Seferihisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Seferihisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,5 oyla CHP kazandı. Memleket %29,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Seferihisar’da Kemal Kılıçdaroğlu %72,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%44,5
2024 katılım
%79,7
yerel seçim
Seçmen
46.337
2024
Sandık
142
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Seferihisar sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSeferihisar, İzmir · katılım %79,7SeferihisarİzmirCHP%44,53%49,36Memleket%29,02%0,67AK Parti%18,48%32,66DEM Parti%2,97%3,99Zafer Partisi%1,14%2,52İYİ Parti%1,04%3,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSeferihisar, İzmir · katılım %89,9SeferihisarİzmirKılıçdaroğlu%69,54%63,28Erdoğan%26,18%31,52Sinan Oğan%3,80%4,75Muharrem İnce%0,47%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSeferihisar, İzmir · katılım %87,3SeferihisarİzmirKılıçdaroğlu%72,42%67,11Erdoğan%27,58%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSeferihisar, İzmir · katılım %89,9SeferihisarİzmirCHP%49,28%41,11AK Parti%19,79%24,40İYİ Parti%11,57%11,53Yeşil Sol Parti%7,62%7,45MHP%4,99%5,13Zafer Partisi%1,99%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Seferihisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Seferihisar’da oyların %36,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Memleket lehine 19,3 puan.

5 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hıdırlık Mah.CHP (aynı)42,43,4
Turabiye Mah.AK Parti → CHP39,96,2
Kavakdere Mah.AK Parti → CHP38,98,3
Beyler Mah.AK Parti → CHP33,717,4
Gödence Mah.AK Parti → CHP32,327,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%52,3
AK Parti%39,3
MHP%5,3
Katılım %90,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%59,6
Recep Tayyip Erdoğan%28,7
Meral Akşener%5,7
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
CHP%48,0
AK Parti%23,2
HDP%10,4
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
CHP%54,2
AK Parti%44,3
DSP%0,6
Katılım %85,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,5
Recep Tayyip Erdoğan%26,2
Sinan Oğan%3,8
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
CHP%49,3
AK Parti%19,8
İYİ Parti%11,6
Katılım %89,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%72,4
Recep Tayyip Erdoğan%27,6
Katılım %87,3
2024 YerelYerel
CHP%44,5
Memleket%29,0
AK Parti%18,5
Katılım %79,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Seferihisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarca Mah.CHP %55,5%73,6
Atatürk Mah.CHP %58,2%72,0
Bengiler Mah.CHP %40,3%79,1
Beyler Mah.CHP %46,6%94,0
Camikebir Mah.CHP %43,0%78,6
Cumhuriyet Mah.CHP %62,4%76,6
Düzce Mah.CHP %38,6%81,5
Gödence Mah.CHP %50,2%92,0
Gölcük Mah.CHP %44,4%88,7
Hıdırlık Mah.CHP %40,0%81,5
Kavakdere Mah.CHP %39,5%92,0
Mersin Alanı Mah.CHP %44,6%78,3
Orhanlı Mah.CHP %58,2%89,8
Payamlı Mah.CHP %44,6%80,5
Sığacık Mah.CHP %50,6%79,1
Tepecik Mah.CHP %36,7%83,6
Turabiye Mah.CHP %38,2%78,2
Turgut Mah.CHP %55,6%93,5
Ulamış Mah.CHP %46,7%84,2
Çamtepe Mah.CHP %36,8%98,0

Altın sandık

Seferihisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Seferihisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%62,4
Atatürk Mah.%58,2
Orhanlı Mah.%58,2
En zayıf
Tepecik Mah.%36,7
Turabiye Mah.%38,2
Düzce Mah.%38,6
Memleket
En güçlü
Hıdırlık Mah.%36,6
Camikebir Mah.%33,0
Turabiye Mah.%32,0
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%11,2
Orhanlı Mah.%13,5
Payamlı Mah.%16,8
AK Parti
En güçlü
Payamlı Mah.%30,7
Bengiler Mah.%24,0
Düzce Mah.%23,7
En zayıf
Ulamış Mah.%12,3
Sığacık Mah.%12,9
Akarca Mah.%14,1

Seçime katılım

2024 Yerel%79,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,3 / TR %84,1
2019 Yerel%85,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Beyler Mah.%94,0
Turgut Mah.%93,5
Orhanlı Mah.%89,8
Ulamış Mah.%84,2
Tepecik Mah.%83,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%72,0
Akarca Mah.%73,6
Cumhuriyet Mah.%76,6
Turabiye Mah.%78,2
Mersin Alanı Mah.%78,3

Seferihisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Seferihisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Seferihisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,5 oyla CHP kazandı. Memleket %29,0 ile ikinci oldu.

Seferihisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Seferihisar’da 46.337 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 142 sandıkta kullanıldı.

Seferihisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,5, Recep Tayyip Erdoğan %26,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,4 ile önde çıktı.

Seferihisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %49,3, AK Parti %19,8, İYİ Parti %11,6, Yeşil Sol Parti %7,6, MHP %5,0.

Seferihisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Seferihisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Seferihisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Seferihisar’da oyların %36,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Memleket lehine 19,3 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Seferihisar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Hıdırlık Mah., Turabiye Mah., Kavakdere Mah..

Seferihisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Seferihisar’da etkin parti sayısı 3,15; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci Memleket arasındaki fark 15,5 puan.

Seferihisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Seferihisar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Seferihisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Seferihisar’da geçersiz oy oranı %4,13 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Seferihisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Seferihisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Seferihisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Seferihisar’da CHP 5 kez birinci oldu.

Seferihisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Seferihisar’daki 22 mahallenin 22 tanesinde CHP birinci çıktı.

Seferihisar’ın altın sandığı hangisi?

Seferihisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Seferihisar, Camikebir Mah., 1043 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Seferihisar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%62,4) mahallesinde, en düşük oyu Tepecik (%36,7) mahallesinde aldı.

Seferihisar’da Memleket en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Memleket en yüksek oyu Hıdırlık (%36,6) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%11,2) mahallesinde aldı.

Seferihisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beyler Mah. (%94,0), en düşük katılım Atatürk Mah. (%72,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.