Ekinözü Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Ekinözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla CHP kazandı. MHP %37,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ekinözü’de Recep Tayyip Erdoğan %67,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ekinözü sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ekinözü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ekinözü’de oyların %7,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 4,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Türkeli Mah. | CHP → Cumhur İttifakı | 21,9 | 23,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ekinözü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akpınar Mah. | CHP %47,3 | %92,6 |
| Alişar Mah. | MHP %53,5 | %94,0 |
| Altunyaprak Mah. | CHP %66,9 | %78,4 |
| Anbar Mah. | CHP %87,1 | %83,8 |
| Ataköy Mah. | MHP %86,3 | %96,3 |
| Demirlik Mah. | MHP %62,7 | %92,0 |
| Gaziler Mah. | MHP %69,9 | %86,8 |
| Gözpınar Mah. | CHP %80,5 | %75,2 |
| Kabaktepe Mah. | CHP %36,1 | %92,4 |
| Kandil Mah. | BBP %60,8 | %93,0 |
| Kürtül Mah. | MHP %67,1 | %92,0 |
| Maarif Mah. | CHP %50,2 | %87,8 |
| Ortaören Mah. | CHP %46,6 | %93,7 |
| Soysallı Mah. | BBP %35,4 | %91,9 |
| Türkeli Mah. | MHP %44,1 | %95,1 |
| Türkmenler Mah. | MHP %57,9 | %87,3 |
| Yeniköy Mah. | BBP %34,1 | %100,0 |
| Çiftlik Mah. | CHP %84,9 | %62,7 |
| Çiftlikkale Mah. | CHP %75,6 | %71,7 |
| Öztürk Mah. | CHP %56,5 | %88,5 |
Altın sandık
Ekinözü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ekinözü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ekinözü seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ekinözü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ekinözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla CHP kazandı. MHP %37,8 ile ikinci oldu.
Ekinözü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ekinözü’de 8.073 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 32 sandıkta kullanıldı.
Ekinözü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,2, Kemal Kılıçdaroğlu %31,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,6 ile önde çıktı.
Ekinözü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %43,6, CHP %22,3, MHP %16,5, İYİ Parti %7,1, Yeşil Sol Parti %2,9.
Ekinözü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ekinözü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Ekinözü’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ekinözü’de oyların %7,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 4,1 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Ekinözü’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Türkeli Mah..
Ekinözü’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ekinözü’de etkin parti sayısı 2,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 3,1 puan.
Ekinözü’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 17,2 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 11,6 puan daha yüksek; BBP oyu ortalama 4,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Ekinözü’nün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ekinözü’de geçersiz oy oranı %6,29 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Ekinözü’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ekinözü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Ekinözü hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ekinözü’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Ekinözü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ekinözü’deki 21 mahallenin 11 tanesinde CHP, 7 tanesinde MHP, 3 tanesinde BBP birinci çıktı.
Ekinözü’nün altın sandığı hangisi?
Ekinözü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ekinözü, Maarif Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,5 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,49 puan sapmayla verdi.
Ekinözü’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Öztürk (%56,5) mahallesinde, en düşük oyu Alişar (%12,3) mahallesinde aldı.
Ekinözü’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Alişar (%53,5) mahallesinde, en düşük oyu Ortaören (%30,3) mahallesinde aldı.
Ekinözü’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Türkeli Mah. (%95,1), en düşük katılım Maarif Mah. (%87,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.