Pınarbaşı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pınarbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,3 oyla CHP kazandı. MHP %31,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pınarbaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %61,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%33,3
2024 katılım
%85,6
yerel seçim
Seçmen
18.960
2024
Sandık
141
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pınarbaşı sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPınarbaşı, Kayseri · katılım %85,6PınarbaşıKayseriCHP%33,30%14,74MHP%31,18%2,73DEVA%11,28%0,63Milli Yol%10,60%0,26BBP%4,38%3,99İYİ Parti%4,02%15,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPınarbaşı, Kayseri · katılım %85,6PınarbaşıKayseriErdoğan%56,98%63,44Kılıçdaroğlu%33,86%27,41Sinan Oğan%8,52%8,79Muharrem İnce%0,64%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPınarbaşı, Kayseri · katılım %80,7PınarbaşıKayseriErdoğan%61,57%68,04Kılıçdaroğlu%38,43%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPınarbaşı, Kayseri · katılım %85,6PınarbaşıKayseriAK Parti%26,56%40,72MHP%25,71%19,32CHP%18,51%17,06İYİ Parti%14,69%10,21BBP%4,73%1,93Yeniden Refah%2,68%3,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pınarbaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pınarbaşı’da oyların %28,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 6,5 puan.

11 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yukarıkaragöz Mah.İYİ Parti → Milli Yol70,425,9
Yukarıborandere Mah.MHP → BBP56,76,2
Kerimoğlu Mah.MHP → CHP54,611,2
Hürriyet Mah.MHP → CHP51,97,6
Çakılkaya Mah.İYİ Parti → CHP50,721,5
Gümüşgün Mah.MHP → CHP49,016,9
Güney Mah.MHP → CHP47,611,1
Yeniocak Mah.MHP → CHP46,20,6
Kayaönü Mah.MHP → CHP45,010,7
Yenicami Mah.MHP → CHP44,219,6
Şabanlı Mah.İYİ Parti → CHP43,85,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%54,9
AK Parti%35,9
CHP%7,5
Katılım %88,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,6
Muharrem İnce%24,5
Meral Akşener%14,3
Katılım %85,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,0
İYİ Parti%24,7
MHP%21,2
Katılım %85,3
2019 YerelYerel
MHP%42,4
CHP%31,6
İYİ Parti%21,4
Katılım %88,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,0
Kemal Kılıçdaroğlu%33,9
Sinan Oğan%8,5
Katılım %85,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%26,6
MHP%25,7
CHP%18,5
Katılım %85,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,6
Kemal Kılıçdaroğlu%38,4
Katılım %80,7
2024 YerelYerel
CHP%33,3
MHP%31,2
DEVA%11,3
Katılım %85,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.Milli Yol %70,6%100,0
Akören Mah.CHP %41,2%90,6
Alagazili Mah.MHP %50,9%97,6
Alamescit Mah.CHP %44,1%79,6
Altıkesek Mah.CHP %56,7%61,5
Arslanbeyli Mah.MHP %36,6%93,2
Artmak Mah.MHP %34,9%85,7
Avşarpotuklu Mah.İYİ Parti %56,8%80,9
Aygörmez Mah.MHP %37,8%96,1
Aşağıbeyçayırı Mah.CHP %63,6%90,6
Aşağıborandere Mah.CHP %50,5%89,8
Aşağıkaragöz Mah.CHP %28,2%81,1
Aşağıkızılçevlik Mah.CHP %55,0%89,6
Bahçecik Mah.MHP %60,6%95,5
Beserek Mah.CHP %46,9%86,0
Büyükgümüşgün Mah.CHP %50,0%90,0
Büyükgürleğen Mah.MHP %49,0%94,7
Büyükkabaktepe Mah.MHP %56,1%93,5
Büyükkaramanlı Mah.MHP %75,2%90,3
Büyükkaramuklu Mah.MHP %39,0%96,6

Altın sandık

Pınarbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pınarbaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
İnönü Mah.%60,0
Çakılkaya Mah.%52,6
Gümüşgün Mah.%40,3
En zayıf
Yukarıborandere Mah.%9,6
Pazarören Mah.%23,5
Yeniocak Mah.%28,6
MHP
En güçlü
Pazarören Mah.%42,0
Çakılkaya Mah.%31,1
Şabanlı Mah.%30,3
En zayıf
İnönü Mah.%13,6
Kerimoğlu Mah.%16,7
Yenicami Mah.%19,6
DEVA
En güçlü
Pazarören Mah.%23,5
Yenicami Mah.%20,4
Hürriyet Mah.%18,8
En zayıf
Çakılkaya Mah.%4,0
Gümüşgün Mah.%5,2
Kayaönü Mah.%7,1

Seçime katılım

2024 Yerel%85,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,7 / TR %84,1
2019 Yerel%88,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çakılkaya Mah.%95,0
Yukarıborandere Mah.%94,1
Şabanlı Mah.%89,9
Pazarören Mah.%85,1
Kerimoğlu Mah.%84,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hürriyet Mah.%70,3
İnönü Mah.%77,3
Yenicami Mah.%79,6
Yeniocak Mah.%80,7
Kayaönü Mah.%81,8

Pınarbaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pınarbaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pınarbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,3 oyla CHP kazandı. MHP %31,2 ile ikinci oldu.

Pınarbaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’da 18.960 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 141 sandıkta kullanıldı.

Pınarbaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,0, Kemal Kılıçdaroğlu %33,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,6 ile önde çıktı.

Pınarbaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %26,6, MHP %25,7, CHP %18,5, İYİ Parti %14,7, BBP %4,7.

Pınarbaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pınarbaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pınarbaşı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pınarbaşı’da oyların %28,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,5 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Pınarbaşı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Yukarıkaragöz Mah., Yukarıborandere Mah., Kerimoğlu Mah..

Pınarbaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’da etkin parti sayısı 4,22; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 2,1 puan.

Pınarbaşı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Pınarbaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’da geçersiz oy oranı %5,92 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Pınarbaşı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pınarbaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pınarbaşı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pınarbaşı’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Pınarbaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pınarbaşı’daki 122 mahallenin 61 tanesinde CHP, 47 tanesinde MHP, 7 tanesinde Milli Yol, 5 tanesinde DEVA, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Pınarbaşı’nın altın sandığı hangisi?

Pınarbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pınarbaşı, Hürriyet Mah., 1056 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,77 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,81 puan sapmayla verdi.

Pınarbaşı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İnönü (%60,0) mahallesinde, en düşük oyu Yukarıborandere (%9,6) mahallesinde aldı.

Pınarbaşı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Pazarören (%42,0) mahallesinde, en düşük oyu İnönü (%13,6) mahallesinde aldı.

Pınarbaşı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çakılkaya Mah. (%95,0), en düşük katılım Hürriyet Mah. (%70,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.