Özvatan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Özvatan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %70,1 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %9,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 13,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Özvatan’da Recep Tayyip Erdoğan %75,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%70,1
2024 katılım
%81,8
yerel seçim
Seçmen
3.749
2024
Sandık
18
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Özvatan sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÖzvatan, Kayseri · katılım %81,8ÖzvatanKayseriMHP%70,14%2,73İYİ Parti%9,24%15,18CHP%9,17%14,74BBP%4,71%3,99Yeniden Refah%4,64%19,25Zafer Partisi%0,81%3,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÖzvatan, Kayseri · katılım %86,7ÖzvatanKayseriErdoğan%70,52%63,44Kılıçdaroğlu%22,34%27,41Sinan Oğan%6,68%8,79Muharrem İnce%0,47%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÖzvatan, Kayseri · katılım %84,4ÖzvatanKayseriErdoğan%75,54%68,04Kılıçdaroğlu%24,46%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÖzvatan, Kayseri · katılım %86,7ÖzvatanKayseriMHP%35,76%19,32AK Parti%33,14%40,72CHP%13,84%17,06İYİ Parti%9,08%10,21Yeniden Refah%2,83%3,56Zafer Partisi%1,42%3,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Özvatan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Özvatan’da oyların %14,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%46,1
AK Parti%39,5
CHP%10,0
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,6
Muharrem İnce%16,7
Meral Akşener%10,2
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,7
MHP%29,1
CHP%12,4
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
MHP%84,0
İYİ Parti%14,6
Saadet%1,0
Katılım %87,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,5
Kemal Kılıçdaroğlu%22,3
Sinan Oğan%6,7
Katılım %86,7
2023 MVMilletvekili
MHP%35,8
AK Parti%33,1
CHP%13,8
Katılım %86,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,5
Kemal Kılıçdaroğlu%24,5
Katılım %84,4
2024 YerelYerel
MHP%70,1
İYİ Parti%9,2
CHP%9,2
Katılım %81,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Özvatan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alparslan Mah.MHP %68,5%78,7
Aşağı Boğaziçi Mah.MHP %78,9%83,5
Bahçeli Evler Mah.MHP %81,5%85,1
Cumhuriyet Mah.MHP %74,6%75,3
Güney Mah.MHP %80,0%90,5
Kale Mah.MHP %82,7%80,2
Kavaklı Mah.MHP %44,7%89,0
Kermelik Mah.MHP %52,0%89,3
Küpeli Mah.MHP %62,0%76,3
Taşlık Mah.MHP %54,5%80,5
Tuğlaşah Mah.MHP %48,5%85,4
Yeni Mah.MHP %71,2%87,7
Yukarı Boğaziçi Mah.MHP %84,4%78,5

Altın sandık

Özvatan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Özvatan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kale Mah.%82,7
Aşağı Boğaziçi Mah.%78,9
Cumhuriyet Mah.%74,6
En zayıf
Kermelik Mah.%52,0
Küpeli Mah.%62,0
Alparslan Mah.%68,5
İYİ Parti
En güçlü
Kermelik Mah.%24,0
Alparslan Mah.%12,4
Yeni Mah.%9,9
En zayıf
Küpeli Mah.%2,1
Kale Mah.%2,9
Cumhuriyet Mah.%4,6
CHP
En güçlü
Küpeli Mah.%26,8
Aşağı Boğaziçi Mah.%7,5
Kale Mah.%7,2
En zayıf
Alparslan Mah.%4,6
Cumhuriyet Mah.%6,2
Kermelik Mah.%6,2

Seçime katılım

2024 Yerel%81,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,4 / TR %84,1
2019 Yerel%87,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kermelik Mah.%89,3
Yeni Mah.%87,7
Aşağı Boğaziçi Mah.%83,5
Kale Mah.%80,2
Alparslan Mah.%78,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%75,3
Küpeli Mah.%76,3
Alparslan Mah.%78,7
Kale Mah.%80,2
Aşağı Boğaziçi Mah.%83,5

Özvatan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Özvatan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Özvatan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %70,1 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %9,2 ile ikinci oldu.

Özvatan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Özvatan’da 3.749 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 18 sandıkta kullanıldı.

Özvatan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,5, Kemal Kılıçdaroğlu %22,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,5 ile önde çıktı.

Özvatan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %35,8, AK Parti %33,1, CHP %13,8, İYİ Parti %9,1, Yeniden Refah %2,8.

Özvatan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Özvatan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Özvatan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Özvatan’da oyların %14,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,8 puan.

Özvatan’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Özvatan’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Özvatan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Özvatan’da etkin parti sayısı 1,95; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 60,9 puan.

Özvatan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Özvatan’da geçersiz oy oranı %7,11 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Özvatan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Özvatan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Özvatan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Özvatan’da MHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Özvatan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Özvatan’daki 13 mahallenin 13 tanesinde MHP birinci çıktı.

Özvatan’ın altın sandığı hangisi?

Özvatan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Özvatan, Yeni Mah., 1017 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,04 puan saptı.

Özvatan’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kale (%82,7) mahallesinde, en düşük oyu Kermelik (%52,0) mahallesinde aldı.

Özvatan’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Kermelik (%24,0) mahallesinde, en düşük oyu Küpeli (%2,1) mahallesinde aldı.

Özvatan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kermelik Mah. (%89,3), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%75,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.