Hacılar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Hacılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %37,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hacılar’da Recep Tayyip Erdoğan %81,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Hacılar sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Hacılar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Hacılar’da oyların %44,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 27,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Karpuzsekisi Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,5 | 17,3 |
| Aşağı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 51,1 | 9,5 |
| Yukarı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,8 | 1,2 |
| Akdam Mah. | AK Parti (aynı) | 46,9 | 1,2 |
| Yeni Mah. | AK Parti (aynı) | 45,9 | 3,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Hacılar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akdam Mah. | AK Parti %41,0 | %86,0 |
| Akyazı Mah. | AK Parti %50,7 | %87,8 |
| Aşağı Mah. | Yeniden Refah %44,0 | %86,7 |
| Beğendik Mah. | AK Parti %50,6 | %86,2 |
| Erciyes Mah. | AK Parti %39,7 | %86,9 |
| Hürmetci Mah. | Yeniden Refah %46,7 | %98,5 |
| Karpuzsekisi Mah. | Yeniden Refah %53,8 | %92,1 |
| Orta Mah. | Yeniden Refah %46,6 | %97,4 |
| Sakarçiftliği Mah. | AK Parti %49,3 | %86,3 |
| Yediağaç Mah. | AK Parti %48,5 | %84,1 |
| Yeni Mah. | AK Parti %39,5 | %88,5 |
| Yukarı Mah. | Yeniden Refah %43,7 | %84,0 |
Altın sandık
Hacılar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Hacılar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Hacılar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Hacılar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Hacılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %37,2 ile ikinci oldu.
Hacılar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Hacılar’da 9.936 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 35 sandıkta kullanıldı.
Hacılar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,2, Kemal Kılıçdaroğlu %15,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,7 ile önde çıktı.
Hacılar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %56,2, MHP %16,6, CHP %9,9, İYİ Parti %6,4, Yeniden Refah %4,2.
Hacılar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Hacılar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Hacılar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Hacılar’da oyların %44,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 27,9 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Hacılar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Karpuzsekisi Mah., Aşağı Mah., Yukarı Mah..
Hacılar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Hacılar’da etkin parti sayısı 3,02; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 5,6 puan.
Hacılar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Hacılar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Hacılar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Hacılar’da geçersiz oy oranı %4,57 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Hacılar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hacılar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Hacılar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hacılar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Hacılar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Hacılar’daki 12 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Hacılar’ın altın sandığı hangisi?
Hacılar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hacılar, Yeni Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,32 puan saptı.
Hacılar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akyazı (%50,7) mahallesinde, en düşük oyu Aşağı (%34,5) mahallesinde aldı.
Hacılar’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Karpuzsekisi (%53,8) mahallesinde, en düşük oyu Akyazı (%28,4) mahallesinde aldı.
Hacılar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %87,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karpuzsekisi Mah. (%92,1), en düşük katılım Yukarı Mah. (%84,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.