Sarıkamış Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kars · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sarıkamış’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %19,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 1,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarıkamış’ta Recep Tayyip Erdoğan %63,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%41,1
2024 katılım
%75,4
yerel seçim
Seçmen
10.341
2024
Sandık
34
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sarıkamış sonuçları Kars geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSarıkamış, Kars · katılım %75,4SarıkamışKarsMHP%41,08%30,80AK Parti%19,11%10,51İYİ Parti%18,00%8,95DEM Parti%7,37%25,59BBP%6,73%0,68CHP%3,62%16,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSarıkamış, Kars · katılım %75,3SarıkamışKarsErdoğan%58,66%39,39Kılıçdaroğlu%36,75%54,57Sinan Oğan%4,09%5,56Muharrem İnce%0,51%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSarıkamış, Kars · katılım %69,7SarıkamışKarsErdoğan%63,81%43,60Kılıçdaroğlu%36,19%56,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSarıkamış, Kars · katılım %75,3SarıkamışKarsAK Parti%41,11%24,81Yeşil Sol Parti%22,43%28,49CHP%11,61%16,07MHP%10,13%9,56İYİ Parti%7,13%15,10Yeniden Refah%3,15%1,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sarıkamış’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sarıkamış’ta oyların %17,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 13,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,9
MHP%22,8
BDP%22,1
Katılım %80,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Selahattin Demirtaş%20,3
Muharrem İnce%12,2
Katılım %80,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,9
HDP%24,5
MHP%10,5
Katılım %79,9
2019 YerelYerel
MHP%42,3
AK Parti%35,5
HDP%14,4
Katılım %76,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,7
Kemal Kılıçdaroğlu%36,8
Sinan Oğan%4,1
Katılım %75,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,1
Yeşil Sol Parti%22,4
CHP%11,6
Katılım %75,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,8
Kemal Kılıçdaroğlu%36,2
Katılım %69,7
2024 YerelYerel
MHP%41,1
AK Parti%19,1
İYİ Parti%18,0
Katılım %75,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sarıkamış’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.MHP %41,6%77,2
Erenler Mah.MHP %34,4%74,5
Kazımkarabekir Mah.MHP %66,3%81,9
Tepe Mah.MHP %43,5%72,1
Yeni Mah.MHP %49,2%76,8
İnönü Mah.MHP %40,8%74,1
İstasyon Mah.MHP %37,7%80,3
İstiklal Mah.MHP %33,2%70,8
Şehitler Mah.MHP %36,9%77,9

Altın sandık

Sarıkamış’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sarıkamış’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kazımkarabekir Mah.%66,3
Yeni Mah.%49,2
Tepe Mah.%43,5
En zayıf
İstiklal Mah.%33,2
Erenler Mah.%34,4
Şehitler Mah.%36,9
AK Parti
En güçlü
Erenler Mah.%22,7
İnönü Mah.%21,6
Cumhuriyet Mah.%21,3
En zayıf
İstasyon Mah.%15,3
Tepe Mah.%15,5
Yeni Mah.%15,9
İYİ Parti
En güçlü
İstiklal Mah.%25,9
Erenler Mah.%22,4
Tepe Mah.%20,8
En zayıf
Kazımkarabekir Mah.%10,9
Yeni Mah.%12,5
Şehitler Mah.%16,3

Seçime katılım

2024 Yerel%75,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%75,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%69,7 / TR %84,1
2019 Yerel%76,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kazımkarabekir Mah.%81,9
İstasyon Mah.%80,3
Şehitler Mah.%77,9
Cumhuriyet Mah.%77,2
Yeni Mah.%76,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İstiklal Mah.%70,8
Tepe Mah.%72,1
İnönü Mah.%74,1
Erenler Mah.%74,5
Yeni Mah.%76,8

Sarıkamış seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sarıkamış’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sarıkamış’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %19,1 ile ikinci oldu.

Sarıkamış’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sarıkamış’ta 10.341 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 34 sandıkta kullanıldı.

Sarıkamış’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,7, Kemal Kılıçdaroğlu %36,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,8 ile önde çıktı.

Sarıkamış’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,1, Yeşil Sol Parti %22,4, CHP %11,6, MHP %10,1, İYİ Parti %7,1.

Sarıkamış’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sarıkamış’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sarıkamış’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sarıkamış’ta oyların %17,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 13,0 puan.

Sarıkamış’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Sarıkamış’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Sarıkamış’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sarıkamış’ta etkin parti sayısı 4,01; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 22,0 puan.

Sarıkamış’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sarıkamış’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sarıkamış’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sarıkamış’ta geçersiz oy oranı %5,29 (Kars: %5,33). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Sarıkamış’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarıkamış’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sarıkamış hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarıkamış’ta AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Sarıkamış’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sarıkamış’taki 9 mahallenin 9 tanesinde MHP birinci çıktı.

Sarıkamış’ın altın sandığı hangisi?

Sarıkamış’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarıkamış, Cumhuriyet Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,95 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,4 puan sapmayla verdi.

Sarıkamış’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kazımkarabekir (%66,3) mahallesinde, en düşük oyu İstiklal (%33,2) mahallesinde aldı.

Sarıkamış’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Erenler (%22,7) mahallesinde, en düşük oyu İstasyon (%15,3) mahallesinde aldı.

Sarıkamış’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kazımkarabekir Mah. (%81,8), en düşük katılım İstiklal Mah. (%70,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kars il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.