Susuz Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kars · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Susuz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Susuz’da Kemal Kılıçdaroğlu %65,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,7
2024 katılım
%87,5
yerel seçim
Seçmen
1.515
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Susuz sonuçları Kars geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSusuz, Kars · katılım %87,5SusuzKarsCHP%51,67%16,55AK Parti%46,42%10,51İYİ Parti%1,43%8,95Yeniden Refah%0,24%3,33BTP%0,16%0,38Saadet%0,08%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSusuz, Kars · katılım %79,8SusuzKarsKılıçdaroğlu%63,99%54,57Erdoğan%32,05%39,39Sinan Oğan%3,51%5,56Muharrem İnce%0,45%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSusuz, Kars · katılım %76,7SusuzKarsKılıçdaroğlu%65,31%56,40Erdoğan%34,69%43,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSusuz, Kars · katılım %79,7SusuzKarsYeşil Sol Parti%32,34%28,49CHP%22,75%16,07AK Parti%21,91%24,81İYİ Parti%12,14%15,10MHP%5,15%9,56SOL Parti%0,91%0,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Susuz’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Susuz’da oyların %4,5’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 2,5 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%27,1
DSP%27,1
CHP%24,2
Katılım %87,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%35,5
Muharrem İnce%30,5
Selahattin Demirtaş%28,9
Katılım %83,2
2018 MVMilletvekili
HDP%36,3
AK Parti%30,0
CHP%19,5
Katılım %83,2
2019 YerelYerel
CHP%54,1
AK Parti%43,8
MHP%1,9
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,0
Recep Tayyip Erdoğan%32,1
Sinan Oğan%3,5
Katılım %79,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%32,3
CHP%22,8
AK Parti%21,9
Katılım %79,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,3
Recep Tayyip Erdoğan%34,7
Katılım %76,7
2024 YerelYerel
CHP%51,7
AK Parti%46,4
İYİ Parti%1,4
Katılım %87,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Susuz’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.CHP %50,0%91,1
Kazım Karabekir Mah.CHP %50,9%87,6
İnkılap Mah.CHP %51,4%87,8
İnönü Mah.CHP %54,5%84,8

Altın sandık

Susuz’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%87,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%76,7 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kazım Karabekir Mah.%87,6
İnönü Mah.%84,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İnönü Mah.%84,8
Kazım Karabekir Mah.%87,6

Susuz seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Susuz’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Susuz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,4 ile ikinci oldu.

Susuz’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Susuz’da 1.515 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Susuz’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,0, Recep Tayyip Erdoğan %32,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,3 ile önde çıktı.

Susuz’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %32,3, CHP %22,8, AK Parti %21,9, İYİ Parti %12,1, MHP %5,2.

Susuz’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Susuz’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Susuz’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Susuz’da oyların %4,5’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Susuz’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Susuz’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Susuz’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Susuz’da etkin parti sayısı 2,07; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,3 puan.

Susuz’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Susuz’da geçersiz oy oranı %5,21 (Kars: %5,33). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Susuz’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Susuz’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Susuz hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Susuz’da CHP 2 kez, AK Parti 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Susuz’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Susuz’daki 4 mahallenin 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Susuz’un altın sandığı hangisi?

Susuz’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Susuz, İnkılap Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,49 puan saptı.

Susuz’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,5 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kars il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.