Sarıoğlan Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Sarıoğlan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,5 oyla MHP kazandı. CHP %32,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 2,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarıoğlan’da Recep Tayyip Erdoğan %68,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Sarıoğlan sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Sarıoğlan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Sarıoğlan’da oyların %29,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 5,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Palas Mah. | BBP → CHP | 71,5 | 13,3 |
| Şenyurt Mah. | CHP → Yeniden Refah | 64,9 | 13,3 |
| Ilıca Mah. | BBP → CHP | 63,6 | 32,7 |
| Güzelyazı Mah. | CHP → Yeniden Refah | 56,8 | 9,3 |
| Bakarcak Mah. | CHP → Yeniden Refah | 54,5 | 29,1 |
| Üzerlik Mah. | MHP → CHP | 48,1 | 3,2 |
| Ömerhacılı Mah. | BBP → MHP | 48,0 | 5,9 |
| Gaziler Mah. | MHP (aynı) | 37,3 | 3,9 |
| Ebülhayır Mah. | MHP → BBP | 29,2 | 13,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Sarıoğlan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alamettin Mah. | MHP %38,4 | %83,1 |
| Bakarcak Mah. | Yeniden Refah %51,9 | %84,1 |
| Burunören Mah. | CHP %70,1 | %85,6 |
| Düzencik Mah. | MHP %42,1 | %96,6 |
| Ebülhayır Mah. | BBP %35,0 | %89,6 |
| Gaziler Mah. | MHP %26,6 | %64,3 |
| Güzelyazı Mah. | Yeniden Refah %41,3 | %80,9 |
| Hurriyet Mah. | MHP %78,6 | %78,4 |
| Ilıca Mah. | CHP %60,0 | %90,7 |
| Kadılı Mah. | CHP %43,7 | %75,8 |
| Kaleköy Mah. | CHP %57,8 | %56,3 |
| Karaözü Mah. | CHP %81,5 | %84,3 |
| Karpınar Mah. | CHP %53,5 | %68,5 |
| Keklikoğlu Mah. | MHP %78,6 | %94,9 |
| Kızılpınar Mah. | MHP %47,5 | %104,4 |
| Muratbeyli Mah. | MHP %40,2 | %88,7 |
| Palas Mah. | CHP %47,9 | %90,7 |
| Sofumahmut Mah. | MHP %48,9 | %99,0 |
| Tatılı Mah. | MHP %43,2 | %77,4 |
| Yahyalı Mah. | MHP %54,7 | %85,2 |
Altın sandık
Sarıoğlan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Sarıoğlan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Sarıoğlan seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Sarıoğlan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Sarıoğlan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,5 oyla MHP kazandı. CHP %32,7 ile ikinci oldu.
Sarıoğlan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Sarıoğlan’da 12.153 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 51 sandıkta kullanıldı.
Sarıoğlan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,5, Kemal Kılıçdaroğlu %29,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,0 ile önde çıktı.
Sarıoğlan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %33,8, MHP %27,2, CHP %22,2, İYİ Parti %7,2, Yeniden Refah %2,7.
Sarıoğlan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Sarıoğlan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Sarıoğlan’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Sarıoğlan’da oyların %29,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,7 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Sarıoğlan’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Palas Mah., Şenyurt Mah., Ilıca Mah..
Sarıoğlan’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Sarıoğlan’da etkin parti sayısı 3,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 3,8 puan.
Sarıoğlan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Sarıoğlan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Sarıoğlan’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Sarıoğlan’da geçersiz oy oranı %5,78 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Sarıoğlan’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarıoğlan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Sarıoğlan hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarıoğlan’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Sarıoğlan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Sarıoğlan’daki 28 mahallenin 14 tanesinde MHP, 10 tanesinde CHP, 3 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.
Sarıoğlan’ın altın sandığı hangisi?
Sarıoğlan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarıoğlan, Alamettin Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,51 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 2,36 puan sapmayla verdi.
Sarıoğlan’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çiftlik (%84,6) mahallesinde, en düşük oyu Karaözü (%9,7) mahallesinde aldı.
Sarıoğlan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karaözü (%81,5) mahallesinde, en düşük oyu Çiftlik (%9,2) mahallesinde aldı.
Sarıoğlan’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ilıca Mah. (%90,7), en düşük katılım Gaziler Mah. (%64,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.