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Menderes’te etkin parti sayısı 2,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,3 puan.
Menderes’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,9 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 8,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Menderes’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Menderes’te geçersiz oy oranı %4,17 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Menderes’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Menderes’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Menderes hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Menderes’te CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Menderes’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Menderes’teki 44 mahallenin 25 tanesinde CHP, 19 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Menderes’in altın sandığı hangisi?
Menderes’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Menderes, Cüneytbey Mah., 1042 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,77 puan saptı.
Menderes’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ahmetbeyli (%68,3) mahallesinde, en düşük oyu Küner (%19,4) mahallesinde aldı.
Menderes’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Küner (%71,5) mahallesinde, en düşük oyu Sancaklı (%25,3) mahallesinde aldı.
Menderes’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şaşal Mah. (%97,4), en düşük katılım Hürriyet Mah. (%70,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.