Afşin Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Afşin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %38,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Afşin’de Recep Tayyip Erdoğan %74,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Afşin sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Afşin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Afşin’de oyların %41,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 26,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Alemdar Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 68,0 | 43,0 |
| Çoğulhan Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 64,7 | 37,5 |
| Kaşanlı Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 63,0 | 18,7 |
| Kabaağaç Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 61,4 | 5,3 |
| Karagöz Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,8 | 20,8 |
| Hurman Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 58,1 | 23,3 |
| Nadır Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 56,0 | 9,1 |
| Kuşkayası Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 49,3 | 3,3 |
| Alimpınar Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 48,9 | 5,4 |
| Hüyüklü Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 48,7 | 6,8 |
| Esence Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 48,5 | 2,5 |
| Afşinbey Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,7 | 3,5 |
| Kale Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,7 | 3,5 |
| Emirilyas Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 46,9 | 16,9 |
| Gaziosmanpaşa Mah. | AK Parti (aynı) | 45,0 | 2,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Afşin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Afşinbey Mah. | Yeniden Refah %45,3 | %72,4 |
| Alemdar Mah. | Yeniden Refah %65,1 | %79,0 |
| Alimpınar Mah. | Yeniden Refah %47,6 | %85,3 |
| Alpaslan Mah. | AK Parti %54,8 | %79,5 |
| Altaş Mah. | AK Parti %58,9 | %88,2 |
| Altınelma Mah. | AK Parti %44,5 | %87,3 |
| Anzorey Mah. | AK Parti %50,6 | %75,8 |
| Armutalan Mah. | BBP %37,0 | %77,2 |
| Arıtaş Mah. | AK Parti %47,1 | %76,8 |
| Ağcaşar Mah. | CHP %44,4 | %46,8 |
| Bakraç Mah. | AK Parti %46,7 | %90,2 |
| Başüstü Mah. | AK Parti %64,9 | %88,9 |
| Berçenek Mah. | Yeniden Refah %47,5 | %88,1 |
| Beyceğiz Mah. | AK Parti %48,6 | %73,6 |
| Binboğa Mah. | Yeniden Refah %33,9 | %91,1 |
| Büget Mah. | AK Parti %43,1 | %89,8 |
| Büyüksevin Mah. | AK Parti %45,1 | %93,7 |
| Büyüktatlı Mah. | AK Parti %38,2 | %84,1 |
| Dedebaba Mah. | AK Parti %47,8 | %73,3 |
| Deveboynu Mah. | AK Parti %34,9 | %79,3 |
Altın sandık
Afşin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Afşin’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Afşin seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Afşin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Afşin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %38,9 ile ikinci oldu.
Afşin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Afşin’de 56.268 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 197 sandıkta kullanıldı.
Afşin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,4, Kemal Kılıçdaroğlu %23,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,3 ile önde çıktı.
Afşin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %45,6, MHP %20,8, CHP %16,0, İYİ Parti %7,7, Yeniden Refah %2,8.
Afşin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Afşin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Afşin’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Afşin’de oyların %41,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 26,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Afşin’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 22 salıncak mahalle var; en oynakları Alemdar Mah., Çoğulhan Mah., Kaşanlı Mah..
Afşin’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Afşin’de etkin parti sayısı 2,87; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 4,6 puan.
Afşin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Afşin’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Afşin’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Afşin’de geçersiz oy oranı %6,48 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Afşin’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Afşin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Afşin hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Afşin’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Afşin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Afşin’deki 66 mahallenin 35 tanesinde AK Parti, 24 tanesinde Yeniden Refah, 6 tanesinde CHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.
Afşin’in altın sandığı hangisi?
Afşin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Afşin, Kale Mah., 1148 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,3 puan saptı.
Afşin’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Başüstü (%64,9) mahallesinde, en düşük oyu Türkçayırı (%18,1) mahallesinde aldı.
Afşin’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Alemdar (%65,1) mahallesinde, en düşük oyu Kaşanlı (%13,8) mahallesinde aldı.
Afşin’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hurman Mah. (%94,3), en düşük katılım Kaşanlı Mah. (%71,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.