Ödemiş Seçim Sonuçları
2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Ödemiş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ödemiş’te Kemal Kılıçdaroğlu %54,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ödemiş sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ödemiş’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ödemiş’te oyların %22,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Orhangazi Mah. | AK Parti → DP | 57,0 | 28,7 |
| Balabanlı Mah. | CHP → DP | 45,2 | 10,3 |
| Köseler Mah. | AK Parti → DP | 38,6 | 1,1 |
| Sekiköy Mah. | AK Parti (aynı) | 38,5 | 4,7 |
| Kurucuova Mah. | CHP (aynı) | 35,7 | 3,6 |
| Alaşarlı Mah. | CHP (aynı) | 33,5 | 3,6 |
| Seyrekli Mah. | CHP → AK Parti | 28,8 | 3,7 |
| Karadoğan Mah. | CHP (aynı) | 28,0 | 3,8 |
| Bengisu Mah. | CHP → AK Parti | 25,4 | 1,4 |
| Kazanlı Mah. | CHP → AK Parti | 25,4 | 6,7 |
| Üzümlü Mah. | CHP (aynı) | 21,9 | 1,1 |
| Çaylı Mah. | CHP (aynı) | 21,7 | 4,8 |
| Kemenler Mah. | CHP → AK Parti | 21,6 | 5,4 |
| Küçükören Mah. | AK Parti (aynı) | 21,1 | 4,8 |
| Köfündere Mah. | AK Parti → CHP | 20,9 | 5,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ödemiş’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akıncılar Mah. | CHP %52,5 | %77,5 |
| Alaşarlı Mah. | CHP %34,4 | %70,7 |
| Anafartalar Mah. | CHP %49,6 | %78,3 |
| Artıcak Mah. | AK Parti %53,3 | %100,0 |
| Atatürk Mah. | CHP %54,5 | %78,4 |
| Bademli Mah. | CHP %47,0 | %86,4 |
| Balabanlı Mah. | DP %41,7 | %88,8 |
| Bayırlı Mah. | AK Parti %60,5 | %95,9 |
| Bebekler Mah. | AK Parti %51,7 | %100,8 |
| Bengisu Mah. | AK Parti %37,0 | %82,2 |
| Beyazıtlar Mah. | AK Parti %43,5 | %92,1 |
| Birgi Mah. | CHP %45,7 | %83,6 |
| Bozcayaka Mah. | CHP %44,7 | %89,9 |
| Bozdağ Mah. | CHP %57,7 | %87,8 |
| Bucak Mah. | AK Parti %50,0 | %84,7 |
| Bülbüller Mah. | AK Parti %42,2 | %99,1 |
| Büyükavulcuk Mah. | CHP %43,7 | %95,9 |
| Bıçakçı Mah. | CHP %39,3 | %91,0 |
| Cevizalan Mah. | AK Parti %46,2 | %97,4 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %45,8 | %77,4 |
Altın sandık
Ödemiş’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ödemiş’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ödemiş seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ödemiş’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ödemiş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,9 ile ikinci oldu.
Ödemiş’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ödemiş’te 104.811 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 357 sandıkta kullanıldı.
Ödemiş’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,5, Recep Tayyip Erdoğan %43,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,4 ile önde çıktı.
Ödemiş’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %36,6, AK Parti %34,4, İYİ Parti %10,3, MHP %6,5, TİP %2,5.
Ödemiş’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ödemiş’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Ödemiş’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ödemiş’te oyların %22,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.
Ödemiş’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Orhangazi Mah., Balabanlı Mah., Köseler Mah..
Ödemiş’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ödemiş’te etkin parti sayısı 3,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,6 puan.
Ödemiş’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,6 puan daha düşük; DP oyu ortalama 4,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Ödemiş’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ödemiş’te geçersiz oy oranı %5,97 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.
Ödemiş’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ödemiş’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Ödemiş hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ödemiş’te CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Ödemiş’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ödemiş’teki 101 mahallenin 51 tanesinde AK Parti, 44 tanesinde CHP, 6 tanesinde DP birinci çıktı.
Ödemiş’in altın sandığı hangisi?
Ödemiş’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ödemiş, Meşrutiyet Mah., 1230 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,41 puan saptı.
Ödemiş’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Konaklı (%72,4) mahallesinde, en düşük oyu Çayır (%10,3) mahallesinde aldı.
Ödemiş’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tekke (%72,9) mahallesinde, en düşük oyu Konaklı (%8,6) mahallesinde aldı.
Ödemiş’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pirinççi Mah. (%98,2), en düşük katılım Alaşarlı Mah. (%70,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.