Yenice Seçim Sonuçları

2014–2024 · Karabük · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yenice’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %27,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yenice’de Recep Tayyip Erdoğan %64,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%56,8
2024 katılım
%87,5
yerel seçim
Seçmen
7.717
2024
Sandık
29
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yenice sonuçları Karabük geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYenice, Karabük · katılım %87,6YeniceKarabükAK Parti%56,75%36,16MHP%27,13%21,19CHP%13,40%21,01Yeniden Refah%1,96%15,16Saadet%0,57%1,69BTP%0,19%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYenice, Karabük · katılım %87,9YeniceKarabükErdoğan%59,76%59,40Kılıçdaroğlu%33,53%32,05Sinan Oğan%5,66%7,91Muharrem İnce%1,06%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYenice, Karabük · katılım %85,4YeniceKarabükErdoğan%64,14%63,72Kılıçdaroğlu%35,86%36,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYenice, Karabük · katılım %87,9YeniceKarabükAK Parti%38,85%37,00CHP%33,31%21,69MHP%14,83%15,91İYİ Parti%4,59%9,76Yeniden Refah%2,71%8,35Zafer Partisi%0,98%2,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yenice’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yenice’de oyların %21,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 16,6 puan.

6 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İsmetpaşa Mah.MHP → AK Parti30,745,1
Menderes Mah.MHP → AK Parti25,929,4
Merkez Mah.MHP → AK Parti23,922,2
Karşıyaka Mah.MHP → AK Parti23,632,1
Yirmibeşler Mah.MHP → AK Parti19,031,9
Karakırıklar Mah.MHP → AK Parti18,83,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,0
CHP%36,7
MHP%3,4
Katılım %92,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,9
Muharrem İnce%25,5
Meral Akşener%11,5
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,8
CHP%20,5
MHP%13,6
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
MHP%41,1
AK Parti%37,5
CHP%20,1
Katılım %90,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,8
Kemal Kılıçdaroğlu%33,5
Sinan Oğan%5,7
Katılım %87,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,9
CHP%33,3
MHP%14,8
Katılım %87,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,1
Kemal Kılıçdaroğlu%35,9
Katılım %85,4
2024 YerelYerel
AK Parti%56,8
MHP%27,1
CHP%13,4
Katılım %87,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yenice’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.AK Parti %62,1%88,2
Atatürk Mah.AK Parti %42,3%87,4
Cengeller Mah.İYİ Parti %77,3%89,0
Dere Mah.Yeniden Refah %52,4%89,1
Dongeller Mah.AK Parti %57,8%93,5
Fatih Mah.AK Parti %47,3%87,7
Kalaycılar Mah.AK Parti %55,2%88,5
Karakırıklar Mah.AK Parti %45,6%91,5
Karaomerler Mah.İYİ Parti %65,0%86,8
Karşıyaka Mah.AK Parti %58,8%94,4
Menderes Mah.AK Parti %55,9%85,6
Merkez Mah.AK Parti %51,4%84,7
Merkez Mah.AK Parti %45,7%82,8
Sipahiler Mah.AK Parti %56,5%92,2
Yirmibeşler Mah.AK Parti %56,7%88,7
Özal Mah.AK Parti %49,7%85,6
İsmetpaşa Mah.AK Parti %66,3%87,7

Altın sandık

Yenice’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yenice’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
İsmetpaşa Mah.%66,3
Atatürk Mah.%62,1
Karşıyaka Mah.%58,8
En zayıf
Merkez Mah.%45,7
Fatih Mah.%47,3
Özal Mah.%49,7
MHP
En güçlü
Özal Mah.%36,2
Fatih Mah.%34,1
Kalaycılar Mah.%29,5
En zayıf
Merkez Mah.%4,6
Atatürk Mah.%20,0
İsmetpaşa Mah.%21,2
CHP
En güçlü
Merkez Mah.%17,3
Yirmibeşler Mah.%16,8
Menderes Mah.%15,6
En zayıf
İsmetpaşa Mah.%9,3
Özal Mah.%9,8
Kalaycılar Mah.%12,9

Seçime katılım

2024 Yerel%87,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,4 / TR %84,1
2019 Yerel%90,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karşıyaka Mah.%94,4
Yirmibeşler Mah.%88,7
Kalaycılar Mah.%88,5
Atatürk Mah.%88,2
Fatih Mah.%87,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%82,8
Merkez Mah.%84,7
Menderes Mah.%85,6
Özal Mah.%85,6
İsmetpaşa Mah.%87,7

Yenice seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yenice’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yenice’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %27,1 ile ikinci oldu.

Yenice’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yenice’de 7.717 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 29 sandıkta kullanıldı.

Yenice’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,8, Kemal Kılıçdaroğlu %33,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,1 ile önde çıktı.

Yenice’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,9, CHP %33,3, MHP %14,8, İYİ Parti %4,6, Yeniden Refah %2,7.

Yenice’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yenice’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yenice’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yenice’de oyların %21,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 16,6 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Yenice’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları İsmetpaşa Mah., Menderes Mah., Merkez Mah..

Yenice’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yenice’de etkin parti sayısı 2,42; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 29,6 puan.

Yenice’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yenice’de geçersiz oy oranı %6,36 (Karabük: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yenice’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yenice’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yenice hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yenice’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Yenice’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yenice’deki 17 mahallenin 14 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Yenice’nin altın sandığı hangisi?

Yenice’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenice, Yirmibeşler Mah., 1028 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,62 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,59 puan sapmayla verdi.

Yenice’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İsmetpaşa (%66,3) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%45,6) mahallesinde aldı.

Yenice’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Özal (%36,2) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%4,5) mahallesinde aldı.

Yenice’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karşıyaka Mah. (%94,4), en düşük katılım Merkez Mah. (%82,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Karabük il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.