Pazarcık Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kahramanmaraş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Pazarcık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 18,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pazarcık’ta Recep Tayyip Erdoğan %56,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Pazarcık sonuçları Kahramanmaraş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Pazarcık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Pazarcık’ta oyların %32,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 11,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Tetirlik Mah. | DSP → CHP | 63,6 | 84,3 |
| Musolar Mah. | DSP → CHP | 61,5 | 82,9 |
| Karaağaç Mah. | DSP → CHP | 60,6 | 79,3 |
| Cengiz Topel Mah. | DSP → CHP | 54,8 | 78,6 |
| Memiş Özdal Mah. | DSP → CHP | 52,6 | 54,3 |
| Narlı İsmetpaşa Mah. | DSP → CHP | 47,5 | 74,0 |
| Çamlıtepe Mah. | DSP → CHP | 43,8 | 36,1 |
| Evri Pınarbaşı Mah. | AK Parti → CHP | 37,2 | 6,1 |
| Şehit Nurettin Ademoğlu Mah. | AK Parti → CHP | 31,0 | 5,0 |
| Kızkapanlı Mah. | AK Parti → CHP | 30,9 | 10,9 |
| Sadakalar Mah. | AK Parti (aynı) | 29,6 | 0,0 |
| Emiroğlu Mah. | AK Parti → CHP | 26,3 | 12,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Pazarcık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 15 Temmuz Mah. | AK Parti %58,8 | %80,6 |
| Ahmet Bozdağ Mah. | AK Parti %52,2 | %73,0 |
| Akcakoyunlu Mah. | AK Parti %44,0 | %96,4 |
| Akdemir Mah. | CHP %98,8 | %73,6 |
| Akçalar Mah. | CHP %86,3 | %80,9 |
| Armutlu Mah. | CHP %52,8 | %98,9 |
| Aşağımülk Mah. | AK Parti %49,2 | %87,1 |
| Bağdınısağır Mah. | AK Parti %52,5 | %85,0 |
| Beşçeşme Mah. | AK Parti %67,2 | %94,0 |
| Bölükçam Mah. | CHP %94,3 | %81,5 |
| Büyüknacar Fatih Mah. | AK Parti %65,8 | %97,0 |
| Büyüknacar Kocadere Mah. | AK Parti %76,7 | %97,9 |
| Büyüknacar Merkez Mah. | AK Parti %59,9 | %93,2 |
| Cengiz Topel Mah. | CHP %87,9 | %62,4 |
| Cimikanlı Mah. | CHP %89,3 | %85,5 |
| Damlataş Mah. | CHP %96,0 | %78,0 |
| Dedepaşa Mah. | CHP %73,0 | %97,0 |
| Emiroğlu Mah. | CHP %46,6 | %93,4 |
| Evri Pınarbaşı Mah. | CHP %43,5 | %87,3 |
| Evri Taşbiçme Mah. | AK Parti %53,6 | %89,8 |
Altın sandık
Pazarcık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Pazarcık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Pazarcık seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Pazarcık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Pazarcık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,6 ile ikinci oldu.
Pazarcık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Pazarcık’ta 47.742 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 183 sandıkta kullanıldı.
Pazarcık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,6, Kemal Kılıçdaroğlu %43,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,2 ile önde çıktı.
Pazarcık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %35,7, CHP %30,5, MHP %13,3, Yeşil Sol Parti %8,3, İYİ Parti %4,4.
Pazarcık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Pazarcık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Pazarcık’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Pazarcık’ta oyların %32,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 11,8 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Pazarcık’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Tetirlik Mah., Musolar Mah., Karaağaç Mah..
Pazarcık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Pazarcık’ta etkin parti sayısı 2,57; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,2 puan.
Pazarcık’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 17,5 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 13,7 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 3,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Pazarcık’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Pazarcık’ta geçersiz oy oranı %6,75 (Kahramanmaraş: %6,16). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Pazarcık’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pazarcık’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Pazarcık hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pazarcık’ta AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Pazarcık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Pazarcık’taki 84 mahallenin 48 tanesinde CHP, 36 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Pazarcık’ın altın sandığı hangisi?
Pazarcık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pazarcık, Şehit Nurettin Ademoğlu Mah., 1157 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,76 puan saptı.
Pazarcık’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çöçelli (%94,0) mahallesinde, en düşük oyu Yumaklıcerit Cumhuriyet (%6,7) mahallesinde aldı.
Pazarcık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yumaklıcerit Cumhuriyet (%89,8) mahallesinde, en düşük oyu Tilkiler (%3,3) mahallesinde aldı.
Pazarcık’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ufacıklı Mah. (%97,7), en düşük katılım Şahintepe Mah. (%57,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.