İncesu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
İncesu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %35,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İncesu’da Recep Tayyip Erdoğan %73,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
İncesu sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
İncesu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında İncesu’da oyların %41,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 18,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Bulgurcu Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 54,3 | 23,0 |
| Bahçelievler Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 54,1 | 7,0 |
| Semerkent Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 52,9 | 2,2 |
| Gönenkent Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 50,3 | 5,1 |
| Vali İhsan Aras Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 49,8 | 5,1 |
| Karakoyunlu Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 48,5 | 1,2 |
| Subaşı Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 48,5 | 13,2 |
| Karamustafapaşa Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 48,3 | 3,6 |
| Saraycık Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 48,2 | 5,1 |
| Bahçesaray Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,0 | 2,6 |
| Yarım Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 47,0 | 13,1 |
| Süksün Zafer Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 45,5 | 1,3 |
| Kızılören Aşağı Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 40,3 | 24,7 |
| Süksün Cumhuriyet Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 40,2 | 10,3 |
| Örenşehir Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 39,8 | 20,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde İncesu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %45,1 | %87,8 |
| Bahçesaray Mah. | Yeniden Refah %40,6 | %86,1 |
| Bulgurcu Mah. | AK Parti %55,1 | %91,1 |
| Dokuzpınar Mah. | Yeniden Refah %72,4 | %101,7 |
| Fırınönü Mah. | AK Parti %48,0 | %86,1 |
| Garipçe Mah. | AK Parti %55,2 | %86,5 |
| Gönenkent Mah. | Yeniden Refah %44,9 | %90,2 |
| Hamurcu Mah. | AK Parti %48,0 | %95,1 |
| Karahüyük Mah. | AK Parti %48,5 | %91,1 |
| Karakoyunlu Mah. | Yeniden Refah %41,9 | %83,6 |
| Karamustafapaşa Mah. | Yeniden Refah %42,3 | %87,3 |
| Küllü Mah. | AK Parti %48,2 | %97,2 |
| Kızılören Aşağı Mah. | AK Parti %53,4 | %86,7 |
| Kızılören Tabaklı Mah. | AK Parti %55,8 | %83,8 |
| Kızılören Ötebatan Mah. | AK Parti %60,1 | %96,2 |
| Saraycık Mah. | AK Parti %42,3 | %80,8 |
| Sarıkürklü Mah. | AK Parti %42,3 | %95,6 |
| Semerkent Mah. | Yeniden Refah %44,4 | %88,8 |
| Subaşı Mah. | AK Parti %50,3 | %93,6 |
| Süksün Cumhuriyet Mah. | AK Parti %44,0 | %88,8 |
Altın sandık
İncesu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin İncesu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
İncesu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
İncesu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
İncesu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %35,8 ile ikinci oldu.
İncesu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde İncesu’da 22.211 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 79 sandıkta kullanıldı.
İncesu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,3, Kemal Kılıçdaroğlu %24,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,0 ile önde çıktı.
İncesu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,1, MHP %18,9, CHP %12,7, İYİ Parti %8,4, Yeniden Refah %4,7.
İncesu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde İncesu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
İncesu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında İncesu’da oyların %41,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 18,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
İncesu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 18 salıncak mahalle var; en oynakları Bulgurcu Mah., Bahçelievler Mah., Semerkent Mah..
İncesu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde İncesu’da etkin parti sayısı 2,89; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 9,1 puan.
İncesu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde İncesu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
İncesu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde İncesu’da geçersiz oy oranı %5,63 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
İncesu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İncesu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
İncesu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İncesu’da AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.
İncesu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde İncesu’daki 30 mahallenin 22 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
İncesu’nun altın sandığı hangisi?
İncesu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İncesu, Fırınönü Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.
İncesu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kızılören Ötebatan (%60,0) mahallesinde, en düşük oyu Bahçesaray (%38,0) mahallesinde aldı.
İncesu’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Gönenkent (%44,9) mahallesinde, en düşük oyu Kızılören Ötebatan (%14,8) mahallesinde aldı.
İncesu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Üçkuyu Mah. (%99,0), en düşük katılım Saraycık Mah. (%80,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.