Bünyan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bünyan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,1 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %28,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bünyan’da Recep Tayyip Erdoğan %71,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%45,1
2024 katılım
%85,6
yerel seçim
Seçmen
20.797
2024
Sandık
85
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bünyan sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBünyan, Kayseri · katılım %85,6BünyanKayseriMHP%45,08%2,73İYİ Parti%28,89%15,18Yeniden Refah%13,25%19,25CHP%7,86%14,74Saadet%2,32%3,62BBP%1,52%3,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBünyan, Kayseri · katılım %89,3BünyanKayseriErdoğan%66,92%63,44Kılıçdaroğlu%25,38%27,41Sinan Oğan%7,09%8,79Muharrem İnce%0,61%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBünyan, Kayseri · katılım %86,0BünyanKayseriErdoğan%71,59%68,04Kılıçdaroğlu%28,41%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBünyan, Kayseri · katılım %89,3BünyanKayseriAK Parti%35,09%40,72MHP%30,32%19,32CHP%13,97%17,06İYİ Parti%11,23%10,21Yeniden Refah%3,02%3,56Zafer Partisi%2,10%3,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bünyan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bünyan’da oyların %27,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 18,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

11 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti31 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yakutiye Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı47,613,0
Bayramlı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı44,722,5
Fatih Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı40,06,0
Büyüktuzhisar Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı38,918,4
Camiikebir Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı38,226,8
Dervişağa Mah.Cumhur İttifakı (aynı)37,80,0
Camiicedit Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı37,521,0
Sağlık Mah.Cumhur İttifakı (aynı)35,72,2
Sümer Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı34,86,4
Yavuz Selim Mah.Cumhur İttifakı (aynı)29,61,1
Akmescit Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı26,72,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,3
MHP%38,4
CHP%8,4
Katılım %91,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,0
Muharrem İnce%17,2
Meral Akşener%11,9
Katılım %90,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,7
MHP%27,2
İYİ Parti%12,1
Katılım %90,0
2019 YerelYerel
AK Parti%66,0
CHP%23,1
Saadet%5,5
Katılım %86,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,9
Kemal Kılıçdaroğlu%25,4
Sinan Oğan%7,1
Katılım %89,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,1
MHP%30,3
CHP%14,0
Katılım %89,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,6
Kemal Kılıçdaroğlu%28,4
Katılım %86,0
2024 YerelYerel
MHP%45,1
İYİ Parti%28,9
Yeniden Refah%13,3
Katılım %85,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bünyan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akmescit Mah.MHP %33,1%85,5
Akçatı Mah.MHP %54,7%95,7
Asmakaya Mah.MHP %45,8%100,0
Ağcalı Mah.MHP %62,4%99,1
Bayramlı Mah.İYİ Parti %56,1%86,5
Burhaniye Mah.MHP %43,3%98,4
Büyüktuzhisar Mah.İYİ Parti %33,6%87,1
Camiicedit Mah.İYİ Parti %51,1%90,8
Camiikebir Mah.İYİ Parti %53,5%88,4
Cumhuriyet Mah.MHP %44,0%83,5
Dağardı Mah.MHP %73,1%97,2
Dervişağa Mah.MHP %43,9%79,4
Doğanlar Mah.MHP %36,5%101,8
Ekinciler Mah.MHP %39,0%94,9
Elbaşı Mah.MHP %56,3%88,2
Emirören Mah.MHP %81,5%82,5
Fatih Mah.İYİ Parti %40,4%80,0
Gergeme Mah.MHP %45,5%88,3
Girveli Mah.MHP %45,6%98,9
Güllüce Mah.MHP %61,8%87,7

Altın sandık

Bünyan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bünyan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
İğdecik Mah.%72,7
Yünören Mah.%72,1
Güllüce Mah.%61,8
En zayıf
Yakutiye Mah.%29,5
Yeni Süksün Mah.%29,9
Büyüktuzhisar Mah.%30,5
İYİ Parti
En güçlü
Bayramlı Mah.%56,1
Camiikebir Mah.%53,5
Yeni Süksün Mah.%48,1
En zayıf
Karakaya Mah.%4,0
İğdecik Mah.%8,0
Elbaşı Mah.%10,4
Yeniden Refah
En güçlü
Karatay Mah.%27,0
Elbaşı Mah.%22,8
Karakaya Mah.%20,1
En zayıf
Yeni Süksün Mah.%3,3
Yünören Mah.%3,5
Bayramlı Mah.%4,6

Seçime katılım

2024 Yerel%85,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,0 / TR %84,1
2019 Yerel%86,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ekinciler Mah.%94,9
Koyunabdal Mah.%93,2
İğdecik Mah.%92,2
Yünören Mah.%91,2
Karatay Mah.%89,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karakaya Mah.%78,0
Yakutiye Mah.%78,0
Fatih Mah.%80,0
Sümer Mah.%82,9
Sağlık Mah.%83,1

Bünyan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bünyan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bünyan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,1 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %28,9 ile ikinci oldu.

Bünyan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bünyan’da 20.797 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 85 sandıkta kullanıldı.

Bünyan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9, Kemal Kılıçdaroğlu %25,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,6 ile önde çıktı.

Bünyan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,1, MHP %30,3, CHP %14,0, İYİ Parti %11,2, Yeniden Refah %3,0.

Bünyan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bünyan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bünyan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bünyan’da oyların %27,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 18,2 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Bünyan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Yakutiye Mah., Bayramlı Mah., Fatih Mah..

Bünyan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bünyan’da etkin parti sayısı 3,21; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 16,2 puan.

Bünyan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bünyan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bünyan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bünyan’da geçersiz oy oranı %5,75 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Bünyan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bünyan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bünyan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bünyan’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Bünyan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bünyan’daki 49 mahallenin 38 tanesinde MHP, 11 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Bünyan’ın altın sandığı hangisi?

Bünyan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bünyan, Köprübaşı Mah., 1055 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,35 puan saptı.

Bünyan’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu İğdecik (%72,7) mahallesinde, en düşük oyu Yakutiye (%29,5) mahallesinde aldı.

Bünyan’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Bayramlı (%56,1) mahallesinde, en düşük oyu Karakaya (%4,0) mahallesinde aldı.

Bünyan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ekinciler Mah. (%94,9), en düşük katılım Karakaya Mah. (%78,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.