Andırın Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Andırın’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,9 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %16,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Andırın’da Recep Tayyip Erdoğan %69,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,9
2024 katılım
%88,4
yerel seçim
Seçmen
26.972
2024
Sandık
107
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Andırın sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAndırın, Kahramanmaraş · katılım %88,4AndırınKahramanmaraşAK Parti%50,91%38,17İYİ Parti%16,48%4,81CHP%15,64%12,70Yeniden Refah%12,42%35,59Memleket%2,25%0,41Zafer Partisi%1,04%1,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAndırın, Kahramanmaraş · katılım %88,5AndırınKahramanmaraşErdoğan%66,21%71,88Kılıçdaroğlu%28,98%22,20Sinan Oğan%4,15%5,50Muharrem İnce%0,65%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAndırın, Kahramanmaraş · katılım %86,2AndırınKahramanmaraşErdoğan%69,48%75,77Kılıçdaroğlu%30,52%24,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAndırın, Kahramanmaraş · katılım %88,5AndırınKahramanmaraşAK Parti%45,73%47,49CHP%19,17%16,02MHP%16,96%16,21İYİ Parti%10,53%7,15Yeniden Refah%1,49%5,52Zafer Partisi%1,35%1,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Andırın’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Andırın’da oyların %16,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti48 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Osmancık Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,617,8
Orhaniye Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,68,4
Rifatiye Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,223,9
Camuzluk Mah.Millet İttifakı → AK Parti31,620,6
Beşbucak Mah.Millet İttifakı (aynı)28,14,5
Çiçekli Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,912,2
Boztopraklı Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,74,6
Bektaşlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,95,9
Cambaz Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,81,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,8
MHP%38,2
CHP%19,6
Katılım %92,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,2
Muharrem İnce%21,4
Meral Akşener%11,7
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,3
CHP%17,4
MHP%15,6
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
AK Parti%63,6
İYİ Parti%34,6
Saadet%1,2
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,2
Kemal Kılıçdaroğlu%29,0
Sinan Oğan%4,2
Katılım %88,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,7
CHP%19,2
MHP%17,0
Katılım %88,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,5
Kemal Kılıçdaroğlu%30,5
Katılım %86,2
2024 YerelYerel
AK Parti%50,9
İYİ Parti%16,5
CHP%15,6
Katılım %88,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Andırın’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akgümüş Mah.AK Parti %78,3%97,9
Akifiye Mah.AK Parti %45,4%87,8
Akçakoyunlu Mah.AK Parti %48,4%95,4
Alameşe Mah.AK Parti %57,7%95,1
Alanlı Mah.AK Parti %75,3%97,1
Altınboğa Mah.AK Parti %48,6%85,9
Altınyayla Mah.AK Parti %60,2%97,1
Alınoluk Mah.AK Parti %58,4%95,1
Anacık Mah.AK Parti %54,3%89,6
Arıklar Mah.AK Parti %47,1%93,7
Başdoğan Mah.AK Parti %51,7%93,6
Bektaşlı Mah.AK Parti %35,6%96,0
Beşbucak Mah.AK Parti %33,5%92,1
Bostanlı Mah.AK Parti %54,4%98,4
Boynuyoğunlu Mah.AK Parti %50,4%100,7
Boztopraklı Mah.İYİ Parti %43,9%87,6
Boğazören Mah.AK Parti %74,9%83,1
Bulgurkaya Mah.İYİ Parti %36,7%96,6
Cambaz Mah.AK Parti %39,7%92,4
Camuzluk Mah.AK Parti %49,1%88,8

Altın sandık

Andırın’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Andırın’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Alanlı Mah.%75,3
Boğazören Mah.%74,9
Efirağızlı Mah.%64,6
En zayıf
Çokak Mah.%26,1
Bulgurkaya Mah.%31,2
Beşbucak Mah.%33,5
İYİ Parti
En güçlü
Boztopraklı Mah.%43,9
Bulgurkaya Mah.%36,7
Çiçekli Mah.%34,3
En zayıf
Geben Mah.%4,5
Köklü Mah.%4,8
Çokak Mah.%5,4
CHP
En güçlü
Çokak Mah.%63,5
Akifiye Mah.%40,1
Beşbucak Mah.%29,6
En zayıf
Başdoğan Mah.%2,9
Boztopraklı Mah.%3,0
Alanlı Mah.%3,3

Seçime katılım

2024 Yerel%88,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,2 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Köklü Mah.%99,2
Orhaniye Mah.%97,3
Altınyayla Mah.%97,1
Alanlı Mah.%97,1
Kabaağaç Mah.%96,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tufan Paşa Mah.%74,5
Yeni Mah.%75,7
Pınarbaşı Mah.%81,1
Boğazören Mah.%83,1
Çokak Mah.%83,9

Andırın seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Andırın’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Andırın’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,9 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %16,5 ile ikinci oldu.

Andırın’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Andırın’da 26.972 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 107 sandıkta kullanıldı.

Andırın’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,2, Kemal Kılıçdaroğlu %29,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,5 ile önde çıktı.

Andırın’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,7, CHP %19,2, MHP %17,0, İYİ Parti %10,5, Yeniden Refah %1,5.

Andırın’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Andırın’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Andırın’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Andırın’da oyların %16,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,1 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Andırın’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Osmancık Mah., Orhaniye Mah., Rifatiye Mah..

Andırın’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Andırın’da etkin parti sayısı 3,06; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 34,4 puan.

Andırın’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 3,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Andırın’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Andırın’da geçersiz oy oranı %8,76 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Andırın’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Andırın’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Andırın hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Andırın’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Andırın’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Andırın’daki 57 mahallenin 52 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Andırın’ın altın sandığı hangisi?

Andırın’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Andırın, Pınarbaşı Mah., 1073 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,55 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,01 puan sapmayla verdi.

Andırın’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Alanlı (%75,3) mahallesinde, en düşük oyu Çokak (%26,1) mahallesinde aldı.

Andırın’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Boztopraklı (%43,9) mahallesinde, en düşük oyu Geben (%4,5) mahallesinde aldı.

Andırın’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Köklü Mah. (%99,2), en düşük katılım Tufan Paşa Mah. (%74,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kahramanmaraş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.