Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kars · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,8 oyla MHP kazandı. DEM Parti %29,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 10,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %63,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%36,8
2024 katılım
%73,8
yerel seçim
Seçmen
64.725
2024
Sandık
195
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Kars geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Kars · katılım %73,8MerkezKarsMHP%36,80%30,80DEM Parti%29,47%25,59CHP%17,53%16,55İYİ Parti%9,35%8,95Yeniden Refah%3,63%3,33DEVA%1,30%0,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Kars · katılım %83,5MerkezKarsKılıçdaroğlu%59,06%54,57Erdoğan%33,36%39,39Sinan Oğan%7,05%5,56Muharrem İnce%0,53%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Kars · katılım %78,0MerkezKarsKılıçdaroğlu%63,25%56,40Erdoğan%36,75%43,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Kars · katılım %83,5MerkezKarsYeşil Sol Parti%24,91%28,49İYİ Parti%20,38%15,10AK Parti%19,76%24,81CHP%19,55%16,07MHP%9,93%9,56Yeniden Refah%1,56%1,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %23,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 5,2 puan.

9 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti23 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sukapı Mah.DSP → CHP53,01,0
Atatürk Mah.DSP → DEM Parti39,19,1
Fevziçakmak Mah.DEM Parti → MHP37,927,9
Kaleiçi Mah.DSP → MHP36,516,7
Hafızpaşa Mah.CHP → MHP32,920,3
İstasyon Mah.CHP → MHP30,510,0
Merkez Mah.CHP → MHP27,917,5
Yenişehir Mah.DEM Parti → MHP21,84,4
Örnek Mah.DEM Parti (aynı)21,24,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%28,3
CHP%25,1
AK Parti%25,0
Katılım %84,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%37,6
Muharrem İnce%33,4
Selahattin Demirtaş%21,4
Katılım %81,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%30,9
HDP%29,2
CHP%20,2
Katılım %81,5
2019 YerelYerel
HDP%29,6
MHP%26,6
CHP%22,1
Katılım %81,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,1
Recep Tayyip Erdoğan%33,4
Sinan Oğan%7,1
Katılım %83,5
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%24,9
İYİ Parti%20,4
AK Parti%19,8
Katılım %83,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,3
Recep Tayyip Erdoğan%36,8
Katılım %78,0
2024 YerelYerel
MHP%36,8
DEM Parti%29,5
CHP%17,5
Katılım %73,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
30 Ekim Mah.MHP %42,8%83,8
Alpaslan Mah.DEM Parti %52,7%77,5
Atatürk Mah.DEM Parti %38,1%79,3
Aydınlıkevler Mah.DEM Parti %66,2%74,3
Bahçelievler Mah.DEM Parti %46,3%78,6
Bayrampaşa Mah.DEM Parti %37,5%81,7
Bülbül Mah.DEM Parti %57,7%71,7
Cumhuriyet Mah.MHP %63,7%72,1
Fevziçakmak Mah.MHP %48,2%82,9
Hafızpaşa Mah.MHP %43,8%73,8
Halitpaşa Mah.DEM Parti %45,4%74,0
Kaleiçi Mah.MHP %38,5%74,6
Karadağ Mah.DEM Parti %59,3%74,1
Merkez Mah.MHP %39,3%69,9
Ortakapı Mah.MHP %39,8%69,8
Paşaçayırı Mah.CHP %38,1%75,7
Sukapı Mah.CHP %37,3%88,2
Yeni Mah.MHP %48,5%76,1
Yenişehir Mah.MHP %34,3%74,3
Yusufpaşa Mah.MHP %35,5%68,7

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%63,7
Yeni Mah.%48,5
Fevziçakmak Mah.%48,2
En zayıf
Karadağ Mah.%10,2
Aydınlıkevler Mah.%12,2
Alpaslan Mah.%19,2
DEM Parti
En güçlü
Aydınlıkevler Mah.%66,2
Karadağ Mah.%59,3
Bülbül Mah.%57,7
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%8,8
Fevziçakmak Mah.%16,4
Yeni Mah.%16,7
CHP
En güçlü
Paşaçayırı Mah.%38,1
Yusufpaşa Mah.%25,4
Ortakapı Mah.%21,6
En zayıf
Aydınlıkevler Mah.%4,8
Bülbül Mah.%7,9
Karadağ Mah.%11,3

Seçime katılım

2024 Yerel%73,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,0 / TR %84,1
2019 Yerel%81,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
30 Ekim Mah.%83,8
Fevziçakmak Mah.%82,9
Bayrampaşa Mah.%81,7
Atatürk Mah.%79,3
Bahçelievler Mah.%78,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yusufpaşa Mah.%68,7
Ortakapı Mah.%69,8
Merkez Mah.%69,9
Şehitler Mah.%70,5
Bülbül Mah.%71,7

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,8 oyla MHP kazandı. DEM Parti %29,5 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 64.725 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 195 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,1, Recep Tayyip Erdoğan %33,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,2 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %24,9, İYİ Parti %20,4, AK Parti %19,8, CHP %19,6, MHP %9,9.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %23,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,2 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Sukapı Mah., Atatürk Mah., Fevziçakmak Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,8; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 7,3 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %5,22 (Kars: %5,33). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de MHP 2 kez, AK Parti 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 23 mahallenin 12 tanesinde MHP, 9 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yenişehir Mah., 1171 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,02 puan saptı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%63,7) mahallesinde, en düşük oyu Karadağ (%10,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Aydınlıkevler (%66,2) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%8,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım 30 Ekim Mah. (%83,8), en düşük katılım Yusufpaşa Mah. (%68,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kars il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.