İnebolu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kastamonu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İnebolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,6 oyla MHP kazandı. AK Parti %41,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 8,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İnebolu’da Recep Tayyip Erdoğan %74,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%43,6
2024 katılım
%83,6
yerel seçim
Seçmen
7.494
2024
Sandık
28
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İnebolu sonuçları Kastamonu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİnebolu, Kastamonu · katılım %83,6İneboluKastamonuMHP%43,58%24,02AK Parti%41,71%37,17CHP%10,95%31,65DEVA%2,51%0,11Zafer Partisi%0,39%0,74Yeniden Refah%0,32%4,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİnebolu, Kastamonu · katılım %86,9İneboluKastamonuErdoğan%70,21%65,45Kılıçdaroğlu%23,25%26,64Sinan Oğan%5,81%7,15Muharrem İnce%0,73%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİnebolu, Kastamonu · katılım %84,2İneboluKastamonuErdoğan%74,16%69,73Kılıçdaroğlu%25,84%30,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİnebolu, Kastamonu · katılım %86,9İneboluKastamonuAK Parti%52,43%44,91CHP%20,53%21,50MHP%11,67%14,96İYİ Parti%5,53%7,68Yeniden Refah%2,51%4,07Zafer Partisi%1,58%1,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İnebolu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İnebolu’da oyların %13,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 9,1 puan.

1 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Boyran Mah.AK Parti → MHP22,03,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%48,9
AK Parti%46,6
CHP%2,4
Katılım %89,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,6
Muharrem İnce%16,3
Meral Akşener%8,5
Katılım %87,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,2
MHP%12,7
CHP%11,8
Katılım %87,0
2019 YerelYerel
AK Parti%52,0
MHP%35,6
CHP%9,3
Katılım %86,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,2
Kemal Kılıçdaroğlu%23,3
Sinan Oğan%5,8
Katılım %86,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%52,4
CHP%20,5
MHP%11,7
Katılım %86,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,2
Kemal Kılıçdaroğlu%25,8
Katılım %84,2
2024 YerelYerel
MHP%43,6
AK Parti%41,7
CHP%11,0
Katılım %83,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İnebolu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Avara Mah.AK Parti %43,7%86,2
Aşağıhatipbağı Mah.MHP %42,5%84,2
Boyran Mah.MHP %45,2%80,0
Camikebir Mah.MHP %45,1%82,5
Cünürye Mah.MHP %46,6%81,0
Karaca Mah.AK Parti %42,9%87,1
Karadeniz Mah.AK Parti %48,7%84,9
Kızılkara Mah.MHP %38,9%85,1
Musa Mah.AK Parti %51,6%93,6
Yakaboyu Mah.AK Parti %49,6%95,9
Yeni Mah.AK Parti %42,2%86,0
Yeşilöz Mah.AK Parti %45,2%84,3
Yukarıhatipbağı Mah.AK Parti %44,0%82,1
Çamlıca Mah.MHP %75,4%92,7

Altın sandık

İnebolu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İnebolu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Cünürye Mah.%46,6
Boyran Mah.%45,2
Camikebir Mah.%45,1
En zayıf
Yukarıhatipbağı Mah.%42,1
Aşağıhatipbağı Mah.%42,5
Camikebir Mah.%45,1
AK Parti
En güçlü
Yukarıhatipbağı Mah.%44,0
Camikebir Mah.%42,9
Aşağıhatipbağı Mah.%42,2
En zayıf
Cünürye Mah.%37,9
Boyran Mah.%42,1
Aşağıhatipbağı Mah.%42,2
CHP
En güçlü
Cünürye Mah.%11,6
Aşağıhatipbağı Mah.%10,8
Yukarıhatipbağı Mah.%10,5
En zayıf
Camikebir Mah.%8,7
Boyran Mah.%9,4
Yukarıhatipbağı Mah.%10,5

Seçime katılım

2024 Yerel%83,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,2 / TR %84,1
2019 Yerel%86,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aşağıhatipbağı Mah.%84,2
Camikebir Mah.%82,5
Yukarıhatipbağı Mah.%82,1
Cünürye Mah.%81,0
Boyran Mah.%80,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Boyran Mah.%80,0
Cünürye Mah.%81,0
Yukarıhatipbağı Mah.%82,1
Camikebir Mah.%82,5
Aşağıhatipbağı Mah.%84,2

İnebolu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İnebolu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İnebolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,6 oyla MHP kazandı. AK Parti %41,7 ile ikinci oldu.

İnebolu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İnebolu’da 7.494 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 28 sandıkta kullanıldı.

İnebolu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,2, Kemal Kılıçdaroğlu %23,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,2 ile önde çıktı.

İnebolu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %52,4, CHP %20,5, MHP %11,7, İYİ Parti %5,5, Yeniden Refah %2,5.

İnebolu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İnebolu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İnebolu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İnebolu’da oyların %13,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 9,1 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

İnebolu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Boyran Mah..

İnebolu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İnebolu’da etkin parti sayısı 2,66; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,9 puan.

İnebolu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İnebolu’da geçersiz oy oranı %4,75 (Kastamonu: %4,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

İnebolu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İnebolu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İnebolu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İnebolu’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

İnebolu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İnebolu’daki 14 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde MHP birinci çıktı.

İnebolu’nun altın sandığı hangisi?

İnebolu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İnebolu, Yukarıhatipbağı Mah., 1027 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,73 puan saptı.

İnebolu’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cünürye (%46,5) mahallesinde, en düşük oyu Yukarıhatipbağı (%42,1) mahallesinde aldı.

İnebolu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yukarıhatipbağı (%44,0) mahallesinde, en düşük oyu Cünürye (%37,9) mahallesinde aldı.

İnebolu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşağıhatipbağı Mah. (%84,2), en düşük katılım Boyran Mah. (%80,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kastamonu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.