Cide Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kastamonu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Cide’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla MHP kazandı. CHP %30,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 40,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Cide’de Recep Tayyip Erdoğan %69,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%46,7
2024 katılım
%80,8
yerel seçim
Seçmen
8.928
2024
Sandık
35
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Cide sonuçları Kastamonu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıCide, Kastamonu · katılım %80,8CideKastamonuMHP%46,74%24,02CHP%30,57%31,65AK Parti%18,35%37,17İYİ Parti%2,69%0,80Yeniden Refah%0,45%4,05Zafer Partisi%0,35%0,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurCide, Kastamonu · katılım %84,5CideKastamonuErdoğan%66,86%65,45Kılıçdaroğlu%28,34%26,64Sinan Oğan%3,70%7,15Muharrem İnce%1,11%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurCide, Kastamonu · katılım %82,4CideKastamonuErdoğan%69,65%69,73Kılıçdaroğlu%30,35%30,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiCide, Kastamonu · katılım %84,5CideKastamonuAK Parti%49,95%44,91CHP%19,26%21,50MHP%11,68%14,96İYİ Parti%9,51%7,68Yeniden Refah%1,78%4,07Zafer Partisi%1,21%1,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Cide’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Cide’de oyların %44,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 29,2 puan.

11 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kırcı Mah.AK Parti → MHP57,440,9
Irmak Mah.AK Parti → MHP56,631,0
Bağyurdu Mah.CHP → MHP52,634,6
Kemerli Mah.AK Parti → MHP48,823,6
Kasım Mah.CHP → MHP47,09,4
Kumluca Mah.AK Parti → MHP45,014,9
Cumhuriyet Mah.CHP → MHP44,614,1
Kasaba Mah.CHP → MHP43,516,5
Ece Mah.AK Parti → MHP42,66,5
Memiş Mah.CHP → MHP42,57,4
Nasuh Mah.CHP → MHP41,010,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,0
CHP%39,7
MHP%8,0
Katılım %86,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,1
Muharrem İnce%22,3
Meral Akşener%8,9
Katılım %82,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,8
CHP%18,7
MHP%10,4
Katılım %82,3
2019 YerelYerel
CHP%48,9
AK Parti%44,1
MHP%6,6
Katılım %82,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,9
Kemal Kılıçdaroğlu%28,3
Sinan Oğan%3,7
Katılım %84,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
CHP%19,3
MHP%11,7
Katılım %84,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,7
Kemal Kılıçdaroğlu%30,4
Katılım %82,4
2024 YerelYerel
MHP%46,7
CHP%30,6
AK Parti%18,4
Katılım %80,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Cide’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bağyurdu Mah.MHP %56,7%91,9
Cumhuriyet Mah.MHP %45,4%78,7
Ece Mah.MHP %42,9%88,5
Gebeş Mah.MHP %54,6%84,5
Irmak Mah.MHP %56,7%78,8
Kalafat Mah.MHP %58,2%85,5
Kasaba Mah.MHP %46,3%77,1
Kasım Mah.MHP %45,1%94,8
Kemerli Mah.MHP %52,5%88,4
Kumluca Mah.MHP %47,9%82,5
Kırcı Mah.MHP %62,2%89,0
Memiş Mah.MHP %45,4%78,7
Nasuh Mah.MHP %44,3%76,4
Sipahi Mah.AK Parti %41,8%97,4
Sofular Mah.AK Parti %49,6%86,9
Tarakçı Mah.MHP %49,5%94,1

Altın sandık

Cide’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Cide’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Irmak Mah.%56,7
Kemerli Mah.%52,5
Kumluca Mah.%47,9
En zayıf
Ece Mah.%42,9
Nasuh Mah.%44,3
Cumhuriyet Mah.%45,4
CHP
En güçlü
Memiş Mah.%38,0
Ece Mah.%36,4
Nasuh Mah.%33,7
En zayıf
Irmak Mah.%25,7
Kemerli Mah.%29,0
Kasaba Mah.%29,8
AK Parti
En güçlü
Kasaba Mah.%19,6
Cumhuriyet Mah.%18,4
Nasuh Mah.%17,9
En zayıf
Irmak Mah.%13,1
Memiş Mah.%13,4
Kumluca Mah.%16,0

Seçime katılım

2024 Yerel%80,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,4 / TR %84,1
2019 Yerel%82,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ece Mah.%88,5
Kemerli Mah.%88,4
Kumluca Mah.%82,5
Irmak Mah.%78,8
Cumhuriyet Mah.%78,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Nasuh Mah.%76,4
Kasaba Mah.%77,1
Memiş Mah.%78,7
Cumhuriyet Mah.%78,7
Irmak Mah.%78,8

Cide seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Cide’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Cide’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla MHP kazandı. CHP %30,6 ile ikinci oldu.

Cide’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Cide’de 8.928 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 35 sandıkta kullanıldı.

Cide’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9, Kemal Kılıçdaroğlu %28,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,7 ile önde çıktı.

Cide’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,0, CHP %19,3, MHP %11,7, İYİ Parti %9,5, Yeniden Refah %1,8.

Cide’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Cide’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Cide’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Cide’de oyların %44,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 29,2 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Cide’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Kırcı Mah., Irmak Mah., Bağyurdu Mah..

Cide’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Cide’de etkin parti sayısı 2,89; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 16,2 puan.

Cide’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Cide’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Cide’de geçersiz oy oranı %4,64 (Kastamonu: %4,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Cide’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Cide’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Cide hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Cide’de AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Cide’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Cide’deki 16 mahallenin 14 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Cide’nin altın sandığı hangisi?

Cide’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Cide, Kasaba Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,13 puan saptı.

Cide’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Irmak (%56,7) mahallesinde, en düşük oyu Ece (%42,9) mahallesinde aldı.

Cide’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Memiş (%38,0) mahallesinde, en düşük oyu Irmak (%25,7) mahallesinde aldı.

Cide’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ece Mah. (%88,5), en düşük katılım Nasuh Mah. (%76,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kastamonu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.