Tire Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tire’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,6 oyla CHP kazandı. MHP %26,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tire’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,6
2024 katılım
%84,8
yerel seçim
Seçmen
69.584
2024
Sandık
242
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tire sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTire, İzmir · katılım %84,8TireİzmirCHP%46,62%49,36MHP%26,66%2,51İYİ Parti%21,22%3,74DEM Parti%1,83%3,99Zafer Partisi%0,85%2,52Yeniden Refah%0,65%1,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTire, İzmir · katılım %89,8TireİzmirKılıçdaroğlu%53,88%63,28Erdoğan%39,56%31,52Sinan Oğan%5,80%4,75Muharrem İnce%0,76%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTire, İzmir · katılım %86,1TireİzmirKılıçdaroğlu%58,27%67,11Erdoğan%41,73%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTire, İzmir · katılım %89,8TireİzmirCHP%33,43%41,11AK Parti%28,93%24,40İYİ Parti%15,04%11,53MHP%8,96%5,13TİP%3,05%2,81Yeşil Sol Parti%2,72%7,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tire’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tire’de oyların %26,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

40 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti65 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dallık Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı74,678,7
Büyükkömürcü Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı56,837,4
Sarılar Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı51,935,4
Çobanköy Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı49,054,2
Alacalı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı44,069,3
Osmancık Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı43,418,9
Işıklar Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı40,912,6
Kürdüllü Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı40,031,2
Karaca Ali Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı38,136,2
Yeğenli Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı37,250,2
Saruhanlı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı36,319,0
Işıklı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı36,237,0
Kireli Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı35,629,6
Dereli Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı35,116,0
Derebaşı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı34,553,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%37,1
AK Parti%33,6
MHP%20,9
Katılım %91,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%44,1
Recep Tayyip Erdoğan%40,0
Meral Akşener%12,7
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%34,0
CHP%33,8
İYİ Parti%18,6
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
İYİ Parti%46,1
AK Parti%43,1
DSP%8,3
Katılım %87,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,9
Recep Tayyip Erdoğan%39,6
Sinan Oğan%5,8
Katılım %89,8
2023 MVMilletvekili
CHP%33,4
AK Parti%28,9
İYİ Parti%15,0
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,3
Recep Tayyip Erdoğan%41,7
Katılım %86,1
2024 YerelYerel
CHP%46,6
MHP%26,7
İYİ Parti%21,2
Katılım %84,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tire’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
4 Eylül Mah.CHP %48,4%80,7
Adnan Menderes Mah.CHP %46,7%84,1
Akkoyunlu Mah.CHP %33,1%91,6
Akmescit Mah.MHP %62,9%97,7
Akyurt Mah.CHP %51,1%95,3
Akçaşehir Mah.CHP %63,1%97,0
Alacalı Mah.CHP %54,0%93,3
Alaylı Mah.CHP %49,7%96,0
Armutlu Mah.CHP %31,7%91,3
Atatürk Mah.CHP %50,5%81,9
Ayaklıkırı Mah.CHP %40,0%94,8
Bahariye Mah.CHP %34,6%84,0
Başköy Mah.CHP %53,4%95,3
Boynuyoğun Mah.CHP %42,7%90,4
Büyükkale Mah.CHP %59,7%85,6
Büyükkemerdere Mah.MHP %47,9%95,6
Büyükkömürcü Mah.İYİ Parti %45,1%94,6
Cambazlı Mah.MHP %43,4%98,7
Cumhuriyet Mah.CHP %50,5%78,8
Dallık Mah.İYİ Parti %61,9%87,6

Altın sandık

Tire’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tire’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kahrat Mah.%71,6
Peşrefli Mah.%61,9
Kızılcahavlu Mah.%60,6
En zayıf
Akmescit Mah.%17,2
Küçükkemerdere Mah.%25,0
Büyükkemerdere Mah.%25,0
MHP
En güçlü
Akmescit Mah.%62,9
Büyükkemerdere Mah.%47,9
Kırtepe Mah.%45,4
En zayıf
Kızılcahavlu Mah.%6,3
Akkoyunlu Mah.%9,9
Eskioba Mah.%12,3
İYİ Parti
En güçlü
Küçükkemerdere Mah.%37,6
Kireli Mah.%35,8
Kızılcahavlu Mah.%30,4
En zayıf
Işıklar Mah.%9,6
Büyükkale Mah.%10,6
Kahrat Mah.%11,0

Seçime katılım

2024 Yerel%84,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,1 / TR %84,1
2019 Yerel%87,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akmescit Mah.%97,7
Sarılar Mah.%97,6
Büyükkemerdere Mah.%95,6
Eğridere Mah.%95,4
Başköy Mah.%95,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Toki Mah.%78,7
Cumhuriyet Mah.%78,8
Kurtuluş Mah.%80,1
Turan Mah.%80,4
Ketenci Mah.%80,6

Tire seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tire’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tire’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,6 oyla CHP kazandı. MHP %26,7 ile ikinci oldu.

Tire’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tire’de 69.584 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 242 sandıkta kullanıldı.

Tire’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,9, Recep Tayyip Erdoğan %39,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 ile önde çıktı.

Tire’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %33,4, AK Parti %28,9, İYİ Parti %15,0, MHP %9,0, TİP %3,0.

Tire’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tire’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tire’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tire’de oyların %26,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Tire’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 40 salıncak mahalle var; en oynakları Dallık Mah., Büyükkömürcü Mah., Sarılar Mah..

Tire’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tire’de etkin parti sayısı 2,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 20,0 puan.

Tire’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Tire’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Tire’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tire’de geçersiz oy oranı %6,22 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Tire’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tire’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tire hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tire’de CHP 3 kez, AK Parti 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Tire’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tire’deki 88 mahallenin 68 tanesinde CHP, 11 tanesinde MHP, 9 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Tire’nin altın sandığı hangisi?

Tire’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tire, Adnan Menderes Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,43 puan saptı.

Tire’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kahrat (%71,5) mahallesinde, en düşük oyu Akmescit (%17,2) mahallesinde aldı.

Tire’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Akmescit (%62,9) mahallesinde, en düşük oyu Kızılcahavlu (%6,2) mahallesinde aldı.

Tire’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akmescit Mah. (%97,7), en düşük katılım Toki Mah. (%78,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.