Onikişubat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Onikişubat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %38,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 26,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Onikişubat’ta Recep Tayyip Erdoğan %78,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,8
2024 katılım
%78,4
yerel seçim
Seçmen
292.285
2024
Sandık
914
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Onikişubat sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOnikişubat, Kahramanmaraş · katılım %78,4OnikişubatKahramanmaraşAK Parti%40,80%38,17Yeniden Refah%38,56%35,59CHP%9,74%12,70İYİ Parti%4,32%4,81Zafer Partisi%2,16%1,46BBP%1,57%1,88Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOnikişubat, Kahramanmaraş · katılım %87,8OnikişubatKahramanmaraşErdoğan%74,46%71,88Kılıçdaroğlu%18,84%22,20Sinan Oğan%6,29%5,50Muharrem İnce%0,41%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOnikişubat, Kahramanmaraş · katılım %85,4OnikişubatKahramanmaraşErdoğan%78,83%75,77Kılıçdaroğlu%21,17%24,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOnikişubat, Kahramanmaraş · katılım %87,8OnikişubatKahramanmaraşAK Parti%49,25%47,49MHP%15,63%16,21CHP%12,86%16,02İYİ Parti%8,33%7,15Yeniden Refah%7,24%5,52Zafer Partisi%1,91%1,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Onikişubat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Onikişubat’ta oyların %43,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 32,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

73 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti126 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeniyapan Mah.AK Parti → Yeniden Refah88,982,5
Ceyhan Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,327,5
Kazım Karabekir Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,525,1
Altınova Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,918,4
Köseli Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,516,6
Beşen Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,413,0
Öşlü Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,011,4
Selimiye Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,010,4
Kavlaklı Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,713,0
Çukurhisar Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,02,5
Dadağlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah52,110,0
Kalakaya Mah.AK Parti (aynı)52,12,8
Öztürk Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,75,9
Dereboğazı Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,34,0
Oruç Reis Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,97,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%64,8
MHP%29,3
BBP%2,0
Katılım %91,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,7
Muharrem İnce%10,3
Meral Akşener%8,3
Katılım %91,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,5
MHP%16,0
İYİ Parti%10,8
Katılım %91,6
2019 YerelYerel
AK Parti%67,3
İYİ Parti%22,4
BBP%7,3
Katılım %86,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,5
Kemal Kılıçdaroğlu%18,8
Sinan Oğan%6,3
Katılım %87,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,3
MHP%15,6
CHP%12,9
Katılım %87,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,8
Kemal Kılıçdaroğlu%21,2
Katılım %85,4
2024 YerelYerel
AK Parti%40,8
Yeniden Refah%38,6
CHP%9,7
Katılım %78,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Onikişubat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
5 Nisan Mah.Yeniden Refah %43,3%78,3
Abdülhamid Han Mah.Yeniden Refah %43,6%75,4
Akif İnan Mah.AK Parti %36,3%72,2
Akçakoyunlu Mah.AK Parti %49,3%79,0
Altınova Mah.Yeniden Refah %54,2%91,4
Avcılar Mah.AK Parti %62,4%78,5
Avgasır Mah.AK Parti %60,8%100,7
Avşar Mah.AK Parti %51,7%53,7
Ayşepınarı Mah.AK Parti %51,4%99,2
Ağcalı Mah.Yeniden Refah %42,6%74,8
Barbaros Mah.Yeniden Refah %45,4%82,0
Beşbağlar Mah.AK Parti %72,5%96,0
Beşen Mah.Yeniden Refah %50,3%95,6
Bin Evler Mah.AK Parti %37,4%70,5
Boğaziçi Mah.Yeniden Refah %36,9%71,0
Bulutoğlu Mah.AK Parti %53,8%60,7
Büyüksır Mah.AK Parti %50,4%90,9
Celilli Dedeler Mah.AK Parti %71,2%95,4
Ceyhan Mah.Yeniden Refah %59,8%97,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti %37,0%70,3

Altın sandık

Onikişubat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Onikişubat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Celilli Dedeler Mah.%71,2
Maksutlu Mah.%68,4
Hacınınoğlu Mah.%66,8
En zayıf
Çevrepınar Mah.%30,2
Tekerek Mah.%31,7
Ceyhan Mah.%32,4
Yeniden Refah
En güçlü
Ceyhan Mah.%59,8
Kazım Karabekir Mah.%57,8
Altınova Mah.%54,2
En zayıf
Celilli Dedeler Mah.%23,3
Maksutlu Mah.%25,6
Hacınınoğlu Mah.%25,8
CHP
En güçlü
Haydar Bey Mah.%20,6
Yirmiikigün Mah.%18,7
Şehit Abdullah Çavuş Mah.%18,2
En zayıf
Hacılar Mah.%1,1
Celilli Dedeler Mah.%1,2
Maksutlu Mah.%1,5

Seçime katılım

2024 Yerel%78,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,4 / TR %84,1
2019 Yerel%86,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Avgasır Mah.%100,7
Öşlü Mah.%100,0
Maksutlu Mah.%99,1
Kumaşır Mah.%98,8
Cüceli Mah.%98,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Avşar Mah.%53,7
Hayrullah Mah.%55,8
Şazi Bey Mah.%57,4
Bulutoğlu Mah.%60,7
Maarif Mah.%60,9

Onikişubat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Onikişubat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Onikişubat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %38,6 ile ikinci oldu.

Onikişubat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Onikişubat’ta 292.285 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 914 sandıkta kullanıldı.

Onikişubat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,5, Kemal Kılıçdaroğlu %18,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,8 ile önde çıktı.

Onikişubat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,2, MHP %15,6, CHP %12,9, İYİ Parti %8,3, Yeniden Refah %7,2.

Onikişubat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Onikişubat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Onikişubat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Onikişubat’ta oyların %43,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 32,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Onikişubat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 73 salıncak mahalle var; en oynakları Yeniyapan Mah., Ceyhan Mah., Kazım Karabekir Mah..

Onikişubat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Onikişubat’ta etkin parti sayısı 3,05; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 2,2 puan.

Onikişubat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,6 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 2,6 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 4,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Onikişubat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Onikişubat’ta geçersiz oy oranı %5,21 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 14 sandık var.

Onikişubat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Onikişubat’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 14 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Onikişubat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Onikişubat’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Onikişubat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Onikişubat’taki 141 mahallenin 91 tanesinde AK Parti, 50 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Onikişubat’ın altın sandığı hangisi?

Onikişubat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Onikişubat, Karamanlı Mah., 1173 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Onikişubat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Celilli Dedeler (%71,2) mahallesinde, en düşük oyu Çevrepınar (%30,2) mahallesinde aldı.

Onikişubat’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ceyhan (%59,8) mahallesinde, en düşük oyu Celilli Dedeler (%23,2) mahallesinde aldı.

Onikişubat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Avgasır Mah. (%100,7), en düşük katılım Avşar Mah. (%53,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kahramanmaraş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.