Ovacık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Karabük · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ovacık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %19,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ovacık’ta Recep Tayyip Erdoğan %71,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%62,9
2024 katılım
%83,5
yerel seçim
Seçmen
486
2024
Sandık
2
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ovacık sonuçları Karabük geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOvacık, Karabük · katılım %83,5OvacıkKarabükAK Parti%62,90%36,16MHP%19,68%21,19CHP%10,65%21,01Yeniden Refah%3,55%15,16BTP%2,26%0,48Saadet%0,97%1,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOvacık, Karabük · katılım %88,5OvacıkKarabükErdoğan%67,89%59,40Kılıçdaroğlu%26,07%32,05Sinan Oğan%5,51%7,91Muharrem İnce%0,53%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOvacık, Karabük · katılım %85,7OvacıkKarabükErdoğan%71,94%63,72Kılıçdaroğlu%28,06%36,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOvacık, Karabük · katılım %88,5OvacıkKarabükAK Parti%53,85%37,00CHP%14,29%21,69İYİ Parti%12,21%9,76MHP%8,94%15,91Yeniden Refah%4,26%8,35Zafer Partisi%1,76%2,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ovacık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ovacık’ta oyların %20,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 3,0 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti1 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%62,2
AK Parti%30,8
CHP%3,9
Katılım %91,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,1
Muharrem İnce%18,1
Meral Akşener%11,1
Katılım %92,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,9
CHP%12,4
İYİ Parti%10,9
Katılım %92,5
2019 YerelYerel
AK Parti%52,9
CHP%30,9
MHP%15,7
Katılım %81,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,9
Kemal Kılıçdaroğlu%26,1
Sinan Oğan%5,5
Katılım %88,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,9
CHP%14,3
İYİ Parti%12,2
Katılım %88,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,9
Kemal Kılıçdaroğlu%28,1
Katılım %85,7
2024 YerelYerel
AK Parti%62,9
MHP%19,7
CHP%10,7
Katılım %83,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ovacık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Merkez Mah.AK Parti %62,9%83,5

Seçime katılım

2024 Yerel%83,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,7 / TR %84,1
2019 Yerel%81,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%83,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%83,5

Ovacık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ovacık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ovacık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %19,7 ile ikinci oldu.

Ovacık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ovacık’ta 486 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2 sandıkta kullanıldı.

Ovacık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,9, Kemal Kılıçdaroğlu %26,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,9 ile önde çıktı.

Ovacık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,9, CHP %14,3, İYİ Parti %12,2, MHP %8,9, Yeniden Refah %4,3.

Ovacık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ovacık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ovacık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ovacık’ta oyların %20,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,0 puan.

Ovacık’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ovacık’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ovacık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ovacık’ta etkin parti sayısı 2,23; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 43,2 puan.

Ovacık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ovacık’ta geçersiz oy oranı %3,45 (Karabük: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ovacık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ovacık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ovacık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ovacık’ta AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Ovacık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ovacık’taki 1 mahallenin 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ovacık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,5 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Karabük il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.