Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Karaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,3 oyla MHP kazandı. AK Parti %24,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 9,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %67,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%49,3
2024 katılım
%78,5
yerel seçim
Seçmen
121.678
2024
Sandık
374
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Karaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Karaman · katılım %78,5MerkezKaramanMHP%49,28%44,38AK Parti%24,07%26,73CHP%18,03%20,93Yeniden Refah%3,86%3,39Saadet%1,29%1,10Zafer Partisi%1,22%0,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Karaman · katılım %90,2MerkezKaramanErdoğan%62,95%61,28Kılıçdaroğlu%28,28%30,17Sinan Oğan%8,20%7,91Muharrem İnce%0,57%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Karaman · katılım %86,8MerkezKaramanErdoğan%67,62%65,88Kılıçdaroğlu%32,38%34,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Karaman · katılım %90,2MerkezKaramanAK Parti%41,76%40,56MHP%18,69%18,14CHP%18,04%19,03İYİ Parti%10,17%11,03BBP%2,78%2,69Yeniden Refah%2,43%2,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %17,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 12,0 puan.

14 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti56 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Elmaşehir Mah.AK Parti → MHP25,428,0
Osmangazi Mah.AK Parti → MHP23,624,2
Sakabaşı Mah.AK Parti → MHP23,232,3
Fatih Mah.AK Parti → MHP22,624,3
Alacasuluk Mah.AK Parti → MHP21,520,0
Sümer Mah.AK Parti → MHP21,415,9
Pirireis Mah.AK Parti → MHP21,123,5
Mansurdede Mah.AK Parti → MHP20,819,3
Hisar Mah.AK Parti → MHP20,514,7
İmaret Mah.AK Parti → MHP19,613,9
Yeşilada Mah.AK Parti → MHP19,421,2
Larende Mah.AK Parti → MHP18,922,8
Çeltek Mah.AK Parti → MHP18,722,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti → MHP18,621,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,4
MHP%26,6
CHP%14,5
Katılım %90,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,0
Muharrem İnce%18,5
Meral Akşener%10,3
Katılım %91,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,7
MHP%15,3
CHP%14,8
Katılım %91,2
2019 YerelYerel
MHP%39,6
AK Parti%38,4
CHP%16,2
Katılım %85,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,0
Kemal Kılıçdaroğlu%28,3
Sinan Oğan%8,2
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,8
MHP%18,7
CHP%18,0
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,6
Kemal Kılıçdaroğlu%32,4
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
MHP%49,3
AK Parti%24,1
CHP%18,0
Katılım %78,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abbas Mah.MHP %49,6%76,5
Ahiosman Mah.MHP %48,7%72,9
Ahmet Yesevi Mah.MHP %50,9%83,9
Alacasuluk Mah.MHP %46,8%74,9
Alişahane Mah.MHP %47,6%75,5
Atatürk Mah.MHP %64,9%89,6
Bahçelievler Mah.MHP %54,5%74,5
Başakşehir Mah.MHP %53,9%80,9
Beyazkent Mah.MHP %53,2%85,5
Cedit Mah.MHP %47,0%75,6
Cumhuriyet Mah.MHP %45,6%79,7
Elmaşehir Mah.MHP %51,7%80,0
Fatih Mah.MHP %52,8%85,7
Fenari Mah.MHP %51,1%75,9
Gazidükkan Mah.MHP %47,3%77,5
Gevher Hatun Mah.MHP %51,5%78,5
Hacıcelal Mah.MHP %45,8%78,8
Hamidiye Mah.MHP %45,1%75,3
Hisar Mah.MHP %45,1%76,2
Hürriyet Mah.MHP %52,8%81,2

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Atatürk Mah.%64,9
Yenimahalle Mah.%64,5
Bahçelievler Mah.%54,5
En zayıf
Ziya Gökalp Mah.%41,0
Zembilli Ali Efendi Mah.%44,6
Hisar Mah.%45,1
AK Parti
En güçlü
Ziya Gökalp Mah.%33,4
Gazidükkan Mah.%33,1
İmaret Mah.%31,6
En zayıf
Külhan Mah.%16,3
Elmaşehir Mah.%17,4
Ahmet Yesevi Mah.%17,8
CHP
En güçlü
Külhan Mah.%26,6
Valide Sultan Mah.%25,3
Rauf Denktaş Mah.%24,8
En zayıf
Topucak Mah.%8,1
Atatürk Mah.%9,7
Gazidükkan Mah.%10,2

Seçime katılım

2024 Yerel%78,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%85,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%89,6
Şeyh Edebali Mah.%86,2
Fatih Mah.%85,7
Beyazkent Mah.%85,5
Ahmet Yesevi Mah.%83,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Osmangazi Mah.%69,6
Kırbağı Mah.%72,2
Tabduk Emre Mah.%72,5
Ahiosman Mah.%72,9
Külhan Mah.%73,6

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,3 oyla MHP kazandı. AK Parti %24,1 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 121.678 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 374 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,0, Kemal Kılıçdaroğlu %28,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,6 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,8, MHP %18,7, CHP %18,0, İYİ Parti %10,2, BBP %2,8.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %17,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 12,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Elmaşehir Mah., Osmangazi Mah., Sakabaşı Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,98; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 25,2 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,18 (Karaman: %4,27). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 58 mahallenin 58 tanesinde MHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Abbas Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,39 puan saptı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Atatürk (%64,9) mahallesinde, en düşük oyu Ziya Gökalp (%41,0) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ziya Gökalp (%33,4) mahallesinde, en düşük oyu Külhan (%16,3) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Atatürk Mah. (%89,6), en düşük katılım Osmangazi Mah. (%69,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Karaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.