Nurhak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Nurhak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,8 oyla CHP kazandı. MHP %24,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Nurhak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %64,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,8
2024 katılım
%75,9
yerel seçim
Seçmen
9.342
2024
Sandık
35
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Nurhak sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıNurhak, Kahramanmaraş · katılım %75,9NurhakKahramanmaraşCHP%53,77%12,70MHP%24,35%1,51DEVA%14,95%0,54Yeniden Refah%5,69%35,59Zafer Partisi%0,46%1,46İYİ Parti%0,38%4,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurNurhak, Kahramanmaraş · katılım %76,5NurhakKahramanmaraşKılıçdaroğlu%59,95%22,20Erdoğan%34,40%71,88Sinan Oğan%5,21%5,50Muharrem İnce%0,44%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurNurhak, Kahramanmaraş · katılım %74,9NurhakKahramanmaraşKılıçdaroğlu%64,25%24,23Erdoğan%35,75%75,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiNurhak, Kahramanmaraş · katılım %76,5NurhakKahramanmaraşCHP%54,70%16,02AK Parti%21,18%47,49MHP%8,66%16,21İYİ Parti%3,57%7,15Yeniden Refah%3,51%5,52Yeşil Sol Parti%2,86%1,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Nurhak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Nurhak’ta oyların %21,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 10,6 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tatlar Mah.MHP → CHP33,53,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%32,6
AK Parti%29,5
MHP%27,9
Katılım %81,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%51,6
Recep Tayyip Erdoğan%36,5
Meral Akşener%8,0
Katılım %83,2
2018 MVMilletvekili
CHP%44,1
AK Parti%25,8
MHP%10,9
Katılım %83,0
2019 YerelYerel
CHP%53,7
MHP%45,4
Saadet%0,7
Katılım %84,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,0
Recep Tayyip Erdoğan%34,4
Sinan Oğan%5,2
Katılım %76,5
2023 MVMilletvekili
CHP%54,7
AK Parti%21,2
MHP%8,7
Katılım %76,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,3
Recep Tayyip Erdoğan%35,8
Katılım %74,9
2024 YerelYerel
CHP%53,8
MHP%24,4
DEVA%15,0
Katılım %75,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Nurhak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alçiçek Değirmenkaya Mah.CHP %63,6%51,3
Ağcaşar Mah.CHP %94,3%63,7
Barış Mah.CHP %73,9%57,9
Biçin Mah.CHP %60,3%85,3
Eskiköy Mah.CHP %90,2%75,3
Gürsel Mah.CHP %75,0%141,7
Hüyük Mah.CHP %65,8%67,3
Karaçar Mah.CHP %65,1%69,2
Karşıyaka Mah.MHP %50,1%84,1
Kullar Mah.MHP %44,2%86,1
Kıyılar Mah.CHP %70,4%82,5
Pınarbaşı Mah.CHP %84,3%76,6
Seyitaliler Mah.CHP %56,9%67,4
Tatlar Mah.CHP %35,2%89,8
Umutlu Mah.CHP %64,5%92,9
Yeni Mah.MHP %41,6%89,6

Altın sandık

Nurhak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Nurhak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Pınarbaşı Mah.%84,3
Barış Mah.%73,9
Kıyılar Mah.%70,4
En zayıf
Karşıyaka Mah.%29,5
Kullar Mah.%32,1
Tatlar Mah.%35,2
MHP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%50,1
Kullar Mah.%44,2
Yeni Mah.%41,6
En zayıf
Alçiçek Değirmenkaya Mah.%2,0
Barış Mah.%2,4
Pınarbaşı Mah.%7,6
DEVA
En güçlü
Alçiçek Değirmenkaya Mah.%32,0
Barış Mah.%23,0
Hüyük Mah.%20,8
En zayıf
Yeni Mah.%4,4
Pınarbaşı Mah.%7,3
Seyitaliler Mah.%9,9

Seçime katılım

2024 Yerel%75,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%76,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,9 / TR %84,1
2019 Yerel%84,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tatlar Mah.%89,8
Yeni Mah.%89,6
Kullar Mah.%86,1
Karşıyaka Mah.%84,1
Kıyılar Mah.%82,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Alçiçek Değirmenkaya Mah.%51,3
Barış Mah.%57,9
Hüyük Mah.%67,3
Seyitaliler Mah.%67,4
Karaçar Mah.%69,2

Nurhak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Nurhak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Nurhak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,8 oyla CHP kazandı. MHP %24,4 ile ikinci oldu.

Nurhak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Nurhak’ta 9.342 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 35 sandıkta kullanıldı.

Nurhak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,0, Recep Tayyip Erdoğan %34,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,2 ile önde çıktı.

Nurhak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %54,7, AK Parti %21,2, MHP %8,7, İYİ Parti %3,6, Yeniden Refah %3,5.

Nurhak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Nurhak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Nurhak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Nurhak’ta oyların %21,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Nurhak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Tatlar Mah..

Nurhak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Nurhak’ta etkin parti sayısı 2,67; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 29,4 puan.

Nurhak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 10,0 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 9,2 puan daha yüksek; DEVA oyu ortalama 3,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Nurhak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Nurhak’ta geçersiz oy oranı %4,2 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Nurhak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Nurhak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Nurhak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Nurhak’ta CHP 5 kez birinci oldu.

Nurhak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Nurhak’taki 16 mahallenin 13 tanesinde CHP, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.

Nurhak’ın altın sandığı hangisi?

Nurhak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Nurhak, Seyitaliler Mah., 1028 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,11 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 4,0 puan sapmayla verdi.

Nurhak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Pınarbaşı (%84,3) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%29,5) mahallesinde aldı.

Nurhak’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karşıyaka (%50,1) mahallesinde, en düşük oyu Alçiçek Değirmenkaya (%2,0) mahallesinde aldı.

Nurhak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tatlar Mah. (%89,8), en düşük katılım Alçiçek Değirmenkaya Mah. (%51,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kahramanmaraş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.