Pınarbaşı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kastamonu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pınarbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %42,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pınarbaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %68,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,0
2024 katılım
%86,6
yerel seçim
Seçmen
1.849
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pınarbaşı sonuçları Kastamonu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPınarbaşı, Kastamonu · katılım %86,6PınarbaşıKastamonuAK Parti%48,99%37,17MHP%42,16%24,02CHP%3,27%31,65BTP%2,69%0,32Saadet%1,54%0,51Zafer Partisi%0,77%0,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPınarbaşı, Kastamonu · katılım %80,4PınarbaşıKastamonuErdoğan%65,71%65,45Kılıçdaroğlu%29,65%26,64Sinan Oğan%3,79%7,15Muharrem İnce%0,86%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPınarbaşı, Kastamonu · katılım %78,4PınarbaşıKastamonuErdoğan%68,56%69,73Kılıçdaroğlu%31,44%30,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPınarbaşı, Kastamonu · katılım %80,4PınarbaşıKastamonuAK Parti%45,66%44,91CHP%19,03%21,50MHP%15,16%14,96İYİ Parti%11,31%7,68Yeniden Refah%2,11%4,07ittifak)%1,17%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pınarbaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pınarbaşı’da oyların %29,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 7,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Fatih Mah.AK Parti → MHP34,018,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,4
MHP%43,9
CHP%3,3
Katılım %91,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,5
Muharrem İnce%20,1
Meral Akşener%10,1
Katılım %82,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,7
CHP%16,9
MHP%10,4
Katılım %82,7
2019 YerelYerel
AK Parti%43,7
İYİ Parti%32,3
MHP%21,8
Katılım %89,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,7
Kemal Kılıçdaroğlu%29,7
Sinan Oğan%3,8
Katılım %80,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,7
CHP%19,0
MHP%15,2
Katılım %80,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,6
Kemal Kılıçdaroğlu%31,4
Katılım %78,4
2024 YerelYerel
AK Parti%49,0
MHP%42,2
CHP%3,3
Katılım %86,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.AK Parti %48,6%85,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti %56,8%84,2
Fatih Mah.MHP %55,2%85,3
Uzunçam Mah.AK Parti %53,7%90,1
Çalkaya Mah.AK Parti %65,6%89,6
Çamkışla Mah.MHP %44,3%97,0

Altın sandık

Pınarbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%86,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,4 / TR %84,1
2019 Yerel%89,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%85,5
Fatih Mah.%85,3
Cumhuriyet Mah.%84,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%84,2
Fatih Mah.%85,3
Atatürk Mah.%85,5

Pınarbaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pınarbaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pınarbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %42,2 ile ikinci oldu.

Pınarbaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’da 1.849 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Pınarbaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,7, Kemal Kılıçdaroğlu %29,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,6 ile önde çıktı.

Pınarbaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,7, CHP %19,0, MHP %15,2, İYİ Parti %11,3, Yeniden Refah %2,1.

Pınarbaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pınarbaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pınarbaşı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pınarbaşı’da oyların %29,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 7,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Pınarbaşı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Fatih Mah..

Pınarbaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’da etkin parti sayısı 2,38; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 6,8 puan.

Pınarbaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’da geçersiz oy oranı %7,43 (Kastamonu: %4,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Pınarbaşı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pınarbaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pınarbaşı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pınarbaşı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Pınarbaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’daki 6 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Pınarbaşı’nın altın sandığı hangisi?

Pınarbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pınarbaşı, Atatürk Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.

Pınarbaşı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Atatürk Mah. (%85,5), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%84,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kastamonu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.